پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۵۷ | ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
قیمت جدید بنزین و گازوئیل با افزایش 5 درصدی+جدول
۱۴:۵۷ | ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
اجاره خودرو

قیمت جدید بنزین و گازوئیل با افزایش 5 درصدی+جدول

پرشین خودرو: در صورت افزایش 5 درصدی قیمت فراورده‌های نفتی، قیمت بنزین آزاد 50 تومان و بنزین سهمیه‌ای 35 تومان افزایش خواهد یافت.

به گزارش «پرشین خودرو»، در پی تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش 5 درصدی قیمت فراورده‌های نفتی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مکلف شد نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاه‌ها و زیرساخت‌های تأمین، ذخیره‌سازی و توزیع فرآورده‌ اقدام کند.

بر این اساس منابع مورد نیاز از محل افزایش پنج درصد (5%) به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی تأمین و پس از واریز به خزانه تا سقف پانزده هزار میلیارد (15.000.000.000.000) ریال به مصرف می‌رسد. این منابع جزء درآمد شرکت محسوب نمی‌گردد و معاف از مالیات است.

بنا به این گزارش با توجه به قیمت هر لیتر فراوده‌های نفتی، در صورتی که قیمت فراورده‌ها در سال آینده فقط پنج درصد افزایش یابد،‌ قیمت بنزین سهمیه ای 735، بنزین آزاد 1050 و قیمت گازوییل سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب 157.5 و 357.5 تومان خواهد شد.

در جدول زیر نرخ فعلی انواع فراورده های نفتی و قیمت آنها در صورت افزایش 5درصدی آمده است:

فراورده نفتی

قیمت فعلی (لیتر)

در صورت افزایش پنج درصدی(تومان)

بنزین معمولی سهمیه‌ای

700 تومان

735

بنزین معمولی آزاد

1000 تومان

1050

بنزین سوپر سهمیه‌ای

800 تومان

840

بنزین سوپر آزاد

1100 تومان

1155

گازوییل سهمیه‌ای

150 تومان

157.5

گازوییل آزاد

350 تومان

357.5

گاز مایع

210 تومان

220.5

نفت سفید

150 تومان

175.5

نفت کوره

250 تومان

262.5

 

بر اساس این گزارش، بنا به پیشنهاد دولت و تصویب کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، درآمد دولت از محل افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده نیز همانند سال جاری 48 هزار میلیارد تومان سال جاری است تعیین شد که در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، رقم ردیف درآمدی دولت از محل هدفمندی یارانه ها نسبت به قانون بودجه سال 1393 افزایش نخواهد یافت.

اما بررسی درآمدهای دولت از محل اجرای قانون هدفمندی و افزایش حامل های انرژی در سال جاری نشان از آن دارد که نحوه افزایش قیمت حامل ها به گونه‌ای بوده که رقم 48 هزار میلیارد تومان محقق نشده است.

بر این اساس با افزایش حدود 300 تومانی قیمت بنزین از اوایل اردیبهشت سال جاری و همچنین افزایش قیمت سایر حامل های انرژی که پیش از آغاز رسمی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، در پایان نیمه اول سال حدود 15 هزار و 900 میلیارد تومان از افزایش قیمت حامل ها بدست آمد، با ادامه این روند در نیمه دوم سال درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی به حدود 32 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، فاصله موجود بین 32 هزار میلیارد تومان درآمد محقق شده تا 48 هزار میلیارد تومان بودجه باید از محل افزایش مجدد قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری محقق می شد که در این راستا چندی پیش سخنگوی دولت اعلام کرد که دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل های انرژی در سال جاری ندارد.

اما در صورتی که دولت بخواهد کل ردیف پیشنهادی مربوط به هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده محقق شود، باید قیمت حامل های انرژی را در سال آینده افزایش دهد.

در بین حامل های انرژی در صورتی که قیمت فراورده های نفتی فقط 5 درصد افزایش یابد، قیمتها همانند جدول بالا خواهد بود اما از سوی دیگر با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت طی ماه های گذشته، افزایش قیمت بنزین بعید به نظر می رسد؛ به طوری که بیژن زنگنه - وزیر نفت – پیش تر اعلام کرد که فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین در سال آینده نداریم.

اما نصرت الله سیفی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی سوخت با بیان این‌که با توجه به کاهش قیمت بنزین در بازار خلیج فارس شرایط برای آزاد سازی قیمت بنزین مناسب است اعلام کرده که در شرایط فعلی وضعیت برخی حامل‌ها برای اجرای این قانون مناسب است که در بین این حامل‌ها بنزین وضعیت مناسب‌تری دارد و تاثیر کمتری بر روی هزینه خانوار خواهد داشت.

بنابراین مشخص نیست که آیا دولت قیمت همه فراورده های نفتی را به یک میزان افزایش خواهد داد و یا به عنوان مثال اقدام به آزاد سازی قیمت بنزین خواهد کرد و قیمت سایر فراورده ها را کمتر اضافه می کند.

احتمال 6 نرخی شدن بنزین

به گزارش ایسنا، از سوی دیگر با حذف سهمیه بنزین 400 تومانی از ابتدای بهمن ماه، دولت در راستای حرکت به سمت تک نرخی شدن بنزین گام برداشت ،در واقع با وجود بنزین 400 تومانی، بنزین با 6 نرخ محاسبه می شد اما با حذف سهمیه های 400 تومانی اکنون 4 نرخ 700 تومانی برای بنزین معمولی سهمیه ای،800 تومان برای بنزین سهمیه ای سوپر،1000 تومان برای بنزین معمولی آزاد و 1100 تومان برای بنزین سوپر آزاد محاسبه می شود. اما در صورتی که بنزین به میزان 5 درصد اضافه شود و سهمیه های بنزین 700 تومانی همچنان اعتبار داشته باشد بنزین مجدا 6 نرخی خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!