پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
رشد 12درصدی قیمت خودروها در راه است
۱۳:۳۱ | ۱۳۹۰/۰۴/۰۱
اجاره خودرو

رشد 12درصدی قیمت خودروها در راه است

افزایش ناگهانی قیمت ارز، شوک بزرگی برای واردکنندگان و تولیدکنندگانی بود که مواد اولیه محصولات خود را از خارج از کشور وارد می کنند و به طور قطع تبعات سنگینی را برای تولیدکنندگان داخلی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از موج، یک کارشناس صنعت خودرو با بیان این مطلب گفت: با توجه به نزدیک شدن روزهای اوج و سنتی فصلی مجامع، تولیدکنندگان سعی در ثبات ارقام شاخص و قیمت ها دارند، که این تصمیم، گل آلود شدن بیشتر فضای منفی بازار را فراهم آورده است.

احمد مظاهری افزود: از جمله تبعات منفی این تصمیم می توان به تعدیل تصمیم گیری ها در بازار سرمایه گذاری بخش خصوصی، تغییر در سبد محصولات، عدم توانایی در شناسایی برای بازار توسط بخش خصوصی و مغایرت با اصل 44 خصوصی سازی، افزایش محسوس قیمت تجهیزات، ماشین آلات خطوط تولید و مواد اولیه و در پی آن قیمت تمام شدۀ محصولات و تحمیل خسارت سنگین بر تولیدكنندگان به جهت بازپرداخت تعهدات ارزی به قیمت بالاتر از قیمت فروش اشاره کرد.

وی با اشاره به بدیهی بودن افزایش قیمت ها در شرایط کنونی که طرح هدفمند کردن یارانه‏ها در حال اجرا است، اظهار داشت: تامین بخش عمده ای از مواد اولیه و واسطه ای صنایع كشور از طریق واردات صورت می پذیرد که افزایش نرخ ارز موجب افزایش قیمت تمام شده محصولات شده و در هیچ یک از بنگاه های اقتصادی_ تولیدی عمل به تاکیدات دولت مبنی بر تثبیت قیمت ها با افزایش قیمت ارز محقق نخواهد شد. در این میان، صنعت خودروسازی کشور، به خصوص خودروسازانی که بیشتر به واردات قطعات از خارج کشور وابسته هستند با چالش های بزرگی روبرو خواهند شد.

این کارشناس صنعت خودروسازی تاکید کرد: با این اوصاف بی شک خودروسازانی که صرفا اقدام به واردات و یا تولید خودورهایی با ضریب استفاده از قطعات خارجی می کنند، ناگزیر به افزایش محسوس تر در قیمت خودروهای خود خواهند بود و بر همین اساس از بین خودروسازان بزرگ کشور، شرکت هایی همچون پارس خودرو، گروه بهمن، آسان موتور و پرشیا خودرو از شرکت هایی هستندکه بیشترین تاثیرپذیری منفی را از بالا رفتن قیمت ارز خواهند داشت.

به گفته مظاهری، ارزبری بیشتر در خودروهای شرکت های مذکور که به دلیل کیفیت بالاتر این محصولات است تاثیرپذیری آنها نیز از افزایش نرخ ارز را بیشتر خواهد کرد و در صورت تداوم افزایش نرخ ارز، این شرکت ها ناگزیر در جو منفی بازار و با شیب منفی حرکت کرده و برای حفظ کیفیت محصولات خود ناچار به افزایش قیمت ها خواهند بود.

این کارشناس خودرو با اشاره به این مطلب که افزایش قیمت نه خواست خودروسازان است نه خریداران و مشتریان، متذکر شد: بی شک در صورت عدم بازگشت و تثبیت قیمت ارز به میزان قبل، ادامه حیات و تداوم کیفیت محصولات، خودروسازان را مجبور به افزایش قیمت خواهد کرد که با توجه به افزایش 12درصدی قیمت ارز و وابستگی کامل برخی خودروسازان به قطعات وارداتی که به صورت CKD از سایر کشورها تامین می شود، پیش بینی می گردد قیمت بسیاری از خودروهای با کیفیت موجود در بازار نیز رشد 12درصدی را تجربه کند.

مظاهری در پایان اظهار امیدواری کرد که مسئولان با توجه به اثرات منفی افزایش نرخ ارز، با چاره اندیشی به موقع از بروز تبعات منفی این اقدام بر صنعت و خریداران خودرو جلوگیری کنند.

نظر بینندگان
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۰۴/۰۴
ببين برادر همه اين ها بهانه است براي افزايش قيمت ها بصورت كاذب و الا الان نرخ ارز تعديل شده بي خود بهانه نيارين مي خواي گرون كنين دنبال بهانه هستيد و مام مخالف افزايش حتي 1 ريالي هرگونه قيمت هر مدل خودرو هستيم
!
!
!