جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۱۵ | ۱۳۹۰/۰۴/۰۷
در بحث برچسب‌ سوخت حق با کیست؟
۱۳:۱۵ | ۱۳۹۰/۰۴/۰۷
اجاره خودرو

در بحث برچسب‌ سوخت حق با کیست؟

پرشین خودرو: باز هم یك اجبار دیگر برای خودروسازان دردسرساز شده است. تا حالا ترمز ضد قفل و كیسه هوا بود، حالا برچسب مصرف سوخت هم به آن اضافه شده است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، طبق مصوبه سال 1385 شورای عالی استاندارد، خودروسازان موظف شده‌ بودند كه طبق استاندارد 2-4241 مصرف سوخت خود را با شیوه‌هایی كه در قانون آمده آزمایش كنند و آن را در قالب برچسب مصرف سوخت روی محصولات خود نصب كنند.

حالا چند وقتی هست كه صدای ناظران درآمده است. سازمان بهینه سازی مصرف سوخت می گوید كه برچسب‌هایی كه خودروسازان نصب می‌كنند، طبق استانداردهای مصوب نیست. این سازمان به موسسه استاندارد هم نامه نوشته و این موضوع را اعلام كرده است. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی هم كه چند هفته‌ای است با سازمان بهینه سازی هم‌صدا شده، می‌گوید كه خودروسازان برچسب‌هایی نصب می‌كنند كه نه تنها مطابق با استاندارد 2-4241 نیست، بلكه عددی هم كه برای مصرف سوخت خودرو نشان می‌دهد هم درست نیست.

خودروسازان اما شكایتشان ازجای دیگری است. مرتضی شفیعی معاون مهندسی و كیفیت سایپا، می‌گوید كه اصلا نصب برچسب مصرف سوخت از اساس كار غیر لازمی است.

او معتقد است همین كه مصرف سوخت خودرو در دفترچه راهنمای آن بیاید كافی است، چون به هر حال این برچسب ها بخشی از شیشه جلو خودرو را اشغال می‌كنند، ضمن این كه هزینه هم به خودروساز تحمیل می‌كنند كه اصلا لازم نیست.

كیوان وزیری نماینده مدیرعامل ایران خودرو در كسب استانداردهای خودرو، اما انتقادهای جدی تری دارد.

وی می گوید روشی كه برای تعیین میزان مصرف سوخت خودرو استفاده می‌شود، روش جهانی نیست و اگر تغییر كند، قطعا مصرف خودروهای ما كم تر خواهد بود.

در حال حاضر شیوه تعیین مقدار مصرف سوخت خودروها روشی به نام كربن بالانس است كه هرچند به گفته وزیری، یك شیوه قدیمی و غیركاربردی در سراسر دنیاست، اما جزو ضوابط اجرایی استاندارد 2-4241 است. ضمن این كه اكثریت غریب به اتفاق آزمایشگاه‌های سوخت كشور از جمله مركز تحقیقات موتور ایران خودرو و سایپا از آن استفاده می‌كنند.

علیرضا نورافكن مدیر بخش خودرو موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، در این مورد می‌گوید: هر چند در حال حاضر بحث‌های فنی زیادی در مورد روش‌های تعیین میزان مصرف سوخت مطرح است، اما به عقیده من این بحث ها باید در هنگام تصویب استاندارد مطرح می‌شد، نه الان.

وی در مورد جهانی نبودن شیوه تعیین میزان مصرف سوخت می‌گوید: مگر تولید خودروهای ما جهانی است كه بنا باشد استانداردهای ما هم جهانی باشد!؟ ضمن این كه ما در موارد دیگری مثل اجبار نصب كیسه هوا و ترمز ضد قفل هم جهانی عمل نكرده‌ایم.

با همه این حرف‌ها نورافكن معتقد است كه انتقاد به شیوه كربن بالانس وارد نیست؛ ضمن این كه در حال حاضر تمام استانداردهای خودرویی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی منطبق بر استانداردهای اروپایی است، نه پایین تر از آن.

البته بحث تعیین شیوه‌ها و مقدار مصرف استاندارد خودروهای داخلی و وارداتی بحث مهمی است، اما به عقیده كارشناسان مساله امروز موسسه استاندارد و سایر نهادهای مسوول از جمله سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت، مربوط به این شیوه ها نمی‌شود.

به گفته عباس كاظمی رییس سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت، بحث امروز با خودروسازان برسر این است كه حتی استانداردهای موجود در مورد مصرف سوخت و نصب برچسب‌های مصرف سوخت هم اجرایی نشده است.

كاظمی دراین مورد می‌گوید: بحث این نیست كه آیا معیارهایی كه وجود دارند دارای اشكال هستند یا نه، بلكه بحث ما بر سر این است كه خودروسازان از قانون تخطی كرده‌اند. آن‌ها یا اقدام به نصب برچسب‌های مصرف سوخت نمی‌كنند یا این‌كه آن‌ها را با اعداد غیر واقعی منتشر می‌كنند.

معاون استاندارد ایران‌خودرو، در این رابطه البته اشكال دیگری را هم مطرح می‌كند. به گفته او اساسا اجبار نصب برچسب‌های مصرف سوخت در قانون برنامه پنجم توسعه مطرح نشده است، بنابراین خودروسازان موظف به نصب برچسب نیستند.

كاظمی اما در این مورد می‌گوید: امكان ندارد كه قانون در مراحل تكوینی خودش به سمت عقب برود، بنابراین حتی اگر این موضوع در برنامه پنجم هم طرح نشده باشد، تغییری در اجباری بودن آن پیش نمی‌آید.

نورافكن هم با تاكید بر این كه مطرح نشدن اجبار برای نصب برچسب مصرف سوخت در قانون برنامه پنجم توسعه باعث اجرایی نشدن آن نیست، می‌گوید: برخی قوانین وجود دارند كه موكد هستند. یعنی برای مثال هم در مجلس شورای اسلامی تصویب شده‌اند و هم در شورای عالی استاندارد. مثل قانون اجبار نصب كیسه هوا كه مصوبات آن هم در شورای عالی استاندارد مطرح شده بود و هم در شورای سیاست گذاری خودرو. در این شرایط این كه یك موضوع در قانون برنامه پنجم توسعه مطرح نشده است، نافی این نیست كه این قانون توسط شورای عالی استاندارد تصوب شده و اجرای آن الزامی است.

قرار است بعد از ظهر امروز جلسه‌ای با حضور نمایندگان گروه خودروسازی بهمن، سایپا و ایران خودرو، انجمن خودروسازان، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و شورای سیاست گذاری خودرو وزرات صنایع ومعادن برگذار شود تا در آن در مورد راهكارهایی اجرایی این قانون تصمیم گیری شود.

به گفته نورافكن، نصب برچسب‌هایی مطابق با استاندارد 2-4241 از ابتدای مرداد ماه اجباری خواهد بود و موسسه استاندارد در این مورد مكاتباتی را با پلیس انجام داده است تا از ابتدای مرداد از شماره گذاری خودروهایی كه برچسب مصرف سوخت ندارند یا برچسب آن ها مطابق با برچسبی كه موسسه استاندارد اعلام كرده، نیست، جلوگیری شود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!