چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸
پرشین خودرو
زیان 481 میلیون دلاری تسلا
۱۰:۵۱ | ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
اجاره خودرو

زیان 481 میلیون دلاری تسلا

پرشین خودرو: جمله ای که مدیر عامل تسلا به زبان آورد 481 میلیون دلار به ارزش سهامش لطمه وارد کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، با این که خبرنگاران پیش از برگزاری بزرگترین گردهمایی [کنگره] صنعت خودرو در آمریکا به شوخی به الون ماسک مدیر عامل تسلا هشدار داده بودند که یک شمارشگر دیجیتالی جلوی چشمانش می گذارند تا آثار صحبت هایش را روی قیمت سهام شرکتش ببیند با این حال او جدی نگرفت و زبان سرخ راستگویی اش سر سبز سهام شرکتش را بر باد داد.

با این که خیلی کم صحبت کرد اما همان اظهار نظر مختصرش در باره فروش خودروهای برقی تسلا در چین به قیمت سقوط ارزش سهام شرکت تسلا تمام شد. او فقط گفت فروش خودروهای برقی تسلا در چین «برخلاف انتظار ضعیف» بود. در دنیای امروز وال استریت [بازار سهام و بورس آمریکا] که مجهز به شبکه های اجتماعی مثل توییتر است، جیک و جیک یک پرنده تبدیل به جیک و جیک تمام پرنده های اطراف می شود یک خبر در کسری از ثانیه به گوش همه می رسد. برای همین قیمت اظهار نظرهای این چنین بسیار گزاف تر از حد تصور است. به فاصله کوتاه و ظرف چند ساعت بعد از این اعتراف نابجا، قیمت سهام تسلا 7 درصد سقوط کرد و با کاهش 13.75 دلار به 190.50 دلار رسید. خود الون ماسک مدیر عامل این شرکت 27 درصد از سهام آن را در اختیار دارد و گفتن سه کلمه ی «برخلاف انتظار ضعیف» 481 میلیون دلار از ارزش دارایی اش کم شد و اکنون ارزش دارایی اش در تسلا 6.76 میلیارد دلار است. (مقام 173 در لیست میلیاردرهای جهان).

واکنش خود الون ماسک به این افت ارزش هم جالب است: او می گوید نوسانات کوتاه مدت ارزش سهام اصلا اهمیت ندارد. ما هم همان احساس را نسبت به خریداران گذرا و موقت سهام داریم که آنها نسبت به ما دارند.

این را هم نباید از نظر دور داشت که سهام این خودروساز «تازه شکل گرفته» از 17 دلار در سال 2010 به 279 دلار در سپتامبر 2014 رسید و سرمایه گذاری این شرکت 24 میلیارد دلار است و این که ضرر 481 میلیون دلاری از نظر او یک نوسان به حساب می آید جای تعجب ندارد. شاید عده ای بورس باز که سهام خرید و فروش می کنند باعث نوسان قیمت سهام تسلا شوند اما سرمایه گذاران اصلی این خودروساز به آینده آن اطمینان کامل دارند و از سرمایه گذاری در این شرکت ناراضی نیستند.

برچسب ها:
زیانتسلا
نظر بینندگان
!
!
!