پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۲:۱۱ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۲
وام خودرو با بهره صفر درصد؟!
۱۲:۱۱ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۲
اجاره خودرو

وام خودرو با بهره صفر درصد؟!

پرشین خودرو: چگونه است که برخی از شرکت های مالی و اعتباری آمریکا ادعا می کنند وام بدون بهره می دهند. ناظران فدرال در آمریکا بررسی می کنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، شرکت هایی در آمریکا مشغول فعالیت هستند که تبلیغات آنها پرداخت وام با صفر درصد بهره است. اما آیا چنین چیزی اصلا ممکن است، به هر حال این شرکت ها هزینه دارند و برای سود فعالیت می کنند چگونه است که وام بدون بهره می پردازند. نکته قابل توجه در این شرکت ها این است که هیچ وقت تمام جزئیات را به مشتری نمی گویند و زمانی که مشتری وارد چنین معاملاتی می شود به تدریج متوجه خواهد شد که وارد چه چاهی شده است.

واژه مهمی که در قراردادها به آن اشاره می شود استفاده از کلمه ی وثیقه collateral در عنوان خودروی وام گیرنده است. در این جا هم درست شبیه به زمانی که مردم از بانک ها وام می گیرند، متقاضیان وام در شرایطی قرار دارند که می خواهند در مدت زمان کوتاه یک پول نقد و فوری فراهم کنند. اما هنگام بازپرداخت که می شود، بازپرداخت مبلغ دریافت شده تمامی ندارد.

برای اولین بار کمیسیون تجارت فدرال آمریکا در دو ایالت جورجیا و آلاباما دو شرکت وام دهنده را زیر ذره بین برده تا مشخص شود چرا بدون گرفتن بهره این شرکت ها سود می کنند.

بررسی شرکت «فست کش تایتل پاون» از زیرمجموعه های شرکت لندینگ اند فایننس سلکت، نشان داد زمانی که مشتریان از پرداخت اقساط خود باز می مانند کل خودرو را از دست می دهند و گاهی اوقات آن خودرو مهمترین سرمایه کاری آنها است.

این شرکت ها به مشتریان نمی گویند که بازپرداخت آن 30 روزه است و پول نقد یا چک قبول نمی کنند و باید بازپرداخت از طریق «صندوق صحه گذاری شده» یا certified funds صورت گیرد[در آن صورت طرف حساب مؤسسه ی وام دهنده، مشتری نیست چون پولش را از آن صندوق مطالبه می کند نه مشتری]. مشتری هم اگر از طریق آن صندوق ها اقدام نکند مشمول دریافت وام بدون بهره نمی شود و چون جزئیات را به درستی مطلع نشده وارد معامله ای شده که قصور و کوتاهی از خودش بوده است و از این جا به بعد است که مؤسسه وام دهنده بابت پولی که داده، سود می گیرد و در صورت عدم بازپرداخت خودروی مشتری را تصاحب می کند. نکته مهم دیگر این است که در تبلیغات هرگز عنوان نمی شود که اگر مشتری نتوانست حائز شرایط دریافت وام با بهره صفر درصد بشود، بهره وامی که گرفته چه اندازه است.

بررسی های کمیسیون یاد شده نشان داد که گاهی مشتریان برای آن که خودرو خریداری شده را از دست ندهند تا سه برابر قیمت آن وام دریافت شده، بازپرداخت کرده اند. در بعضی از اوقات که از عهده برنیامده اند خودرو را از دست داده اند. بر اساس محاسبات انجام شده توسط مرکز «ریسپانسیبل لندینگ» نشان داده است که برای دریافت اعتباری معادل 951 دلار مشتری 2142 دلار بهره پرداخت کرده است. این شیوه برای وام دهندگان در سال بازاری معادل 3.6 میلیارد دلار ایجاد کرده که دو برابر بازار «وام بانکی خودرو» است.

یک اصطلاح معروف است که می گوید: too good to be true خوب تر از آن است که واقعیت داشته باشد که مصداق همین وام بدون بهره است.

برچسب ها:
وامخودرو
نظر بینندگان
!
!
!