شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۲۱ | ۱۳۹۰/۰۴/۱۱
بلاتکلیفی خودروسازان و ترکتازی دلالان در بازار خودرو
۱۱:۲۱ | ۱۳۹۰/۰۴/۱۱
اجاره خودرو
یک بام و دو هوای افزایش قیمت ها

بلاتکلیفی خودروسازان و ترکتازی دلالان در بازار خودرو

پرشین خودرو: همین چند ماه پیش و در بحبوحه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها بود که خودروسازان اعلام کردند قیمت خودروها به هیچ وجه افزایش نخواهد یافت.

به گزارش «پرشین خودرو»، در آن زمان برخی مدیران خودروساز با تاکید بر اینکه بهای خودروها افزایش نخواهد یافت به این موضوع اشاره داشتند که احتمال کاهش بهای برخی خودروها نیز وجود دارد و سیاست آنها ثبات و در صورت امكان كاهش قیمت هاست.

در همین راستا نیز سال گذشته ایران خودرو درحمایت از سیاست‌های دولت و همسویی با اجرای طرح هدفمندكردن یارانه‌ها بین سه تا پنج درصد قیمت محصولات خود کاهش داد.

پس از آن اما خودروسازان به بهانه افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده پای برگه مجوز افزایش قیمت ها را امضا کردند تا از این طریق شاهد افزایش حداقل 100 هزار تومانی بهای خودروهای تولید داخل باشیم.

بعد از آن بحث افزایش دو برابری نرخ دیه مطرح شد و کارشناسان خودرو کشور هشدار دادند که افزایش 100 درصدی نرخ دیه افزایش 250 تا 600 هزار تومانی قیمت خودروها را به دنبال خواهد داشت.هر چند اجرای طرح افزایش دو برابری نرخ دیه اجرا نشد.

اما سومین زلزله ای که بازار خودرو کشور را بیش از زلزله های قبلی تحت تاثیر قرار داد افزایش نرخ ارز توسط بانک مرکزی بود. موضوعی که با استقبال شدید خودروسازان روبرو شد و تمام قد به دفاع از این برنامه بانک مرکزی پرداختند. آنها به درستی دریافته بودند که با افزایش نرخ ارز واردکنندگان خودرو نمی توانند به راحتی در بازار رقابت کنند.

موضوعی که بهانه خوبی به دست خودروسازان داد تا شروع به انجام مانورهای مختلف کرده و صحبت از افزایش هزینه های تولید، کاهش حاشیه سود و احتمال ورشکستگی در تولید برخی از محصولات را به میان آوردند. در این میان نیز برخی خودروساززان بدون اخذ مجوز و بهانه ازربَری محصولاتشان اقدام به افزایش قیمت ها کردند.

اقدامی که تنها ثمره‌اش آشفتگی و هرج مرج در بازار خودرو بود. چرا که دلالان بازار خودرو نیز مانند قارچ‌ گونه رشد کردند. دلالانی که به آشفتگی بازار خودرو دامن زده و بهای برخی خودروها را تا حدود پنج میلیون تومان افزایش دادند.

به اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی، همین هرج و مرج ها، زمینه ظهورو فعالیت دلالان را در بازار خودرو کشور به وجود آورده است.

به اعتقاد آنان، با توجه به جو روانی و انتظار تورمی که در میان مردم ما وجود دارد صحبت کردن از احتمال افزایش قیمت ها به تنهایی کافی است تا ذهن مردم را برای گرانی پیش از موعد کالاها آماده کند. همان چیزی که در بازار فعلی خودرو اتفاق افتاده است.

اکبری یک کارشناس بازار خودرو در این باره گفت: همانطور که انتظار می رفت مطرح شدن بحث تاثیر افزایش نرخ ارز بر بهای تمام شده خودرو زمینه گرانی خودروهایی چون پژو 206، ریو، مزدا 3، مگان، ماکسیما و تندر90 را در بازار آزاد خودرو به وجود آورد.

به گفته وی، طی چند روز اخیر بهای خودرو پژو 206 تیپ2 در بازار آزاد خودرو با افزایش 350 هزار تومانی روبرو شده و به 14 میلیون و 700 هزار تومان رسیده است. همچنین طی این مدت بهای خودر ریو در بازار آزاد 200 هزار تومان افزایش یافته و به مرز 14 میلیون و 400 هزار تومان رسیده است.

اکبری با اشاره به افزایش 4.5 تا 5.25 میلیون تومانی بهای مزدا3 ادامه داد: در حال حاضر خودرو مزدا3 تیپ سه حدود 50 میلیون تومان قیمت گذاری شده است در حالی که این خودرو قبلا با قیمتی حدود 45 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می رسید.

به گفته وی، قیمت مزدا3 تیپ دو نیز حدود 4.5 میلیون تومان گران شده و از 42.5 به 47 میلیون تومان تغییر قیمت داده است. همچنین خودرو خودرو مزدا3 تیپ یک که قبلا قیمتی حدود 39.5 میلیون تومان داشت با افزایش پنج میلیون و 250 هزار تومانی قیمت روبرو شده به طوری که قیمت آن به 44 میلیون و 750 هزار تومان رسیده است.

به گفته وی، طی چند روز اخیر بهای تندر90 E2 در بازار حدود 400 هزار تومان افزایش یافته و از 15 میلیون و 300 هزار تومان به 15 میلیون و 700 هزار تومان رسیده است. همچنین خودرو ماکسیما طی این مدت با گرانی یک میلیون تومانی روبرو شده به طوری که هم اکنون با قیمت 43.5 میلیون تومان به فروش می رسد.

در شرایطی که خودروسازان مشغول پررنگ کردن نقش افزایش نرخ ارز بر بهای تمام شده محصولات خود بودند، بانک مرکزی اقدام غیرمنتظره ای انجام داد و آن کاهش نرخ ارز بود.

در آن برهه زمانی وزیر اقتصاد از برنامه دولت برای كاهش نرخ ارز و به حداقل رساندن فاصله در نظام دونرخی خبر داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص تفاوت نرخ رسمی و آزاد ارز گفت: برنامه اقتصادی و جهت‌گیری دولت این است كه مانع از نوسانات نرخ ارز شده و تلاش خواهیم كرد كه نرخ ارز را به نرخ مرجع كاهش دهیم و بعد از آن در جهت تعدیل به سمت پایین حركت كنیم.

حسینی اظهار داشت: در ماه های اخیر بازار آزاد ارز از نرخ رسمی فاصله گرفته و این فاصله زیاد سبب می شد كه به رغم مداخله بانك مركزی، هم ذخایر بانك مركزی مستهلك شود و هم بصورت رانت در اختیار عده‌ای خاص قرار گیرد.

اما آنچه در این میان چندان به چشم نیامد همین کاهش نرزخ ارز و رعایت حقوق مصرف کننده بود.

خودروسازان که سخت مشغول لابی های خود بودند بالاخره توانستند با فشار به وزارت صنایع مجوز افزایش قیمت خودروهای تولیدیشان را بگیرند.

بر اساس این مجوز، قیمت سه خودرو از محصولات ایران خودرو حداقل پنچ درصد افزایش یافته و قرار است در آینده سه درصد دیگر هم افزایش پیدا كند. با این وجود مدیران این شركت هنوز هم اصرار دارند كه این شركت در پی افزایش قیمت محصولات خود نیست.

در نخستین اقدام قرار است سه خودرو گراند ویتارا، تندر90 و پژو 206 افزایش قیمت را تجربه كنند.

ظاهرا تولید این سه خودرو برای ایران‌خودرو در حاشیه سود قرار نداشته است و به همین دلیل ایران‌خودرو در جلسه كمیته قیمت‌گذاری وزارت صنایع و معادن كه در هفته گذشته برگزار شد، خواهان مجوز افزایش قیمت این خودروها شد. كمیته قیمت‌گذاری خودرو هم با افزایش هشت درصدی قیمت این سه محصول موافقت كرده است.

یكی از حاظران در جلسه كمیته قیمت‌گذاری به "خبرگزاری ایسنا" گفت كه خواست این شركت دریافت مجوز برای سطح بالاتری از افزایش قیمت بوده، با این وجود كمیته ظاهرا با افزایش دو مرحله‎ای قیمت خودروهای این شركت موافقت كرده است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران كه در جلسه كمیته قیمت‌گذاری حاضر بوده است، اظهار كرد: كمیته قیمت‌گذاری خودرو یا در راستای قرار گرفتن در حاشیه بازار اقدام به افزایش قیمت خودرو می‌كند یا به درخواست خودروسازان. در شرایط فعلی با توجه به این كه ایران‌خودرو در سال گذشته در راستای همگامی با طرح هدفمندی یارانه‌ها افزایش قیمتی نداشته است و با توجه به این كه به نظر می‌رسد در حال حاضر بازار كشش این افزایش قیمت را دارد، كمیته با افزایش قیمت برخی خودرو‌ها موافقت كرده است.

احمد نعمت بخش در مورد این كه چه خودروهایی در مصوبه این كمیته شامل افزایش قیمت شدند؟ گفت: در حال حاضر شركت‌هایی مانند بهمن اقدام به افزایش قیمت كرده اند، اما از آنجا كه حساسیت وزارت صنایع و معادن بیشتر روی خودرو‌های پرتیراژ ایران‌خودرو و سایپا است، در این مورد با احتیاط بیشتری گام برداشته است.

به گفته وی سه محصول ایران خودرو مجوز افزایش قیمت هشت درصدی را دریافت كرده‎اند، اما افزایش قیمتی كه كمیته برای خودرویی مانند ماكسیما تصویب كرده، بیشتر از هشت درصد است.

در حال حاضر با اعمال افزایش قیمت مصوب كمیته قیمت‌گذاری، قیمت گراندویتارا 47 میلیون و 200 هزار تومان خواهد بود كه دو میلیون و 200 هزار تومان بیشتر از قیمت قبلی آن است.

براساس این گزارش، قرار است تندر90 E2 ایران خودرو با افزایش قیمت 500 هزار تومانی به قیمت 14 میلیون و 600 هزار تومان عرضه شود، ضمن این كه برخی مدل های پژو 206 هم افزایش قیمت خواهند داشت.

پژو 206 تیپ2 كه تا به حال 14 میلیون و 100 هزار تومان قیمت داشت، حالا به قیمت 14 میلیون و 600 هزار تومان عرضه خواهد شد.

پژو206 مدل V9 از 19 میلیون و 300 هزار تومان به 19 میلون و 600 هزار تومان خواهد رسید. پژو 206 مدل V8 هم قرار است به قیمت 17 میلیون و 100 هزار تومان فروخته شود كه 500 هزار تومان بیش از قیمت قبلی است.

در همین حال و در شرایطی كه قیمت برخی محصولات سایپا نیز افزایش یافته‎ است، مدیرعامل این شرکت اظهار كرده که افزایش قیمت مگان تولیدی این گروه با مجوز وزارت صنایع و معادن صورت گرفته است.

نعمت‌الله پوستین‌دوز گفت: طی نامه‌ای به وزرات صنایع و معادن درخواست افزایش قیمت مگان را مطرح كرده و موافقت این وزارتخانه را كسب كردیم.

وی معتقد است به هر حال با توجه به افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت برخی خودروها طبیعی خواهد بود.

به گفته نمایندگی‌های رسمی فروش خودروسازان، قیمت مگان اتوماتیك از 31 به 32 میلیون و 800 هزار تومان و مدل دنده‌ای آن از 27 میلیون و500 هزار تومان به 29 میلیون تومان رسیده است. البته افزایش قیمت مگان حدود یك ماه پیش و قبل از رشد نرخ ارز رخ داده است.

قیمت كارخانه‌یی برخی خودروها در شرایطی رشد قابل توجهی یافته كه هرگونه افزایش قیمت خودروهای داخلی باید با مجوز كمیته قیمت‌گذاری خودرو وزارت صنایع و معادن صورت گیرد. با این حال اینكه در خصوص تمام خودروهای گران شده این فرایند طی شده یا نه مشخص نیست.

مخالفت سازمان حمایت با افزایش قیمت ها

مدیركل دفتر نظارت بركالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت از مخالفت این سازمان با ارقام اعلامی وزارت صنایع برای افزایش قیمت خودرو خبر داد و گفت: قیمت تندر90 به میزان 3.5 درصد و پژو 206 به میزان 2 درصد افزایش و قیمت پژو پارس و پژو 405 به میزان 3 درصد كاهش می یابد.

شهرام میرآخورلو، در خصوص افزایش رسمی قیمت تندر و رایزنی با وزارت صنایع برای رشد نرخ 4 محصول اظهار داشت: موضوع انعكاس و درخواست واحدهای تولیدی ایران خودرو و پارس خودرو درخصوص افزایش قیمت خودرو در جلسه مورخ 25 خرداد ماه سال جاری كمیته خودرو مستقر در وزارت صنایع و معادن طرح و افزایش قیمت خودروهای تندر90 به میزان 6.5 درصد، پژو 206 به میزان 2.5 درصد و سوزوكی ویتارا، ماكسیما، مگان، تینا و قشقایی به میزان 8 درصد مورد موافقت كمیته مذكور قرارگرفته و به منظور اخذ مجوز به سازمان حمایت منعكس شد كه این سازمان پس از بررسی اقدام به كاهش و ابلاغ ضرایب اشاره شده كرد.

مدیركل دفتر نظارت بركالاهای فلزی و معدنی در پاسخ به این سوال كه افزایش قیمت های تایید شده از سوی سازمان حمایت چقدر است، گفت: افزایش قیمت خودروی تندر90 به میزان 3.5 درصد با لحاظ حفظ قیمت یكنواخت برای تولید شركت های ایران خودرو و پارس خودرو و افزایش قیمت خودروهای ماكسیما، مگان، تینا، قشقایی و سوزوكی به میزان 4درصد در سازمان حمایت تصویب شده است.

وی افزود: سازمان حمایت برای خودرو پژو 206 افزایش 2درصدی قیمت و برای خودروهای پژوپارس و پژو 405 نیز كاهش سه درصدی قیمت را تصویب كرده است.

به گزارش فارس، وی افزود: تغییرات مورد تأیید این سازمان می بایست نسبت به قیمت های مورد تأیید كمیته خودرو در آبان ماه سال 1389 شركت های مذكور محاسبه و اعمال شود و هرگونه تخطی از مراتب عنوان شده و اعمال اصلاح قیمت ها به قیمت های موردعمل بدون اخذ مصوبه كمیته خودرو تخلف محسوب شده كه از ناحیه این سازمان مورد پیگیری قرار می گیرد.

میرآخورلو گفت: واحدهای تولیدی مذكور می بایست قیمت های خود را در سامانه 124 این سازمان ثبت كنند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!