یكشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۵۱ | ۱۳۹۳/۱۰/۲۳
جنون قدرت: مسابقه ای تمام نشدنی
۱۰:۵۱ | ۱۳۹۳/۱۰/۲۳
اجاره خودرو

جنون قدرت: مسابقه ای تمام نشدنی

پرشین خودرو: دوشنبه 12 ظهر به وقت دیترویت خودروی آکورای NSX مدل 2016 در میان دود و هل هله و نورهای رقصان با غرش موتور به صحنه آمد.

به گزارش «پرشین خودرو»، مهمترین تم نمایشگاه دیترویت 2015 امسال عملکرد Performance است که منظور به رخ کشیدن قدرت و شتاب و سرعت است. با این که خودروسازی فورد تلاش خود را روی موتورهای با حجم کمتر و هیبریدهای کم مصرف گذاشته اما در نمایشگاه امسال GT مفهومی با توان 1500 اسب بخار را به رخ کشید، اف 150 راپتور و شلبی موستانگ GT350R را به نمایش گذاشت.

ان اس ایکس آکورا هم با این که یک خودروی هیبریدی است به کمک سه موتور برقی، توان 550 اسب بخار را عرضه کرده تا در مسابقه عملکرد از بقیه خودروسازان جا نماند.

آلفارومئو خودروی 4C Spider را برای نمایشگاه دیترویت 2015 آماده کرد که جانشین معنوی خودروی 33 Styradale سال 1967 است و باید مانند آن مظهر عملکرد بالا باشد. روز سه شنبه هم کادیلاک از CTS-V خود رونمایی کرد که 640 اسب بخار را به کمک موتور کوروت Z06 8سیلندر به دست آورده است. دیو لکسوس هم GS F نام دارد و با 8سیلندر توان 467 اسب بخار ایجاد می کند.

با این که سیاست گذاری شرکت ها رعایت قوانین سخت گیرانه مصرف سوخت و آلایندگی پایین است اما جنون قدرت خودرو سیری ناپذیر است و خودروسازان یک بهانه ی همیشگی را برای عرضه ی خودروهای پرتوان در نمایشگاه ها عنوان می کنند که از این قرار است: خودروهای با عملکرد بالا به خودروسازان کمک می کند فناوری های جدید را توسعه ببخشند و برای بالا بردن آئرودینامیک خودرو از موادی بهره بجویند که ضمن حفظ استحکام، وزن کمتری داشته باشد و به حفظ توان خودرو کمک کند. از این رو رقابت بر سر توان، عملکرد، شتاب و قدرت برای بهبود شناخت مواد تشکیل دهنده خودرو، قوانین آئرودینامیک و توسعه فناوری های جدید است.

فورد تا سال 2020 حداقل 12 خودرو با عملکرد بالا طراحی خواهد کرد. یکی دیگر از دلایل این رویکرد، حفظ هیجان در جوانان و کشاندن آنان به نمایشگاه های خودرو است. باب کارتر از قائم مقام های تویوتا می گوید لکسوس کوپه با قدرت و شتاب بالا قصد دارد جوانان را به نمایشگاه ها خودرو بکشاند.

یکی دیگر از روندهای مهم نمایشگاه دیترویت موضوع بنزین و کاهش قیمت آن در روزهای اخیر است. به نظر می رسد که خودروسازان خیلی هم ارزان ماندن قیمت بنزین را جدی نمی گیرند. آیان رابرتسون از اعضای هیئت مدیره ب ام و می گوید نمی توان روی پایین آمدن قیمت بنزین حساب باز کرد و نباید حواس ما را پرت کند چون این مسئله دوامی نخواهد داشت.

این مسئله را از رویکرد جنرال موتورز هم می توان دریافت، جنرال موتورز که تا پیش از این ولت را عرضه کرده بود در نمایشگاه دیترویت امسال بولت [صاعقه] را به نمایش گذاشت. این خودرو را می توان محصول مورد علاقه ی مری بارا مدیر عامل زن این شرکت هم دانست. «خودروی برقی برای همه» شعار مری بارا برای خودروی بولت است که با یک بار شارژ می تواند بیش از 300 کیلومتر بپیماید. قیمت این خودرو 30 هزار دلار است [از این جا معلوم می شود که بولت برای همه نیست!] دلیل گرانی آن هم به کارگیری موادی مثل منیزیم، آلومینیم و فیبرکربن است.

خودروهای شاسی بلند هم هنوز از تک و تا نیفتاده اند. آمارهای سال 2014 نشان داد که مجموع خودروهای اس یو وی و سی یو وی [شاسی بلندهای بزرگ و کوچک] از مجموع سدان ها پیشی گرفته است. بنابراین تعجبی ندارد که خودروسازانی مثل جیپ [متعلق به اتحاد فیات کرایسلر]، فولکس واگن [با خودروی Cross Coupe GTE] به میدان دیترویت 2015 آمده اند.

مرسدس بنز خودروی GLE خود را 577 اسب بخار را به رقابت ب ام و X6 فرستاد و ولوو هم از S60 Cross Country رونمایی کرد. آئودی Q7 روزآمد شده را به نمایش گذاشت که یک هیبرید قابل شارژ با پریز برق به اسم E-Tron هم دارد.

در دیترویت 2015 دو وانت نیسان تایتان و تویوتا تاکوما به روز شدند. هیوندایی هم یک وانت مفهومی را به نمایش گذاشت.

رشد فروش در سال 2014 و چشم انداز مثبت سال 2015 باعث شده است که صنعت خودرو سال جدید را امیدوارتر شروع کند. اقتصاد دنیا نشانه های بهبود و بیکاری نشانه های کاهش را نشان می دهند. اسکات کیوگ مدیر عامل آئودی آمریکا هم در نمایشگاه دیترویت این را گفت که: ما علائم مثبت زیادی را می بینیم که ادامه هم خواهند داشت.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!