شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۵ | ۱۳۹۳/۱۰/۱۷
مارچیونه سهام فراری را می فروشد
۱۰:۱۵ | ۱۳۹۳/۱۰/۱۷
اجاره خودرو

مارچیونه سهام فراری را می فروشد

پرشین خودرو: سرجیو مارچیونه معمار بزرگترین ادغام یک دهه گذشته هنوز دست از کار نکشیده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، مارچیونه مدیر عامل فیات کرایسلر که سال گذشته ادغام این دو خودروسازی را نهایی کرد می گوید هنوز صنعت خودرو تکه تکه است و امکان یکپارچه شدن های جدید را دارد.

برنامه امسال مارچیونه این است که بخشی از سهم برند فراری خود را به ارزش 14 میلیارد دلار در معرض فروش قرار دهد تا زمینه های لازم را برای یک ادغام جدید فراهم آورد تا بتواند با رتبه 1 فروش خودرو در دنیا [تویوتا] بهتر رقابت کند. هر چند که برای پرداخت بدهی ها فقط به 5 میلیارد دلار نیاز دارد.

سازندگان صنعت خودرو که با دو چالش بزرگ کُندی رشد صنعت و افزایش هزینه ها [به دلیل استانداردهای سخت گیرانه برای تولید خودروهای پاک تر و افزایش روزافزون فناوری های الکترونیک، کامپیوتر و اینترنت] رو به رو هستند، تحت فشار قرار گرفته اند تا نیروهای خود را جمع کنند و خود را برای یک ادغام بزرگ دیگر آماده کنند.

فیات با فروختن بخشی از سهام فراری به قدر کافی پول نقد به دست می آورد تا از شر بدهی های سنگین نجات یابد و به گزینه خوب و چالاکی برای ادغام تبدیل شود. وی باید این اقدام را طوری انجام دهد که خانواده اگنلی، بزرگترین سهامدار فیات کرایسلر، از از دست دادن بخشی از سهام فراری دچار زیان نشوند. بدون تردید خانواده اگنلی در ایتالیا علاقه دارند که برند فراری را از دست ندهند اما از یک سو می دانند که به این قیمت نمی ارزد که بخش عمده ای از سهمشان را در ترکیب جدید از دست بدهند.

شرکایی که به عنوان کاندید شراکت با فیات کرایسلر مطرح هستند گروه خودروسازی فولکس آلمان، فورد آمریکا، و حتی جنرال موتورز هستند که در آن صورت شرکت های آسیایی مثل مزدا و سوزوکی موارد مناسبی برای ادغام در آن به حساب می آیند.

استفانو اورسا، مدیر استراتژی مؤسسه مشاوره ای AlixPartners می گوید: هنوز جا برای معاملات کلان در صنعت خودرو در میان مدت وجود دارد چون خودروسازان ناچار هستند برای توسعه محصولات جدید با کار اشتراکی از هزینه ها بکاهند. در دنیای امروز، هیچ خودروسازی قادر نیست به تنهایی سرمایه لازم برای توسعه محصولات جدید را تهیه و تدارک ببیند، حتی بزرگترین آنها.

مارچیونه، «تعمیرکار» خودخوانده ی بنگاه های عظیم اقتصادی، تا سال 2018 به عنوان رأس فیات کرایسلر فرصت دارد تا یک معامله عظیم دیگر را شکل بدهد. معمار ادغام فیات با کرایسلر در ماه نوامبر هنگام تست فراری خود در بالوکوی ایتالیا به خبرنگاران گفت: «من همیشه گفته ام که صنعت خودرو در میان مدت به استفاده از فرصت های ادغام و یکپارچگی نیاز دارد و بدون تردید این اتفاق می افتد.»

فورد به دلایل مختلف گزینه مناسبی برای این ادغام است چون اولا به اندازه خیلی از خودروسازان دیگر درگیر بازار اروپا نیست و از سویی سطح آن به اندازه کافی برای ادغامی به این بزرگی مناسب است. به قول جیوسپ برتا استاد دانشگاه بوچونی و از مدیران پیشین فیات: «بین فیات و فورد پیوندهای درونی خاصی هست».

با این حال سوزان کروسل، سخنگوی فورد گفته است که کمپانی [فورد] به ارزش 57 میلیارد دلار «نیاز یا علاقه ای» به این شراکت ندارد.

شاید فولکس که ریشه های اروپایی دارد و بازار خوبی در چین پیدا کرده علاقه مند باشد فیات کرایسلر را به قلمرو خود اضافه کند و برای این شرکت چندان دشوار هم نیست. این خودروساز آلمانی اکنون یک کمپانی به ارزش 99 میلیارد دلار است و به راحتی از عهده این شراکت بر می آید اما بین مارچیونه و فردیناند پییش، رئیس هیئت مدیره گروه فولکس واگن، بیشتر حس رقابت هست تا حس پیوند. فولکس واگن سبد عجیبی از محصولات است: از اشکودای ارزان گرفته تا خودروهای گران پورشه و آئودی همگی از برندهای گروه خودروسازی فولکس واگن به حساب می آیند. اما از یک سوی دیگر با توجه به این که گروه خودروسازی فولکس با همه ی تلاش های بی امان، موفقیت مورد انتظار در بازار آمریکا را به دست نیاورده، شاید با شراکت با فیات کرایسلر، راهی برای این رؤیای دیرینه باز کند. از یک طرف نام های جیپ، داج و کرایسلر هنوز برای آمریکایی ها نام های ارزشمندی است و از طرف دیگر خود فردیناند پییش، علاقه اش را به آلفارمئوی ایتالیا کتمان نکرده است. با این اوصاف، فولکس واگن هم مثل فورد «تصاحب» یا شراکت را انکار کرده و گفته این استراتژی جزو سرفصل های اصلی تلاش فولکس نیست چون همکنون بیشتر انرژی خود را روی بهبود بازدهی در درون متمرکز کرده است.

در ماه ژوئیه سال گذشته شایعاتی در خصوص مذاکره فیات با پژو-سیتروئن منتشر شد که خودروساز ایتالیایی انکار کرد.

فیات و کرایسلر بعد از ادغام به مقام هفتم خودروسازی جهان رسیدند ولی این شراکت در هند و چین که بازارهای رو به رشد به حساب می آیند موفقیتی حاصل نکرده و بیشترین توانایی اش در بازارهایی است که اکنون دیگر اشباع است مثل اروپا و آمریکا؛ به همین دلیل خیلی هم گزینه مناسبی برای ادغام یا شراکت به حساب نمی آید.

اریک گوردون استاد دانشگاه میشیگان می گوید: فیات کرایسلر نه جذاب است و نه ثروتمند، جز برای شرکتی که درمانده باشد و رو به افول. بنابر این فتح های بعدی برای فیات به آسانی کرایسلر نخواهد بود.

فیات کرایسلر با سرمایه گذاری 57 میلیارد دلاری برای افزایش ظرفیت تولید جیپ، آلفارمئو و مازراتی می خواهد با 60 درصد افزایش به رقم 7 میلیون دستگاه در سال 2018 برسد. آمار پایان سال 2014 هم برای فیات کرایسلر با رشد 20 درصدی خیلی امیدوار کننده بوده است. از زمانی که مارچیونه هدایت این ادغام را برعهده گرفته، فیات کرایسلر برای پنجاه و هفتمین ماه متوالی رشد فروش نشان داده است.

مارچیونه پیش از ورود به صنعت، فلسفه خوانده و تعجبی ندارد که اهداف بلندپروازانه دارد و به میانه روی بسنده نمی کند. در ماه سپتامبر در مصاحبه ای گفته بود: اگر خواب بادام زمینی ببینی، میمون به دست می آوری! و منظورش این بود که نباید رؤیای کوچک داشته باشی.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!