دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۷ | ۱۳۹۳/۱۰/۰۷
پاشنه آشیل فناوری های جدید
۱۰:۳۷ | ۱۳۹۳/۱۰/۰۷
اجاره خودرو

پاشنه آشیل فناوری های جدید

پرشین خودرو: هر چقدر تراشه ها و پردازنده های بیشتری در خودرو به کار می روند امکان دسترسی هکرها [متخصصان نفوذ به سیستم امنیتی] به کنترل خودرو بیشتر می شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، هر چقدر خودروسازان در خودروهای جدید آپشن ها و سیستم های جدید ایمنی بیشتری برای خود فراهم می آورند متخصصان نفوذ به سیستم های ایمنی [هکرها] بهتر می توانند به اطلاعات شخصی افراد از طریق نفوذ به پردازنده های این سیستم ها دست پیدا کنند و حتی امکان کنترل برخی از امکانات به کار رفته در خودرو را هم به دست آورند. از این رو متخصصان بخش امنیت خودروها هشدار می دهند با این که ایمنی خودرو با این ابزارها و سیستم ها بالاتر رفته اما امنیت همچنان نیاز به هوشیاری و دقت بالای مصرف کنندگان دارد. منظور از ایمنی خودرو پیشگیری از حوادث و تصادف ها است و منظور از امنیت خودرو پیشگیری از سرقت در انواع مختلف آن است.

خودروهای جدید به انواعی از سنسورها، دوربین ها و رادارها مجهزند و این گیرنده ها اغلب از طریق شبکه های بی سیمی به اینترنت هم متصلند و دلیل آن هم روزآمد کردن نرم افزارها، گرفتن موسیقی های جدید و غیره است. در حال حاضر کار تا جایی پیش رفته که فرمان، ترمز و حتی پدال شتاب برخی از خودرو ها از راه دور قابل کنترل شده اند.

ادموند کینگ رئیس هیئت مدیره انجمن خودروی بریتانیا در مصاحبه با تایمز گفته است: «امروزه شما خودرویی می خرید که 24 ساعته به اینترنت متصل است اگر مجرمان سایبری خودروها را هدف قرار دهند همان گونه که سایر مسائل زندگی را هدف قرار داده اند در آن صورت به این می ماند که در تعقیب کسانی خواهیم بود که بسیار تند می رانند و گرفتن آنها کار آسانی نخواهد بود.»

وی می گوید «هر چقدر فناوری های بیشتری در خودرو به کار گرفته شوند، دردسر حفاظت از خودرو و اطلاعات شخصی صاحبان خودرو دشوارتر می شود.»

بدترین حالت نفوذ این هکرها، دسترسی به سیستم هایی است که برای ایمنی خودرو تعبیه شده اند مثل کروز کنترل و ترمز. هرچند که هنوز گزارشی از حمله تروریستی از این دست منتشر نشده است اما وظیفه تأمین کنندگان امنیت در بخش کامپیوتر خودرو باید از همین حالا نکات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهند.

در خود خودروسازی ها که این گونه سیستم ها را نصب می کنند توجه به این موضوع وجود داشته و امکان دسترسی به CAN یا Controller Area Network مورد سنجش قرار گرفته و نقاط ضعف آن مشخص شده است و متأسفانه از طریق بلوتوث یا شبکه بی سیمی می توان به این بخش از پردازنده های خودرو دسترسی پیدا کرد. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا و واشنگتن هم از طریق یک لپ تاپ و شبکه بی سیمی راه نفوذ به CAN را امتحان کرده و نقاط ضعف آن را شناسایی کرده اند. آنها به راحتی با یک لپ تاپ، درب خودرو را باز کرده و خودرو را روشن کرده اند، ترمز، بوق، چراغ ها حتی دستکاری در گیج ها [مثل گیچ سوخت خودرو و سرعت سنج] هم امکان پذیر بوده است.

قوانین جدید هم تأمین امنیت و محافظت از خودرو و اطلاعات صاحبانش را دشوارتر می کند از جمله آن که در سال 2017 خودروهای اروپا باید به سیستم eCall مجهز شوند که این سیستم در صورت بروز حادثه یا تصادف به طور خودکار تمامی اطلاعات آن خودرو را به طور اتوماتیک و از طریق اینترنت یا شبکه های موجود به پلیس و اورژانس مخابره می کند که در زمان رسیدن نیروهای اورژانس تسریع شود. به کارگیری این سیستم یک راه نفوذ جدید برای هکرها باز خواهد کرد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
فناوریخودرو
نظر بینندگان
!
!
!