جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۶:۰۲ | ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
لیگ قهرمانان ماشین ها+تصاویر
۱۶:۰۲ | ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
اجاره خودرو

لیگ قهرمانان ماشین ها+تصاویر

پرشین خودرو: صنعت حمل و نقل در یک قرن گذشته رکوردها و اتفاقات جالبی داشته این یک برش 9 تایی از برترین ابزارهای این صنعت است.

به گزارش «پرشین خودرو»، نظرات متفاوتی در این باره وجود دار؛ اما می توان گفت که حداقل شش هزار سال از زمان اهلی شدن اسب ها می گذرد. تا پیش از آن، انسان برای طی کردن مسافت های طولانی چاره ای نداشت جز اینکه به پاهایش تکیه کند. مسافرت های دریایی را کنار بگذارید. سفرهای بزرگ در طول کشورها و قاره ها، به اسب های تازه نفس و قدرتمند احتیاج داشت. تا اوایل قرن بیستم طول کشید که برای این حیوان نجیب، رقیب قدرتمندی به وجود بیاید؛ رقیبی که سرعت و امکانات رفاهی بیشتر و هزینه های نگهدای کمتر داشت و سفرهای طولانی تری را امکان پذیر می کرد.
با این حال کمتر کسی فکر می کرد که اختراع اتومبیل چنین تاثیر عمیقی بر تمام جنبه های زندگی بشری بگذارد. پیشرفت ها در تولید موتورهای قدرتمند و مواد اولیه مقاوم تر، حتی در دیگر بخش های صنعت حمل و نقل هم موثر بود. کشتی ها، قطارها و هواپیماها هم از صنعت خودروسازی الگو گرفتند و هرکدام بخش بزرگی از کار انتقال انسان ها در کره زمین را بر عهده گرفتند.
روزگاری برای طی کردن طول یک قاره کوچک مانند اروپا حداقل یک ماه مداوم زمان می گذاشتید. حالا قطارهای سریع السیر برقی در کمتر از چند ساعت شما را بین پایتخت های مختلف این قاره جا به جا می کنند. در کمتر از یک قرن، صنعت حمل و نقل تغییرات شگرفی کرده است؛ تغییراتی که هرکدام خالق آمار و اتفاقات جالبی بوده اند. ترین ها و نکات جالبی که این صنعت را به یکی از جذاب ترین تجربه های بشری کرده و البته طرفداران وفادار خود را هم دارند.

1- پرفروش ترین در تاریخ

VOLKSWAGEN BEETLE

 

لیگ قهرمانان ماشین ها

فردیناند پورشه با ناراحتی و ترس به دستور جدید دولت هیتلر گوش می کرد. آنها از او می خواستند خودرویی بسازد که ارزان باشد و حداقل دو بزرگسال و سه بچه را به خوبی در خود جای دهد. وقتی جنگ جهانی دوم آغاز شد، هنوز تحقیقات اولیه برای ساخت این خودرو ادامه داشت. دستور اولیه در سال 1933 صادر شده بود اما تا 1946 اولین نمونه این خودرو هنوز تولیده نشده بود. کارخانه های صنعتی آلمان همه در خدمت جنگ جهانی بودند و برای همین کار تولید این ماشین به تاخیر افتاد. خودرو مردمی آلمانی ها (معنی فلوکس واگن) برای نزدیک به شش دهه در تمام جهان تولید و 21 میلیون دستگاه از آن فروخته شد. حالا کلوپ های هواداری مختلفی برای صاحبان این خودرو در اکثر کشورهای جهان وجود دارد و فولکس بیتل تبدیل به نوعی نماد فرهنگی برای آلمانی ها شده است.


2- اولین تولید انبوه

Model T Ford

لیگ قهرمانان ماشین ها

افسانه هنری فورد با همین اتومبیل آغاز شد. در طول سال های 1908 تا 1927 نزدیک به 15 میلیون دستگاه از این خودرو تولید شد. کارگران آمریکایی بسیاری در خطوط تولید مربوط به این خودرو مشغول به کار شدند. این نخستین باری بود که برای تولید یک خودرو، خط تولید مخصوصی برپا می کردند. هر کارگر وظیفه مخصوصی داشت و کمک می کرد تا مدل تی فقط در 15 دقیقه تولید شود. شاید کمی غیرقابل باور باشد اما این خودرو می توانست به سرعتی بین 64 تا 72 کیلومتر بر ساعت برسد. مدل تی اولین خودرویی بود که خانواده های متوسط آمریکایی هم توانایی خریدنش را داشتند؛ دستگاهی که علاوه بر اشتغال زایی، صنعت خودروسازی آمریکایی ها را هم متحول کرد.


3- کوچک ترین در تاریخ

Peel P50

لیگ قهرمانان ماشین ها

تولید کوچک ترین خودرو تمام تاریخ به 43سال قبل باز می گردد؛ وقتی که در سال 1962 کمپانی Peel تصمیم گرفت مدل P50 را تولید کند. خودرویی که برای پیدا کردن جای پارک هیچ مشکلی نداشت و آن قدر کوچک و سبک بود که حتی می توانستید با کمی زور بازو آن را از جای پارک بیرون بیاورید. قبول دارید که 60 کیلو برای یک ماشین چندان سنگین نیست؟ این اتومبیل به سبک مدل های قدیمی برای روشن شدن به یک هندل دستی متکی بود، اما این دلیل نمی شد که خودرو ضعیفی باشد. P50 می توانست به سرعت 60کیلومتر بر ساعت هم برسد. این مدل در سه رنگ آبی، قرمز و سفید عرضه می شد. نام P50 هم البته بی دلیل نبود. چون که فقط پنجاه دستگاه از این اتومبیل تا سال 1956 تولید شد. از این پنجاه مدل 27 تای آنها هنوز مشغول به کار هستند؛ البته بیشتر در موزه ها و مجموعه های افرادی که عشق ماشین های تاریخی را دارند.


4- ارباب موتورسیکلت ها

Monster Motorbike

لیگ قهرمانان ماشین ها

آقای ری باومن این غول را ساخته است. غولی که لقب هیولای موتورسیکلت ها را به آن داده. این غول حالا برای اربابش شغل پردرآمدی فراهم کرده، به کمک این دستگاه آقای باومن می تواند علاوه بر کار انتقال ماشین های سنگین راه سازی مثل کاترپیلارها، چندین ماشین تصادفی را هم از بزرگراه ها خارج کرده و به محل اسقاط خودروها ببرد.
این موتورسیکلت 3 متر طول و 13 تن وزن دارد. برای ساخت چنین هیولایی هر قطعه از جای خاصی جمع شده. کمپانی هوندا در ساخت صندلی راننده کمک کرده و دیترویتی ها هم در تولید موتور دیزلی آن کمک کرده اند. این هیولا از سال 2008 تا به حال بدون هیچ مشکلی در حال کارکردن است و به نظر نمی رسد که فعلا شخص دیگری بتواند چنین دستگاهیی را برای خودش بسازد.


5- بزرگ خاندان اتوبوس ها

Autotram Extra

لیگ قهرمانان ماشین ها

اتوبوس های بزرگ بین شهری را می بینید و فکر می کنید که دیگر طولانی تر از این ها اتوبوسی ساخته نمی شود؟ اهالی شهر در سدن آلمان که این طور فکر نمی کنند. آنها اتوبوسی با 37 متر طول ساخته اند که برای سوار شدن آن قیمت بسیار کمتری نسبت به سایر اتوبوس ها را خواهیدپرداخت. این اتوبوس، دوگانه سوز بوده و علاوه بر سوخت های دیزلی از باتری لیتیومی هم استفاده می کند.
این باتری لیتیومی ابتدا برای هشت کیلومتر اتوبوس را جلو می برد و سپس کار را به موتور اصلی می سپارد. حرکت موتور دیزلی علاوه بر جلو بردن اتوبوس، انرژی لازم برای شارژ مجدد باتری لیتیومی را هم فراهم می کند. با داشتن 96 صندلی و فضا برای ایستادن 160 نفر، این اتوبوس می تواند ادعا کند که دستکمی از قطارهای کوچک ندارد، اتوبوسی که قیمت 800 هزار پوندی داشته و فعلا برای سه سال به طور آزمایشی مشغول به فعالیت در جاده هاست. دور زدن با این اتوبوس ها می تواند واقع تجربه هیجان انگیزی باشد.


6- فاتح آسمان ها

800- Airbus A380

لیگ قهرمانان ماشین ها

ایرباس بزرگ ترین جمبوجت فعلی را ساخت؛ هواپیمایی که می تواند 15 هزار و 700 کیلومتر را یک نفس برود. این یعنی اگر قصد سفر از نیویورک به هنگ کنگ را دارید، می توانید روی این هواپیما حساب کنید، چرا که A380 می تواند 320 هزار لیتر بنزین را در خودش ذخیره کند و تا ارتفاع سه هزار متری هم اوج بگیرد، ارتفاعی که چهار کیلومتر از ارتفاع قله اورست هم بیشتر است. آمار و ارقام این هواپیما واقعا حیرت انگیز است. 853 نفر در دو طبقه می توانند سوار این هواپیما شوند و چهار موتور جت قدرت پروازی این غول را تامین می کنند.
ایرباس اشتغال زایی خوبی در تمام اروپا داشته. فرانسه، اسپانیا، آلمان و انگلستان قسمت های اصلی تولید این هواپیما را انجام می دهند و سایر کشورها هم کارهای کوچک تر را انجام می دهند. جالب است بدانید که فقط 500 کیلوگرم از وزن این هواپیما مربوط به رنگ آمیزی اش است. 98 هزار سیم مختلف در مسافتی 530 کیلومتری در این هواپیما استفاده شده و 22 چرخ لاستیکی هم به فرود و اوج گیری آن کمک می کنند. هنوز تردید دارید که ایرباس فاتح آسمان ها را ساخته؟


7- ماهی بزرگ

ALLURE & OASIS OF THE SEAS

لیگ قهرمانان ماشین ها

کشتی های مسافربری بزرگ و تفریحی، چیزی فراتر از یک وسیله برای خوشگذرانی هستند. درواقع می توان آنها را نوعی از یک شهر دریایی دانست. دو کشتی همزاد ALLURE & OASIS OF THE SEAS بهترین مثال برای این حرف است. هر دوی آنها جمعیتی 5400 نفری را در خود جای می دهند. چنین جمعیتی توسط 2384 نفر خدمه اختصاصی، پشتیبانی می شوند. موتورهای این کشتی 94 هزار کیلووات انرژی تولید می کنند.
این انرژی علاوه بر جلو بردن کشتی، کار روشنایی و تامین نیازهای مختلف کشتی را هم انجام می دهد. این کشتی ها با 362 متر طول، عجایب مختلفی را در خود جای داده اند. از یک پارک واقعی با 12 هزار گونه گیاهی گرفته تا پنج استخر بزرگ و چند زمین گلف کوچک. علاوه بر این، مجتمع های تجاری، کافه ها، سالن های ماساژ و باشگاه های بدن سازی برای سفرهای لوکس دریایی استفاده می شوند. هزینه ساخت هر کدام از آنها دوازده میلیارد دلار است و در هر ساعت ده هزار لیتر بنزین می سوزانند. شاید دارید به یک تایتانیک دیگر فکر می کنید. ولی فکر آنجا را هم کرده اند. در این کشتی ها 18 قایق نجات قرار داده شده که هر کدام 370 نفر را در خود جای می دهند؛ یعنی 6660 نفر بی هیچ مشکلی می توانند در صورت لزوم از این کشتی خارج شوند. کافی نیست؟


8- یخ نوردی در یک دقیقه!

Bio- Inspired Ice Vehicle

لیگ قهرمانان ماشین ها

به روزهای برفی فکر کنید که یک لحظه حواستان پرت شده و زمین خورده اید. سرسره بازی کردن روی زمین های سرد و یخ زده آن هم بدون تجهیزات لازم، اصلا جالب نیست، اما اگر به یخ نوردی و تماشای قطب علاقه دارید، این وسیله برای شماست. BIV می تواند روی سطح یخ زده قطبی با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت حرکت کند. این وسیله 5.4 متر طول و 700 کیلوگرم وزن دارد. در طراحی و ساخت این وسیله قبل از هر چیزی به ایمنی اهمیت داده شده.
تمام اطلاعات مربوط به داخل اتاقک و وضعیت بدن راننده را به طور وایرلس برای نزدیک ترین مرکز کامپیوتری ارسال می کند. همچنین BIV از دوربین ها و حسگر GPS قدرتمندی استفاده می کند تا راننده آن مسیرهای قطبی را به راحتی پیموده و گم نشود. در سال 2012 یک راننده به کمک این وسیله تمام قطب جنوب را طی کرد؛ وسیله ای که علاوه بر سطح یخ به راحتی روی چمن هم می تواند حرکت کند.


9- سریع و خشن

Bugatti Veyron

لیگ قهرمانان ماشین ها

جرمی کلارکسون یک جا گفته بود که این خودرو شاید بهترین چیزی باشد که ما بتوانیم در طول زندگی خود ببینیم، هیولایی که قدرتمندترین ماشین اسپورتی است که می توانید به صورت قانونی مجوز ترددش را در سطح شهر بگیرید. موتور W16 این ماشین از چهار توربوشارژر استفاده می کند. توربوشارژرهایی که با مکیدن هوا به داخل موتور، کمک می کنند تا بنزین با سرعت بیشتری بسوزد و قدرت بیشتری تولید شود.
سرعت صفر تا صد این ماشین فقط به 2.5 ثانیه زمان نیاز دارد. برخی راننده ها با این خودرو به سرعت 432 کیلومتر هم رسیده اند؛ سرعتی که باعث می شود اتومبیل به طور خودکار بال ها و وضعیت چرخ ها را به نحوی تغیر دهد که ماشین از سطح زمین بلند نشده و چپ نکند. نزدیک به 10 سال از ساخت بوگاتی ویرون می گذرد. ولی هنوز هم می توان آن را بهترین ماشین اسپورتی دانست که فعلا تولید شده. اگر قصد خریدش را دارید هم مشکلی نیست، فقط حداقل دو میلیون پوند کنار بگذارید. هزینه های چند هزار پوندی تعویض روغن و قطعات را البته هنوز حساب نکرده ایم.

منبع: مجله همشهری جوان

نظر بینندگان
!
!
!