سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۰۱ | ۱۳۹۴/۰۱/۰۷
مسافر اولسان
۱۲:۰۱ | ۱۳۹۴/۰۱/۰۷
اجاره خودرو
تجربه رانندگی با هیوندای توسان 2014 در تهران؛

مسافر اولسان

پرشین خودرو: گروه ایران

به گزارش «پرشین خودرو» ،IX35 یا Tucson از محصولات نو پای هیوندای به شمار می‌آید و تاکنون دو نسل از آن بیشتر متولد نشده است.با این همهآغاز حضور آن در دنیای اتومبیل‌ها همزمان با دوران تحول هیوندای کره و گشوده شدن بازار‌های بیشتر برای این خودرو ساز کره‌ای بود. با از سر گیری دوباره واردات خودرو در کشورمان از سال 1385 نسل اول توسان هم جزء اولین مهمانان خارجی بازار ایران به شمار می‌آمد. اگرچه نسل اول توسان از نخستین تجربیات هیوندای در بخش خودرو‌های کراس اوور به محسوبمی‌شد و نقاط ضعفی همچون ارائه مدل تک دیفرانسیل، نداشتن توانایی‌های خارج جاده‌ای (Off Road) و فضای پای کم سرنشینان عقب را دارای بود توانست در بازار‌های هدف رضایت مشتریان را به خود جلب کند، تا آنجا که در سال 2005 میلادی جایزه بهترین کراس اوور بازار کانادا را از آن خود کرد. هیوندای هم با توجه به بازخورد‌های مثبتی که از عرضه نسل نخستین توسان دریافت کرده بود، به رونمایی از نسل دوم این کراس اوور در نمایشگاهفراکفورت 2009 و عرضه آن به بازار از سال 2010 میلادی اقدام کرد.

نسل دوم علاوه با دارا بودن مشخصه‌هایی چون طراحی به روز و ارتقا فنی و کیفی باعث جذب مشتریان بیشتر و راضی نگه داشتن مشتریان گذشته شد در میان از جلب نظر اهل فن هم بی‌نصیب نبود تا آنجا که سایکی یوشیکازو سر مهندس پروژه تویوتا RAV4، توسان را خودرویی بسیار خوب و شیک توصیف کرد. حضور هر دو نسل توسان در کشورمان تصویری روشن از این محصول هیوندای در ذهن مشتریان و علاقه‌مندان خودرو ایجاد کرده است. با این مقدمه و به جهت فرصت ایجاد شده برای آزمایش نسخه 2014 هیوندای توسان، شما را با مشاهدات خود همراه می‌کنیم.

مشخصات فنی

به گزارش ماهنامه نسل برتر، هیوندای در نسل دوم توسان بر تنوع پیشرانه‌های قابل انتخاب افزوده است. این پیشرانه ها در حجم‌های 1.6، 1.7، 2 و 2.4 لیتری برای بازار‌های مختلف عرضه می‌شوند. پیشرانه‌های CRDi1.7 و 2 لیتری از نوع دیزلی و دو نمونه بنزینیMPIوGDi به حجم‌های 1.6 و 2.4 لیتر است. برای انتقال قدرت از پیشرانه‌ها به چرخ‌های خودرو هم هیوندای سه نوع جعبه دنده در نظر گرفته است که دو نمونه دستی 5 و 6 سرعته و یک نمونه 6 سرعته اتوماتیک را شامل می‌شود. در کشورمان تنها نمونه 2.4 لیتریهمراه با جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک وجود دارد که به جهت واردات خودرو از طریق شرکت‌های فعال و اشخاص حقیقی، سطح امکانات رفاهی تعیین کننده وجه پرداختی مشتریان است. از نقطه نظر فنی هم پیشرانه 2.4 لیتری از سری تتا(Theta)هیوندای به واسطه استفاده از تکنولوژی به روز و با وجود دو سیلندر کمتر نسبت به پیشرانه 2.7 لیتری 6 سیلندر نسل اول توانی هم اندازه را با مصرف سوختی معادل 20 درصد کمتر داراست.

طراحی

طراحی خارجی توسان 2014 نسبت به نسخه هایی که بین سال‌های 2010 تا 2013 روانه بازار شدند تفاوت چشمگیری ندارد. در بخش جلویی تغییر شکل قاب مه شکن و حذف نوار کرومی‌دور آن به چشم می‌آید، ضمن آنکه شکل چراغ مه شکن هم از فرم گرد به سه گوش تغییر شکل پیدا کرده است.

اضافه شدن نواری از چراغ‌های LED که به صورت خمیده از گوشه بالایی چراغ ها شروع و در گوشه پایین به اتمام می‌رسد هم بر زیبایی چراغ‌ها در نسخه 2014 افزوده است. تغییر در نمای جانبی منحصر به ارائه رینگ‌های 18 اینچی آلومینیومی‌10 پره جدید با مشخصات تایر 225/55R18 می‌شود. نمای عقب توسان جدید نیز همچون بخش جلو با کمترین تغییرات نسبت به نسخه‌های پیشین رو به رو است. تنها نکته قابل ذکر در این نما هم تغییر گرافیک چراغ‌ها است.

پشت فرمان توسان

آزمایش رانندگی به جهت اینکه تا حدودی از ساعات شلوغ آمد و شد در شهر تهران آسوده خاطر باشیم در ساعات ابتدایی صبح انجام شد.در ابتدا جا دارد به این نکته اشاره کنیم که هیوندای توسان یا IX35 به جهت مونتاژ و فروش در کشور‌های مختلف از جمله اولسان کره جنوبی، چین، تایوان و مالزی در آسیا تا مصر و برزیل در آفریقا و آمریکا با نام‌های متفاوتی از آن یاد می‌شود. در کشور مادر یعنی کره جنوبی با نام IX، در بازار اروپا، امریکا و آفریقا با نام IX35 و در برخی کشور‌های آسیایی هم از آن با نام توسان یاد می‌شود. در کشورمان هم به همان دلیل ورود خودرو از راه‌های مختلفحضورهر دو نام در بازار داخلی را بر پشت این محصول هیوندای مشاهده می‌کنیم.خودرو مورد آزمایش با برچسب توسان بر پشت خود و از نوع Limited با امکانات کامل است. اولین نکته‌ای که با قرار گرفتن در فضای داخلی توجه ما را به خود جلب می‌کند، ادامه نوع سلیقه طراحان در ایجاد احجام کروی و تخم مرغ شکل بیرونی در فضای داخلی است. به سرعت با فضای داخلی ارتباط برقرار کرده و به جهت جا نمایی مناسب و اندازه بزرگ دکمه‌های کنترلیزمان زیادی نمی‌برد تا محل هر کدام را به خاطر بسپارید. فضای قرارگیری سرنشینان در جلو و عقب مناسب بوده با این همه فضای سرنشینان عقب متاثر از شیب رو به پایین سقف که از جلو به عقب امتداد پیدا کرده برای افراد با قامت بالای 180 سانتی‌متر کمی‌ناراحت کننده خواهد بود.نحوه قرارگیری ابزار‌های کنترلی بر روی فرمان و کنسول وسط برای راحتی استفاده توسط راننده به خوبی انجام گرفته است،در این میان دکمه گرمکن شیشه عقب با قرار گرفتن در سمت سرنشین کناری کمی‌دور از دسترس راننده به نظر می‌رسد. دکمه‌های کنترل سرعت خودرو و سیستم صوتی و بلوتوث تلفن هم بر روی فرمان قرار داده شده اند و به جهت جای گذاری مناسب احتمال کمی‌وجو دارد که به طور ناگهانیو عدم توجه راننده فعال شوند. سیستم فرمان هم اگرچه کمی‌سفت به نظر می‌رسد اما اطلاعات خوبی از مسیر حرکت به راننده منتقل می‌کند.

رهیاب ماهواره‌ای هم به علت نبود برنامه نرم افزاری در سیستم عملا بی‌استفاده بود، همین طور زاویه قرار گیری نمایشگر میان کنسول هم کمی‌رو به عقب بوده که در زمان آزمایش و جهت تابش نور آفتاب، مشاهده اطلاعات روی صفحه نمایشگر را مشکل کرده بود.

با روشن کردن پیشرانه از طریق استارت بدون کلید و خلاص کردن پدال ترمز پارک پایی، کمی‌فشار بر روی پدال گاز کافی است تا خودرو شروع به حرکت کند شتاب اولیه مناسب بوده و راضی کننده است. شتاب گیری‌های ثانویه توسان هم رضایت بخش است و به گفته مالک خودرو که پیشتر به مدت 4 سال سوزوکی ویتارا در اختیار داشته از تنبلی‌های ویتارا خبری نیست! جعبه دنده اتوماتیک هم در سر بالایی‌ها و با فشردن ناگهانی پدال گاز با تاخیری کم به دنده سنگین‌تر تبدیل شدهو حالتی شبیه معکوس کردن در جهبه دنده‌های دستی را از خود نشان می‌دهد تا به خوبی از مسیر عبور کنید. عملکرد سیستم هایی نظیر کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC) هم کمک شایانی به عبور از مسیر‌های پرشیب خواهد کرد. مصرف سوخت IX35هم طبق اعلام هیوندای در مناطق شهری 13 لیتر به ازای هر یکصد کیلومتر است که براساس اطلاعات کامیوتر سفری و اظهارات مالک بیش از 12 لیتر در یکصد کیلومتر برای خودرو مورد آزمایش ثبت شده است.

در ساخت کنسول جلو از پلاستیک خشک به رنگ مشکی استفاده شده است که در برخی نقاط از جمله روی فرمان و نوار دور دریچه‌های تهویه مطبوع از قطعات به رنگ نقره ای به جهت جذابیت بیشتر کمک گرفته شده است،در کنار این موارد کیفیت مونتاژ قطعات هم کاملا رضایت بخش است. از نظر نفوذ صدا به درون اتاق هم توسان وضعیت خوبی را دارد اگرچه در دور‌های بالای موتور نفوذ صدای آن به درون اتاق هم بیشتر می‌شود.از امکانات رفاهیدیگر توسان می‌توان به سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دو ناحیه‌ای به همراه قابلیت کنترل کیفیت هوا،آینه‌های جانبی با قابلیت جمع شوندگی برقی و گرمکن، آینه الکتروکرومیک (ECM) نام برد. در بخش ایمنی هم دارا بودن6 کیسه هوای جلو،جانبی و پرده‌ای و چهار سنسور پارک در کنار سیستم‌هایی نظیر کنترل سرعت در سراشیبی (DBC)،کنترل پایداری خودرو(ESP)،کنترل کشش(TCS)،سیستم ترمز ضد قفل(ABS)،توزیع نیروی ترمز(EBD)و ترمز کمکی(BAS)باعث شده تا توسان خودرویی ایمن باشد.

تیپ‌های مختلف

کراس اورIX35 دارای سه تیپGLS، SE و لیمیتد است.

تیپ GLS موتور 2 لیتری، رینگ‌های 17 اینچ، چراغ‌های مجهز به LED، پشت پنجره، امکانات کامل تنظیم صندلی راننده، اتصال تلفنو پخش بلوتوث، فرمان تلسکوپی با دکمه‌های تنظیم سیستم صوتی و 6 اسپیکر با امکان اتصال آیپاد و دستگاه USB و رادیو ماهواره‌ای دارد.

در تیپ SE موتور بزرگتر است، چراغ‌های اتوماتیک جلو، مه شکن، گرمکن آینه، صفحه نمایش کنترل مرکزی 4. 3 اینچ، گرمکن صندلی‌های جلو، روکش صندلی چرم داریم.

در تیپ لیمیتد رینگ 18 اینچ، ورود و استارت بدون کلید، صندلی چرم، دوربین عقب، فرمان چرم و. . . اضافه شده است. در لیمیتد پکیج تکنولوژی هم داریم که شامل چراغ عقب LED، سقف پانوراما،هفت اسپیکر، صفحه نمایش 7 اینچ و رادیو HD و سیستم ناوبری است.

رقبا در بازار

از رقبای اصلیتوسان می‌توان به کیا اسپورتیج با پیشرانه 2.4 لیتری و میتسوبیشی ASX با پیشرانه 2 لیتری اشاره داشت که هر دو مدل به ویژه ASXاز محبوبیت کمتری نسبت به توسان برخوردار هستند.

نکات مورد اشاره برای تصویر

دکمه سیستم کنترل سرعت در سراشیبی بر روی کنسول میانی قرار دارد.

ورودی‌های AUX،Ipod و USB در قسمت پایین داشبورد در دسترس است.

از طریق دکمه‌های رو فرمان می‌توان از سیستم بلوتوث تلفن استفاده کرد.

از طریق دکمه سمت چپ زیر فرمان می‌توان سیستم چهار چرخ محرک را غیر فعال کرد.

اطلاعات جدول:

تعداد سیلندرها : 4 سیلندر خطی

حجم موتور: 2.4 لیتر

حداکثر قدرت : 177اسب بخار در 6000 دور بر دقیقه

طول، عرض، ارتفاع: 4,410،1,820،1,685

فاصله بین دو محور: 2,640

شتاب صفر تا صد کیلومتر : 10 ثانیه

مصرف سوخت ترکیبی :9. 4 لیتر در یکصد کیلومتر

حجم مخرن سوخت :58 لیتر

حدود قیمت : 130 تا 159 میلیون تومان

منبع: ماهنامه نسل برتر

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
لامعی
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۱/۰۸
با سلام،اولا قیاس شما با ویتارا اصلا درست نیست،چون ویتارایی که شما گفتین 4 ساله دارین احتمالا 2000سی سی بود ه نه از 2400 سی سی جدید ها،چون ما در یک آزمایش عملی تست شتاب که بین دو ماشین گرفتیم هیوندای جا موند،در ضمن ویتارا ماشین ژاپنی است با مصرف 9 لیتر در 100km درحالی که اطلاعات هیوندای کره همیشه غلط بوده و این ماشین در ترافیک 12لیتر در 100km میسوزونه،از نظر قابلیت های آفرودی هم که واقعا حرفی برای گفتن نداره هیوندای،چون واقعا ماشیناش از لحاظ قدرت سیستم تعلیق ضعیق هستند و اگر مثل ویتارا در یک جاده خاکی و جاله دار 100 تا سرعت بری ودر چاله ای بیوفتی حتما مستقیم باید تشریف ببری جلوبندی سازی،کره حالا حالا ها راه داره بخواد به کیفیت صنعت ژاپن برسه
!
!
!