شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۹ | ۱۳۹۰/۰۴/۱۱
جدال خودروسازان و موسسه استاندارد
۱۲:۱۹ | ۱۳۹۰/۰۴/۱۱
اجاره خودرو
نصب برچسب سوخت،

جدال خودروسازان و موسسه استاندارد

پرشین خودرو: «مصوبه وجاهت قانونی ندارد» این جمله‌ای است كه مسوولان بزرگ‌ترین خودروسازی كشور در مورد مصوبه 2-4241 موسسه استاندارد می‌گویند كه قرار بود معیار مصرف سوخت خودروها را مشخص كند.

به گزارش«پرشین خودرو»، به نقل از ایسنا، از چند هفته پیش بحث بر سر معیارهای تعیین مصرف سوخت خودروها و نصب برچسب سوخت روی خودرو بالا گرفته است. خودروسازان معتقدند معیارها بیش از اندازه سختگیرانه است اما سازمان بهینه سازی مصرف سوخت چنین نظری ندارد و معتقد است كه خودروسازان طبق استانداردهای خودشان اقدام به نصب برچسب‌های سوخت كرده‌اند كه معیار آن با معیارهای مصوب متفاوت است.

هفته گذشته بعد از كش و قوس‌های فراوان، جلسه‌ای در این رابطه در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی برگزار شد تا معلوم شود كه آیا خودروسازان در مورد نصب برچسب‌های سوخت تخلفی انجام داده‌اند یا خیر؟

هر چند اغلب حاضران در جلسه محافظه‌كاری را در پیش گرفتند و در مورد نتایج آن با رسانه‌ها گفت‌وگو نكرد‌ند اما برخی حاضران هم بخش هایی از جلسه را تشریح كردند.

در حال حاضر در زمینه استانداردهای مصرف سوخت دو مصوبه 4242 و 2-4241 وجود دارد كه اولی در مورد استانداردهای مصرف سوخت و دومی در مورد معیارهای مصرف است. استاندارد 2-4241 استانداری است كه تعین می‌كند مصرف سوخت خودرو در كدام رده از رده‌های برچسب مصرف قرار می‌گیرد.

به عقیده سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت، خودروسازان با تخطی از این استاندارد معیارهای مصرفی را اعلام كرده‌اند كه با آنچه مورد نظر این سازمان و موسسه استاندارد بوده است تفاوت دارد، اما خودروسازان معتقد بوده‌اند كه اصلا استانداردهای موجود باید تغییر كند و معیارهای عادلانه‌تری برای تعیین میانگین مصرف سوخت تدوین شود.

با توجه به این كه این معیارها با اجرای اجباری استاندارد یورو4 از ابتدای سال 1391 تغییر خواهد كرد به نظر می‌رسد تغییر معیارهایی كه در 2-4241 آمد است چندان عملی و عاقلانه نباشد.

علیرضا نورافكن رییس بخش مكانیك و خودرو موسسه استاندارد، بعد از این جلسه گفت: برای بازنگری در معیارهای موجود باید پنج كارگروه مختلف تشكیل جلسه دهند و در این مورد تصمیم‌گیری كنند، با توجه به اینكه موعد اجرای این قانون ابتدای مرداد ماه سال جاری است یعنی كمتر از دو هفته كاری، فرصت برای بازنگری وجود دارد.

البته نورانكن صراحتا احتمال بازنگری در قوانین موجود را رد نمی‌كند اما با اشاره به تغییر تمامی استانداردها از ابتدای سال 1391 تلویحا اعلام می‌كند كه بازنگری امكانپذیر و شاید هم لازم نیست.

كیوان وزیری معاون استاندارد محصول ایران خودرو، بعد از پایان جلسه سه‌شنبه بعدازظهر موسسه استاندارد در این خصوص می‌گوید: با توجه به اینكه استاندارد 2-4241 كه به تعیین معیار میانگین مصرف سوخت نظارات دارد، در كمیته ملی استاندارد مطرح نشده است از نظر رسمی وجاهت قانونی ندارد، چون تدوین آن در كمیته رسمی انجام نشده است، ضمن اینكه در 23 اسفند ماه 1385 كه استاندارد 2-4241 تدوین می‌شود وزارت صنایع به عنوان حافظ منافع خودروسازان در جلسه حضور نداشته است و به همین دلیل این استاندارد مورد قبول ما نیست.

وزیری درباره اعتراض‌های دیگر خودروسازان به استاندارد تعیین معیار مصرف سوخت، بیان كرد: در طرح پژوهشی مربوط به تدوین این استاندارد نظرات خودروسازان و موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی اعمال نشده است، ضمن اینكه با وجود اینكه تعیین میانگین مصرف سوخت در ماده 20 قانون برنامه سوم توسعه و ماده 121 قانون برنامه چهارم توسعه آمده است به نظر می‌رسد تكرار نشدن آن در قانون برنامه پنجم توسعه دلیلی بر نبود اجبار در این مورد باشد.

وزیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره با كیفیت پایین بنزین داخلی، اظهار كرد: درخواست خودروسازان از موسسه استاندارد و سایر نهادهای مسوول این است كه علاوه بر سختگیری‌هایی كه برای خودروسازان انجام می‌دهند به كیفیت سوخت هم توجه داشته باشند و حداقل تست‌های مربوط به تعیین میانگین‌ها و مصرف خودروها را با بنزین استاندارد انجام دهند، چراكه كیفیت پایین بنزین فعلی موجب می‌شود كه مصرف سوخت خودرو بین 16 تا 25 درصد بیش از حد استانداردی كه روی برچسب های مصرف مشخص شده است، باشد و این مساله نارضایتی مشتریان و سوتفاهم های بعدی را به دنبال دارد.

بر اساس این گزارش، در این جلسه علاوه بر نماینده ایران خودرو، نماینده گروه خودروسازی سایپا و بهمن، دبیر انجمن خودرو سازان ایران، مدیرکل دفتر امور تدوین مؤسسه استاندارد و رییس بخش مكانیك و خودرو موسسه استاندارد حاضر بوده‌اند، اما به گفته عباس كاظمی رییس سازمان بهینه سازی مصرف سوخت كشور، این نهاد به عنوان یكی از طرفین درگیر در ماجرای برچسب های مصرف سوخت خودروها در جلسه روز سه شنبه حاضر نبوده است.

به نظر می‌رسد احتمال بازنگری در قوانین موجود بسیار ضعیف باشد، با توجه به اینكه خودروسازان هم معیارهای استاندارد 2-4241 را نمی‌پذیرند، كارشناسان پیش‌بینی می‌كنند كه احتمالا روند فعلی نصب برچسب‌های سوخت تا پایان سال جاری و تغییر استانداردهای مصرف و آیلایندگی به یورو4 بدون تغییر باقی خواهد ماند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!