یكشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۵۳ | ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
حمام خون صنعت خودرو در روسیه
۱۰:۵۳ | ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
اجاره خودرو

حمام خون صنعت خودرو در روسیه

پرشین خودرو: خودروسازان بزرگ دنیا با این که در روسیه با زیان بسیار شدید مواجه شده اند اما به امید این که در بلندمدت به سوددهی برسند قصد ترک کردن این کشور را ندارند.

به گزارش «پرشین خودرو»، با فروپاشی ارزش روبل روسیه خودروسازان بزرگ دنیا در این بازار بزرگ دچار لطمه های سنگینی شده اند تا جایی که کارلوس قصن در مصاحبه با رویترز از اصطلاح «حمام خون صنعت خودرو» برای توصیف وضعیت صنعت خودرو در روسیه استفاده کرد و گفت همه خودروسازان در روسیه در حال زیان دیدن هستند.

هفته های پایانی سال میلادی خودروسازان جنرال موتورز، آئودی، رنو-نیسان، جاگوار-لندروور به طور موقت یا به شکل محدود فروش خود را متوقف کردند و این طبیعی ترین واکنش نسبت به سقوط روبل بود. روبل 40 درصد از ارزش خودرو را به یکباره در برابر دلار از دست داد. خودروسازان دیگر مثل فورد، ب ام و به جای توقف فروش قیمت ها را بالا بردند.

بیشترین لطمه را خودروسازان آمریکایی در روسیه دیدند. خودروی پرفروش فوکس فورد با 40 درصد کاهش در ماه نوامبر 56 هزار 807 دستگاه خودرو فروخت و شورولت و اُپل از جنرال موتور با 26 درصد کاهش 169 هزار 5 دستگاه فروختند.

در سال های اخیر کشور روسیه اهمیت خاصی برای خودروسازان پیدا کرده بود چرا که در سال 2012 در این کشور نزدیک به 2.9 میلیون دستگاه خودرو به فروش رسید که بعد از آلمان مقام دوم بازار خودرو در اروپا بود. سال 2014 تا ماه نوامبر در روسیه 2.2 میلیون دستگاه خودرو به فروش رسید و باعث شد روسیه از انگلیس عقب بماند و به مقام سوم تنزل کند.

پیش بینی می شود که در سال 2015 فروش خودرو در روسیه به زیر 1.5 میلیون دستگاه (معادل فروش سال 2009) سقوط کند.

خودروسازانی مثل فورد، جنرال موتورز، فولکس واگن، نیسان، تویوتا، هیوندایی و کیا در کشور روسیه کارخانه تولید خودرو دارند یا در حال احداثند. مخصوصا با توجه به قوانین مالیاتی مطلوب و مساعدی که این کشور دارد.

با این وصف برخلاف برنامه ریزی فورد برای خروج از زیان دهی در بازار اروپا، این بار حتی ممکن است فورد در اروپا با 250 میلیون دلار زیان مواجه شود. جنرال موتورز هم زیان 387 میلیون دلاری خود در بازار اروپا را به گردن بازار روسیه انداخته است.

با این وصف هیچ یک از خودروسازان فعال در روسیه، ترک بازار روسیه را زمزمه نکرده است، چون پتانسیل بزرگترین بازار اروپا را دارد.

سخنگوی گروه خودروسازی فولکس واگن هم التزام این شرکت به بازار روسیه را مورد تأکید قرار داده و گفته است که سرمایه گذاری برنامه ریزی شده در روسیه به قوت خود باقی خواهد ماند. بر همین اساس عملیات ساخت کارخانه تولید موتور در کالوگا در سال 2015 ادامه خواهد داشت.

نیسان هم در کارخانه ی سنت پترسبورگ که در سال 2015 به بهره برداری می رسد ساخت شاسی بلند جمع و جور قشقایی را آغاز خواهد کرد.

رنو-نیسان از تصاحب شرکت آفتاواز در روسیه بهره مند شده و برخلاف همه خودروسازان دیگر در سال 2014 از افزایش فروش نسبت به سال گذشته برخوردار بوده است. به ویژه خودروی آلمرا که یک خودروی جمع و جور است و در کارخانه توگلیاتی شرکت آفتاواز تولید می شود بیشترین محبوبیت را داشته است.

خودروسازان محلی روسیه در برابر فروپاشی ارزش روبل در برابر دلار از مصونیت بالاتری برخوردارند اما اگر این وضعیت همچنان ادامه پیدا کند خودروسازان محلی هم مجبور به تجدیدنظر در برنامه های خود خواهند شد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
صنعتخودروروسیه
نظر بینندگان
!
!
!