چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۱ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
حوادث رانندگی 60 درصد کاهش یافت
۰۹:۵۱ | ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
اجاره خودرو
با سامانه مدیریت قوانین راهنمایی و رانندگی؛

حوادث رانندگی 60 درصد کاهش یافت

پرشین خودرو: مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به ساخت دو سامانه هوشمند خودکنترلی و مدیریت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط متخصصان داخلی، گفت: با بکارگیری این سامانه وقوع حوادث رانندگی تا 60 درصد و میزان مصرف سوخت تا 30 درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش «پرشین خودرو»، جواد رزمی اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور بالا بودن آمار خسارت‌های جانی و مالی ناشی از وقوع حوادث رانندگی است؛ سالانه حدود 19 هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند و این حوادث، سالانه 520 هزار میلیارد ریال که معادل 8.5 درصد درآمد ناخالص ملی است، خسارت اقتصادی وارد می‌کند.

وی ادامه داد: سامانه هوشمند خودکنترلی و مدیریت قوانین راهنمایی و رانندگی که توسط محققان ایرانی اختراع و به ثبت جهانی رسیده است، می تواند از مجموع 172 قانون راهنمایی و رانندگی حدود 124 قانون را به صورت هوشمند مدیریت کند و به این ترتیب با نصب بر روی خودروهای عمومی مانند اتوبوس و کامیون‌ها‌ حجم زیادی از حوادث رانندگی کاهش می‌یابد.

رزمی اضافه کرد: این سامانه قادر است تمامی قوانین تعریف شده را کنترل و اجرای صحیح آن را توسط راننده و سرنشینان خودرو مدیریت کند و در صورت تخلف از قوانین مرتبط با حوزه حمل و نقل، نسبت به ارسال گزارش تخلف صورت گرفته به اداره پلیس، اقدام و پس از تأیید، جریمه مربوطه را صادر و مراتب را به صورت آنلاین به اطلاع راننده یا مالک برساند.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان اضافه کرد: با نصب این سامانه، می‌توان به صورت لحظه‌ای کارت خودرو، بیمه‌نامه، برگ معاینه فنی، گواهی‌نامه رانندگی، کارت سلامت، پروانه تاکسیرانی، دفترچه اتوبوسرانی ، بارنامه و سایر مجوزهای مورد نیاز برای حرکت خودرو های عمومی را کنترل و پس از تایید هویت راننده، مجوز حرکت را صادر کند.

وی با بیان اینکه در دنیا، هم اکنون هیچ راهکار مبتنی بر فن آوری برای کنترل حداکثر مجاز ساعت رانندگی در خودرو های عمومی به صورت آنلاین وجود ندارد، افزود: این سامانه به طور دقیق حداکثر ساعت مجاز رانندگی را در خودروهای عمومی کنترل می‌کند و مانع از تخلف رانندگان خودروهای عمومی و خسارت های جانی و مالی فراوان در این حوزه می شود.

‌مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ‌‌گفت: در کلانشهرها بیش از 30 درصد از ترافیک هسته اصلی شهر ناشی از تردد رانندگانی است که به دنبال فضایی برای پارک خودروهای خود هستند؛ این رانندگان با حرکت آهسته خود، دور زدن‌های پی در پی، سردرگمی و پارک دوبل موجب تشدید ترافیک منطقه می‌شوند. ‌

رزمی با اشاره به اینکه در هسته اصلی کلانشهرها هر راننده حدود 15 تا 35 دقیقه زمان خود را برای پیدا کردن فضای پارک صرف می‌کند، گفت: بر اساس پژوهش های به عمل آمده، روزانه 5 تا 6 میلیون لیتر بنزین برای جستجوی فضای پارک مصرف می شود که مصرف این میزان سوخت، علاوه بر اتلاف انرژی و وابستگی به واردات بنزین، آلودگی هوای کلانشهرها را نیز به همراه دارد.

وی بیان کرد: با بکارگیری سیستم هوشمند هدایت رانندگان برای یافتن محل مناسب جهت پارک خودرو، در قدم اول شاهد کاهش بار ترافیکی ناشی از جستجوی فضای پارک خودرو خواهیم بود و علاوه بر آن کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا را نیز به دنبال خواهد داشت.

رزمی امکان ثبت هوشمند زمان ورود، توقف و خروج خودرو، محاسبه مبلغ توقف و ارسال صورتحساب به صورت آنلاین و ایجاد تعرفه‌های ریالی متفاوت برای پارکینگ ها در مناطق مختلف شهری را از دیگر مزایای این سامانه عنوان کرد و افزود: این سیستم تسهیلاتی را برای معلولان و جانبازان در نظر گرفته است به طوری که خودروهای عادی نمی‌توان در پارکینگ معلولان توقف کنند.

وی افزود: با راه‌اندازی این سامانه پول فیزیکی از چرخه پارک حاشیه‌ای حذف شده و تمامی مشکلات کنونی مربوط به پارکبان‌ها، برخورد های سلیقه‌ای آن ها، تخلفات متعدد و ناهنجاری‌های اجتماعی که در این ارتباط وجود دارد از بین می رود؛ همچنین این سیستم همه فرایند پارک خودرو را مکانیزه کرده و تمامی مشکلات مربوط به پارکومترها را حل می کند؛ این سیستم برای پلیس راهنمائی و رانندگی یک راهکار مکانیزه و هوشمند ارائه می‌کند که می توانند به صورت سیستمی و هوشمند تمامی تخلفات پارک حاشیه‌ای را به طور دقیق ثبت کند.

وی هدایت هوشمند رانندگان متقاضی پارک خودرو و امکان ایجاد یک نظام شفاف، دقیق و عادلانه برای تراکنش‌های مالی را از دیگر مزایای این سیستم عنوان کرد و گفت: این سیستم هوشمند در کلانشهرها جایگزین پارکبان‌ها و پارکومتر‌ها می‌شود.

به گزارش فارس، رزمی با تاکید بر این که بار مالی نصب این سیستم های هوشمند با سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین می شود، گفت: سامانه های هوشمند خودکنترلی و مدیریت قوانین راهنمایی و رانندگی و مدیریت یکپارچه پارکینگ‌های شبکه‌ای به صورت پایلوت در کلانشهر تهران اجرا شده و مورد تأیید کارشناسان شرکت کنترل ترافیک تهران و مرکز پژوهش های علمی و صنعتی کشور قرار گرفته است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
حوادث رانندگی
نظر بینندگان
!
!
!