سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۲۳:۳۰ | ۱۳۹۴/۰۱/۰۳
حمل و نقل در سالی که گذشت
۲۳:۳۰ | ۱۳۹۴/۰۱/۰۳
اجاره خودرو

حمل و نقل در سالی که گذشت

پرشین خودرو: اقدامات انجام گرفته در بخش حمل و نقل کشور طیف گسترده ای را دربرمی گرفت که از افزایش سرمایه گذاری در بنادر کشور تا آغاز عملیات اجرای نخستین قطار سریع السیر کشور شامل می شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، حمل و نقل زیربنای توسعه در کشور است و می‌تواند سهم بسزایی در توسعه اقتصادی یک کشور داشته باشد که یکی از آنها افزایش ترانزیت و به تبع آن افزایش درآمد است؛ از این رو حمل و نقل می‌تواند مهمترین پارامتر برای توسعه زیرساخت در یک کشور محسوب شود؛ در همین راستا حمل و نقل یکی از برنامه های مهم وزارت راه و شهرسازی در سال 93 بود.

در زیر اهم اقدامات صورت گرفته در حوزه حمل و نقل در سالی که گذشت آمده است:

*برای نخستین تردد شناورهای بزرگ با ظرفیت بیش از 220 صندلی جهت تردد در مسیر بندرعباس – هرمز کلید خورد.

حضور شناورهای بزرگ مسافری برای کاهش ازدحام جمعیت در بنادر شهید حقانی و هرمز بسیار موثر است. بندر شهید حقانی به عنوان بزرگترین بندر مسافری کشور شناخته می شود که در حال حاضر با بهره برداری از 10 پست اسکله قابلیت پهلوگیری همزمان بیش از 20 شناور مسافری را دارد و علاوه بر این، یک پست اسکله دیگر نیز امکان پهلوگیری دو شناور برای سوخت گیری را فراهم کرده است.

*بهره برداری از 9 دستگاه واگن مسافری 6 تخته تولید داخل با سرعت 160 کیلومتر

با توجه به اینکه متوسط عمر واگن در کشور 30 سال است افزایش جابجایی مسافر از 28 میلیون نفر به 41 میلیون نفر از جمله اهداف تدوین شده در حوزه ریلی است که تحقق آن نیازمند ورود 700 واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور است.

در صورتی که 700 میلیون تن بار از طریق حوزه ریلی جابجا شود صرفه جویی حاصل از سوخت این مساله رقمی بیش از رقم یارانه ای نقدی است که دولت اکنون پرداخت می کند.

*بهره برداری از پروژه 13 کیلومتری کنار گذر تربت جام با 24 میلیارد تومان اعتبار و 20 کیلومتر از قطعه سوم باند دوم محور تربت جام- فریمان با 15 میلیارد تومان اعتبار

بهره برداری از پروژه کنار گذر تربت جام به طول 13 کیلومتر و در دو باند رفت و برگشت عبور وسایل نقلیه ترانزیتی از درون شهر تربت جام را حذف می کند و موجب کاهش زمان سفر و افزایش ایمنی رانندگان و شهروندان خواهد شد.

*امضای تفاهم نامه احداث ترمینال بین المللی فرودگاه شهید مدنی تبریز

بر اساس این تفاهم نامه ترمینال بین المللی فرودگاه شهید مدنی تبریز به مساحت 14 هزار مترمربع با برآورد هزینه 400 میلیارد ریال توسط شهرداری تبریز سرمایه گذاری می شود، این مشارکت به صورت BOT، با تعیین مدت دو سال برای احداث ترمینال بین المللی خواهد بود.

*راه اندزی سیستم پذیرش مسافر و صدور کارت پرواز الکترونیکی در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

مسافران می توانند بدون مراجعه به گیت نسبت به دریافت کارت پرواز خود از دستگاه های الکترونیکی اقدام کنند

*افتتاح 30 کیلومتر از بزرگراه چهار خطه خرم آباد- کوه دشت

*ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت در ساخت و نگهداری راه های روستایی

در اجرای بند 8 اصل 3 قانون اساسی و بند 4 سیاست های کلی نظام در بخش حمل و نقل و بند 1 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شد.

*بهره برداری از 273 طرح عمرانی از جمله 1300 کیلومتر جاده در دهه فج

*افتتاح 295 کیلومتر محور مواصلاتی با هزینه 140 میلیارد تومانی در استان اصفهان

*تصویب فاینانس برقی کردن راه آهن تهران-مشهد در شورای اقتصاد در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی

با امضای این قرارداد اصلاح و احداث خط موجود برای سرعت 200 کیلومتر بر ساعت، احداث شبکه برقی راه آهن برای سرعت 250 کیلومتر بر ساعت و تعمیر و نگهداری 70 دستگاه لکوموتیو برقی به عهده کنسرسیوم ایرانی – چینی گذاشته شد.

*پهلو گیری نخستین کشتی لاینر پس از لغو تحریم ها در بزرگترین بندر کانتینری کشور

این کشتی دارای ظرفیت 6 هزار TEU(واحد شمارش کانتینر) کانتینر، 260 متر طولو 33 متر عرض است.

با از سر گیری تردد مستقیم خطوط معتبر کشتیرانی جهان در بندر شهید رجایی فاصله دستیابی به کالاها به میزان هفت روز کاهش می یابد.

این تبادل مستقیم محموله ها بین 40 تا 100 دلار در هر تن هزینه تمام شده کالا را کاهش می دهد.

*تدوین برنامه های وزارت راه و شهرسازی با هدف افزایش ترانزیت بار و مسافر در شیوه های مختلف حمل و نقل

*تفاهم ایران و قزاقستان در حوزه های بانکی، حمل و نقل، سرمایه گذاری و صنعت و معدن

بر اساس این تفاهم نامه بر لزوم توسعه همکاری ها به منظور فعال سازی همکاری و افزایش سطح آن، تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی برای مشارکت در پروژه های اقتصادی نظیر نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت و استخراج معدن، کشاورزی و گردشگری تاکید و اتخاذ تدابیر تکمیلی و استفاده از امکانات موجود برای بهبود گردش کالا ضروری دانسته شد.

*آغاز عملیات چهار بانده کردن جاده خواف- رشتخوار و افتتاح پروژه های راه سازی شهرستان خواف

این مسیر 60 کیلومتر طول دارد و با توجه به تعدد کامیون های عبوری و با هدف ایمنی رفت و آمد و حمل و نقل عمومی انجام می‌گیرد. مرحله اول این طرح که شامل 25 کیلومتر است 300 میلیارد ریال هزینه در بر دارد.

این منطقه علاوه بر معادن طبیعی دارای خاک حاصلخیز و نیروی فعال است که می تواند دروازه ای برای صادرات به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان و دیگر کشورهای آسیای میانه باشد.

*افتتاح توقفگاه راه آهن رشتخوار با هزینه 6 میلیارد تومان

قطعه یک راه آهن سنگان- تربت حیدریه انشعابی از راه آهن سراسری بافق-مشهد است که در ادامه با احداث قطعه های یک، دو و سه راه آهن خواف-هرات به کشور افغانستان متصل می شود.

*افتتاح سه پروژه راهسازی در خراسان رضوی با اعتبار 150 میلیارد ریال

قطعه اول محور کاشمر- سه راهی نشتیفان به طول 23 کیلومتر با اعتبار 7 میلیارد ریال و واریانت روستای دردوی با هزینه 39 میلیارد ریال به بهره برداری رسید. راه اندازی این واریانت موجب کاهش میزان تصادفات، کاهش مصرف سوخت و کاهش خسارت های مالی و جانی می شود.

*ورود نخستین قطار حامل گردشگران اروپایی از مرز ریلی رازی به ایران

به منظور بازدید از شهرهای تاریخی کشورمان قطار حامل گردشگران اروپایی از کشورهای آلمان، روسیه، سوئیس، دانمارک، انگلستان، استرالیا، سنگاپور و ترکیه در قالب دو گروه 78 نفره وارد ایران شد.

*پرواز تفریحی گردشگران اروپایی با بوئینگ 747 اس پی بر فراز آسمان ایران

در حال حاضر تنها بوئینگ 747 اس پی مسافری جهان در اختیار شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) است.

گردشگرانی از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، چین، ژاپن و بلژیک که علاقه‌مند به پرواز با هواپیماهای خاص هستند با سفر به ایران پرواز با تنها بوئینگ 747 اس پی مسافری جهان را که متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) است تجربه کردند.

*فرود پهن پیکرترین هواپیمای مسافری جهان توسط خلبان ایرانی در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)

با فرود ایرباس 380 بزرگترین هواپیمای مسافری جهان با هدایت خلبان ایرانی، نام فرودگاه بین المللی امام خمینی به عنوان چهل و دومین فرودگاه که توانایی پذیرش غول پیکر ترین هواپیمای مسافربری دنیا را پیدا کرده ثبت شد. این هواپیما برای نشست و برخاست به فرودگاه های ویژه با باندهای پروازی مخصوص و مسیرهای خزش با عرض بالا نیاز دارد.

*افتتاح روکش آسفالت 160 کیلومتر از محورهای زنجان با اعتبار 420 میلیارد ریال

*صدور 30 میلیون تن کالا از مرزهای زمینی و آبی کشور در شش ماهه اول 93 به سایر کشورها

طی شش ماه سال گذشته در مجموع 21 میلیون و 500 هزار تن کالای نفتی و غیر نفتی از مرزهای زمینی و آبی وارد شد و 30 میلیون و 800 هزار تن کالا از مرزهای کشور صادر شده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میزان واردات 19.6 درصد افزایش و صادرات کالا 5 درصد افزایش داشته است.

*ورود کشتی 5 هزار تنی روسیه به بندر آستارا برای نخستین بار

برای نخستین بار کشتی 5 هزار تنی روسیه پس از طی مسیر 21 روزه از بندر آستاراخان در دریای خزر وارد بندر خصوصی آستارا در استان گیلان شد. این نخستین کشتی با این حجم بار است که وارد این بندر در شمال استان گیلان می شود.

*افتتاح پروژه خط آهن ایران – ترکمنستان- قزاقستان با حضور سه رئیس جمهور

پروژه خط آهن 920 کیلومتری ایران- ترکمنستان- قزاقستان افتتاح و از این پس آسیای مرکزی به خلیج فارس از طریق خط آهن ایران پیوند می خورد. با راه اندازی خط ریلی ایران- ترکمنستان – قزاقستان بیش از 600 کیلومتر از طول مسیر حمل و نقل بین المللی کشورهای مشترک المنافع تا خلیج فارس و اروپا کاسته می شود. خط ریلی جدید تاثیر قابل توجهی در ترانزیت و رشد حجم تجارت در کشورهای منطقه خواهد داشت و زمان و هزینه های حمل بار را کاهش می دهد. این خط آهن به عنوان کریدور شمال – جنوب از شهر اوزن (UZEN) در قزاقستان تا قزل قایا در مرز قزاقستان و ترکمنستان و از آن نقطه تا شهر برکت در ترکمنستان و از برکت تا اترک و اینچه برون در مرز ایران و ترکمنستان و از اینچه برون تا شهر گرگان ساخته شد.

*جذب یک هزار و 475 میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی در بندر امام خمینی (ره)

منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی با انعقاد 9 فقره قرارداد سرمایه گذاری تا آذرماه امسال، موفق به جذب بیش از یک میلیون و 475 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی شده است.

*اختصاص 20 هزار میلیارد ریال به بهسازی جاده های کشور

رفع نقاط پر حادثه، انجام روکش آسفالت، اجرای عملیات حفاظتی و ایمن سازی جاده های کشور از سرفصل های هزینه ای این اعتبار است.

*ورود 12 هواپیمای جدید در شرایط تحریم

بیش از 12 هواپیمای جدید وارد کشور شده است و با توافقات انجام گرفته دسترسی به خرید قطعه نیز بیشتر شده است، ضمن اینکه در سال گذشته شرکت هواپیمایی بوئینگ برخی مدارک و نقشه های هوانوردی را به طور مستقیم در اختیار شرکت های هواپیمایی ایرانی قرار داد.

*تصویب ممنوعیت واردات هواپیمای بیش از 15 سال سن به ناوگان هوایی

با رونمایی از دستورالعمل تاسیس و فعالیت شرکت های هواپیمایی، به ایرلاین ها اجازه ورود هواپیمای با عمر بیش از 15 سال داده نخواهد شد. در حالی که در گذشته یک ایرلاین می توانست یک هواپیمای با عمر 40 سال را وارد کند.

*افتتاح قطعه هفتم باند دوم بزرگراه دیهوک-راور به طول 47 کیلومتر و اعتبار 29 میلیارد تومان

بزرگراه فردوس- دیهوک- راور جزء یکی از مهمترین کریدورهای ارتباطی جنوب به شمال شرق کشور(کریدور بندرعباس- کرمان- فردوس- مشهد- سرخس- کشورهای آسیای میانه و شمال کشور) است. این بزرگراه به لحاظ حمل بار، مسافر، صرفه جویی در مصرف سوخت و زمان که همچنین کاهش تصادفات اهمیت ویژه ای دارد.

*اختصاص 250 میلیارد ریال برای بازسازی پل های بزرگ روستایی

*بهره برداری از قطعه دوم باند دوم بزرگراه سه راهی میناب- رودان به طول 14 کیلومتر و با اعتباری معادل 270 میلیارد و 998 میلیون ریال

این محور به لحاظ محور ارتباطی بین جنوب استان کرمان و استان سیستان و بلوچستان و مرزهای شرقی کشور با استان هرمزگان اهمیت ویژه ای دارد.

*آغاز عملیات اجرایی بخش نخست فاز 3 طرح توسعه بندر شهید رجایی با سرمایه گذاری 70 میلیون دلاری

بخش نخست فاز 3 شامل 442 متر مساحت اسکله به عمق 16 متر و لایروبی یک میلیون و 650 هزار متر مکعب لایروبی غرب حوضچه سوم این بندر می باشد که عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

*بهره برداری از 15 پروژه دریایی و بندری در هرمزگان با اعتباری حدود یک هزار و 200 میلیارد ریال

احداث پایانه ترانزیتی و صادراتی به وسعت 11.5 هکتار و مخازن نگهداری فرآورده های نفتی به وسعت حدود 3 هکتار از جمله طرح های عمرانی حوزه سرمایه گذاری در بزرگترین بندر تجاری کشور از این پروژه ها است که مورد بهره برداری قرار گرفت.

*افتتاح 633 طرح در حوزه راه های روستایی سراسر کشور با اعتبار بیش از 700 میلیارد تومان

با اجرای این طرح ها 1300 روستا از مزایای آن بهره مند می شوند.

*افتتاح نخستین باند پروازی چهار کیلومتری بتنی کشور در فرودگاه تبریز با اعتباری بالغ بر 400 میلیارد ریال

پروژه بازسازی باند اصلی فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز برای اولین بار به صورت بتنی و با استفاده از روش دال بتنی ساده توسط دستگاه فنیشر بتنی به عرض 15 متر طراحی و اجرا شده است که قابلیت پذیرش پروازهای پهن پیکر تا رده بوئینگ 747 را دارد.

*بهره برداری از پروژه پل تقاطع غیر همسطح پیامبر اعظم(ص) بروجرد با اعتباری بیش از 22 میلیارد تومان

*افتتاح هفت طرح راه روستایی به طول 48 کیلومتر در کرمان با اعتباری بیش از 69 میلیارد ریال

*بهره برداری بخشی از آزادراه حرم تا حرم (حد فاصل قم تا گرمسار به طول 152 کیلومتر) با حضور رئیس جمهور

آزادراه حرم تا حرم حد فاصل قم تا گرمسار به طول 152 کیلومتر است که موجب کاهش 855 کیلومتری مسیر موجود خواهد شد و طبق مطالعات انجام شده با احداث این آزادراه یک و نیم ساعت در زمان سیر خودروهای سبک و دو و نیم ساعت در زمان سفر خودروهای سنگین صرفه جویی می شود.

صرفه جویی در مصرف سوخت، استهلاک، کاهش تصادفات، حفظ محیط زیست، سفر ایمن و روان و افزایش ایمنی از دیگر مزایای بهره برداری از این آزادراه است. ارزش این آزادراه بیش از هزار و 500 میلیارد تومان است.

*آغاز عملیات اجرایی نخستین قطار سریع السیر کشور

عملیات اجرایی نخستین قطار سریع السیر کشور در مسیر تهران- قم – اصفهان 6 اسفند سال گذشته با دستور رئیس جمهور آغاز شد.

این خط آهن طی 4 سال به طول 410 کیلومتر و سرعت 300 کیلومتر در ساعت ساخته می شود به طوریکه مسیر تهران تا اصفهان در مدت 105 دقیقه سیر خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
حمل و نقل
نظر بینندگان
!
!
!