سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۲۰ | ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
تورم دنا
۰۹:۲۰ | ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
اجاره خودرو

تورم دنا

پرشین خودرو: اعلام قیمت خودرو دنا همچنان در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد. هر چند برخی از منابع آگاه از توافق ضمنی ایران خودرو و شورای رقابت بر سر قیمت این خودرو پرحاشیه خبر می‌دهند، اما آنچه از اظهارات دو طرف طی هفته گذشته بر می‌آید مشخص‌کننده آن است که ایران خودرو به کاهش نسبی قیمت این خودرو رضایت داده و از سوی دیگرشورای رقابت نیز از موضع خود کمی کوتاه آمده و با افزایش قیمت موافقت کرده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، در هر صورت قرار است امروز شورای رقابت در جلسه هفتگی خود به بررسی قیمت دنا بپرداز و شاید قیمت این خودرو در جلسه یاد شده، نهایی شود، اما چهارمین خودرو ملی کشور در اولین رونمایی خود یعنی در سال 90 چه قیمتی داشته است؟

این خودرو در فروردین سال 90 در دو مدل LX و ELX با حضور وزیر صنعت و معدن وقت؛ علی‌اکبر محرابیان رونمایی شد. چهارمین خودرو ملی در دو رنج ۱۴ تا ۱۸ میلیون تومان برای نوع ELX و ۱۸ تا ۲۵ میلیون تومان برای نوع LX قیمت‌گذاری شده بود.

حال با توجه به افزایش تورم و همچنین افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده از سال 90 تاکنون به محاسبه درصد رشد قیمتهای یادشده پرداختیم؛ به‌طوری‌که طبق آمارهای موجود در بانک مرکزی سطح عمومی قیمت‌ها از سال 90 تاکنون 8/107 درصد رشد داشته است؛ بنابراین با توجه به تورم کلی از سال یاد شده، اگر قیمت دنا در زمان رونمایی از این خودرو 18 میلیون تومان تعیین شده بود قیمت خودرو مذکور هم‌اکنون با توجه به رشد 8/107 درصدی سطح عمومی قیمت‌ها باید 4/37 میلیون تومان تعیین می‌شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، همچنین قیمت 25 میلیون تومانی این خودرو در سال 90 با توجه به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها تا سال جاری باید52 میلیون تومان می‌شد، اما مدل پایین‌تر این خودرو در زمان رونمایی 14 میلیون تومان بود که با توجه به شاخص قیمت مصرف‌کننده این قیمت نیز امسال باید 25 میلیون تومان تعیین می‌شد.

برچسب ها:
دناقیمت‌گذاری
نظر بینندگان
!
!
!