جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۰۹:۰۵ | ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
تداوم رشد بازار جهانی خودرو در سال 2015
۰۹:۰۵ | ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
اجاره خودرو

تداوم رشد بازار جهانی خودرو در سال 2015

پرشین خودرو: براساس آمار مرکز ال‌ام‌سی آتوموتیو(مرکز اطلاعات بازار خودرو) بازار جهانی خودروهای سبک، سال 2014 را با موفقیت به پایان رساند. به گزارش سایت جاست آتو، مرکز ال‌ام‌سی برآورد می‌کند در سال 2014 فروش جهانی خودروهای سبک 2/ 87 میلیون دستگاه بوده که نسبت به سال 2013 با رشد 5/ 3 درصدی رو‌به‌رو شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، این آمار مثبت جهانی به دلیل افزایش فروش در آمریکای شمالی، چین و اروپای غربی حاصل شده است و نتایج ضعیف در بازارهای نوظهور اروپای شرقی و آمریکای جنوبی را خنثی کرده است.

چشم‌انداز سال 2015

اما چشم‌انداز سال 2015 چگونه است؟ طبق پیش‌بینی‌ها، فروش در آمریکای شمالی به رشد خود ادامه خواهد داد، اما پیش‌بینی می‌شود رشد فروش در ایالات‌متحده کند شود. همزمان با کندی رشد اقتصادی چین، رشد فروش خودرو نیز در این کشور دچار کاهش خواهد شد. با این وجود پیش‌بینی می‌شود فروش خودرو در چین رشد قابل توجهی را ثبت خواهد کرد. بازار خودروی اروپای غربی هم دوباره رشد خواهد کرد، اما این رشد ناچیز خواهد بود.

درحال حاضر فقدان اطمینان از جایگاه یونان در حوزه یورو به همراه مشکلات اقتصادی روسیه احتمالا موجب کندی رشد بازار خودرو اروپا خواهد شد. با این وجود، چشم‌انداز کلی از بازار جهانی خودروهای سبک رو به رشد خواهد بود. مشاوران مرکز «فراست اند سالیوان» پیش‌بینی می‌کنند که به دلیل رشد قابل توجه در آمریکا و اروپا فروش جهانی خودروهای سبک در سال جاری از مرز 90 میلیون دستگاه عبور خواهد کرد.

رشد مناسب فروش در آمریکا و اروپا، کندی رشد در بازارهای نوظهور را خنثی خواهد کرد. «فراست اند سالیوان» معتقد است استفاده از خودرو مشترک، حمل‌و‌نقل هوشمند و تجزیه و تحلیل «بزرگ‌داده» اصلی‌ترین عواملی هستند که در سال 2015 بر بازار خودرو تاثیر خواهند گذاشت. (بزرگ داده به مجموعه داده‌هایی گفته می‌شود که مدیریت، کنترل و پردازش آنها فراتر از توانایی ابزارهای نرم‌افزاری در یک زمان محدود است. پژوهش‌های تجاری در مقایس بزرگ از نمونه بزرگ داده است.) این مرکز چشم‌انداز خوش‌بینانه‌ای برای سال 2015 ارائه می‌دهد و معتقد است در این سال شاهد رونق در بازار خودرو خواهیم بود.

فراست اند سالیوان علت این مساله را کاهش قیمت بنزین و فرسودگی خودروهای موجود عنوان می‌کند. براساس اعلام این مرکز میانگین سن خودروهایی که در جاده‌های آمریکا تردد می‌کنند 13 سال و برای خودروهای اروپایی 10 سال است. این مرکز معتقد است برخی عوامل به افزایش فروش کمک خواهند کرد.

ساروانت سینگ، مشاور ارشد مرکز فارست اند سالیوان می‌گوید: «خودروسازانی مانند فیات، رنو، جگوار و پورشه قصد دارند خودروهایی را مخصوص زنان تولید کنند. این خودروهای کوچک شهری موجب رشد فروش می‌شوند، اما خودروهایی که به‌طور سنتی «مردانه» هستند مانند خودروهای لوکس و شاسی‌بلندها نیز فروش خوبی خواهند داشت. 10 خودروساز اصلی تا پایان سال 2015، 4 یا 5 مدلی را که مخصوص زنان طراحی شده است به بازار عرضه خواهند کرد.»

خودروهای دارای تکنولوژی پیل سوختی نیز این پتانسیل را دارند که بر بازار خودرو در سال 2015 تاثیر بگذارند. تویوتا با عرضه 5 هزار و 600 خودرو هیدروژنی در این زمینه پیشتاز خواهد بود. این در شرایطی است که تحلیلگران مرکز مشاوره آی‌اچ‌اس پیش‌بینی می‌کنند رشد بازار جهانی خودروهای سبک در سال 2015 کند خواهد شد و علت آن کاهش فروش در بازارهای نوظهور و اروپا خواهد بود. با این وجود این مرکز پیش‌بینی می‌کند فروش جهانی خودروهای سبک در سال جاری به 6/ 88 میلیون دستگاه خواهد رسید که نسبت به سال 2014 با رشد 4/ 2 درصدی رو‌به‌رو خواهد شد.

رشد بازار جهانی خودرو در سال 2015 ادامه خواهد یافت و روند پنج ساله بهبود فروش و رشد پس از بحران مالی سال 2009 قطع نخواهد شد. با این وجود مرکز «آی‌اچ‌اس» خاطرنشان می‌کند که احتمال کندی رشد وجود دارد زیرا از بازارهای کشورهای بریک (برزیل، روسیه، هند و چین) تنها دو بازار با رشد فروش در سال جاری رو‌به‌رو خواهند شد. «ای‌اچ‌اس» معتقد است بازارهای چین و آمریکای شمالی عامل رشد در سال جاری خواهند بود.

به اعتقاد این مرکز میزان کوچک شدن بازار خودرو روسیه به‌طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست و این مساله در طول سال بر بازار خودرو اروپا تاثیر می‌گذارد. اما به دلیل تعهد بانک مرکزی اروپا در اجرای سیاست تسهیل کمی، رشد بازار خودرو در دیگر کشورهای اروپایی با نرخ 5/ 2 تا 3 درصد ادامه خواهد یافت.

از سوی دیگر، احیای بازار خودرو در ایالات‌متحده ادامه خواهد یافت. در سال 2014، معادل 5/ 16 میلیون دستگاه خودرو سبک در بازار این کشور به فروش رسید و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در سال 2015 در این بازار 17 میلیون دستگاه خودرو فروخته خواهد شد. این در شرایطی است که عملکرد رشد اقتصادی آمریکا نسبتا خوب خواهد بود و دستمزدهای واقعی و سطح اشتغال رو به رشد خواهد بود. مرکز «ال‌ام‌سی» پیش‌بینی می‌کند در سال 2015 کل فروش خودروهای سبک در آمریکا 17 میلیون دستگاه خواهد بود.

جف شوستر، معاون بخش پیش‌بینی مرکز« ال‌ام‌سی»، می‌گوید: «صنعت خودرو سال 2015 را با قدرت آغاز کرده است و پس از فروش خوب در ماه دسامبر، شاهد رشد فروش در ماه ژانویه بودیم.» شوستر معتقد است اقتصاد آمریکا از پتانسیل رشد خوبی برخوردار است و می‌گوید در پیش‌بینی بازار آمریکا در سال 2015 ارزیابی‌های محتاطانه‌ای صورت گرفته است. او می‌گوید: «رشد 3 درصدی به راحتی به دست خواهد آمد و درصورتی که رشدی بیشتر از پیش‌بینی ما محقق شود، این خطر وجود دارد که خودروسازان و عرضه‌کنندگان نتوانند خود را با تقاضا وفق دهند.»

به گزارش دنیای اقتصاد، ارزیابی تحلیلگران مرکز آی‌اچ‌اس برای سال 2015 نیز همراستا با پیش‌بینی مرکز ال‌ام‌سی است. آی‌اچ‌سی فروش 9/ 16 میلیون خودرو در بازار آمریکا را انتظار دارد. این در شرایطی است که تولید خودرو در آمریکای شمالی در سال 2014 به 9/ 16 میلیون دستگاه رسید و نسبت به سال 2013 با رشد 5 درصدی رو‌به‌رو شد. تولید خودرو در ماه دسامبر 2014 نسب به همین ماه در سال 2013 جهش کرد و به 2/ 1 میلیون دستگاه رسید.

پیش‌بینی می‌شود افزایش تولید خودرو در آمریکای شمالی در سال 2015 ادامه خواهد یافت، اما این رشد کند خواهد شد. مرکز ال‌ام‌سی پیش‌بینی می‌کند در سال 2015 تولید در آمریکای شمالی به 4/ 17 میلیون دستگاه خواهد رسید و نسبت به سال گذشته با رشد 3 درصدی رو‌به‌رو خواهد شد. این مرکز پیش‌بینی می‌کند تولید در فصل نخست امسال(2015) به 3/ 4 میلیون خودرو خواهد رسید که نسبت به همین دوره در سال 2014، معادل 4 درصد رشد خواهد کرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!