سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۳ | ۱۳۹۳/۰۹/۲۶
فرمول انعطاف‌پذیر شورای رقابت؟
۱۰:۰۳ | ۱۳۹۳/۰۹/۲۶
اجاره خودرو

فرمول انعطاف‌پذیر شورای رقابت؟

پرشین خودرو: روز گذشته رضا شیوا، رئیس شورای رقابت در مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم به نکات قابل تاملی در مورد قیمت‌گذاری خودرو دنا اشاره کرده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، هر چند از اظهارات رئیس شورای رقابت پیداست که وی نیز همچون ایران خودرو خواهان حل مسالمت‌آمیز مناقشه دنا است، اما توجیهات وی برای تعیین قیمت این خودرو قابل تامل است.

شیوا در بخشی از اظهارات خود در حالی بر بدنه کارشناسی این شورا در تعیین قیمت دنا تاکید کرده که با توجه بر قطعیت قیمت 42 میلیون تومانی دنا و همچنین تاکید بر عدم‌بررسی مجدد، باز هم عنوان کرده که «هم‌اکنون کارشناسان مرکز ملی رقابت مشغول بررسی قیمت نهایی دنا هستند.»

حال با بررسی مجدد قیمت این خودرو این سوال مطرح می‌شود که اگر شورای رقابت بر اساس فرمول تعیین قیمت و به‌طور علمی به قیمت‌گذاری این خودرو پرداخته پس چرا بار دیگر قرار است قیمت آن مورد بازنگری قرار گیرد؟ آیا تهدیدات شرکت تولید‌کننده مبنی‌بر توقف خط تولید این خودرو، شورای رقابت را وادار به بررسی مجدد کرده یا اینکه این شورا اشتباه خود را در قیمت‌گذاری پذیرفته که خواستار بررسی مجدد شده است؛ بنابراین تکلیف فرمولی که قرار است برای همیشه به دغدغه مشتریان برای قیمت‌گذاری پایان دهد چه می‌شود؟ از سوی دیگر رئیس شورای رقابت اعلام کرده که کار شورای رقابت دقیق است مگر اینکه خودروساز اطلاعات غلطی را برای ما ارسال کرده باشد.

به گزارش دنیای اقتصاد، این اظهارات شیوا نیز قابل تامل است؛ چراکه شرکت تولید‌کننده اطلاعاتی را به شورای رقابت ارسال نمی‌کند که پس از آن بخواهد با این شورا بر سر تعیین قیمت محصولش وارد مناقشه شود. در هر صورت آنچه مشخص است بنا به گفته شیوا قیمت این خودرو هنوز به‌طور نهایی اعلام نشده حال آنکه این شورا قبل از نهایی شدن، قیمت مشخصی را رسانه‌ای کرد که منجر به شکل‌گیری چنین مناقشه‌ای شد؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد کار شورای رقابت نمی‌تواند بنابر ادعای رئیس آن خیلی دقیق باشد.

نظر بینندگان
!
!
!