چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۱۷ | ۱۳۹۴/۰۱/۲۷
تاثیر رونمایی از مدل‌های جدید بر قیمت مدل‌های قدیمی
۰۹:۱۷ | ۱۳۹۴/۰۱/۲۷
اجاره خودرو

تاثیر رونمایی از مدل‌های جدید بر قیمت مدل‌های قدیمی

پرشین خودرو: زمانی که شرکت‌های خودروساز از مدل‌های هیجان‌انگیز جدید رونمایی می‌کنند، این اقدام در برخی مواقع موجب کاهش قیمت خودروهای موجود در بازار می‌شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، به گفته تحلیلگران صنعت خودرو معمولا تاثیر فوری این مساله اندک است؛ اما تاثیر آن زمانی مشخص می‌شود که مدل‌های جدید وارد نمایشگاه‌های اتومبیل می‌شوند و خودروسازان تلاش می‌کنند مدل‌های قدیمی را از این نمایشگاه‌ها خارج کنند، اما میزان این تاثیر به این بستگی دارد که آیا مدل‌های جدید به دلیل برخورداری از ویژگی‌های تازه یا تغییر در طراحی، جذاب‌تر از مدل‌های قدیمی‌تر هستند یا خیر.

در نمایشگاه خودرو نیویورک، شرکت هوندا از یک مدل سیویک‌کامپک جدید رونمایی کرد که شبیه به خودروهای اسپورت اروپایی بود و شرکت شورولت یک خودروی مالیبو سایز متوسط را به نمایش گذاشت که شبیه به کوپه بود، اما دارای فضای بیشتری برای جلوی پا ، بهره‌وری بهتر سوخت و دیگر ویژگی‌هایی بود که نسبت به مدل‌‌ فعلی یک مزیت محسوب می‌شود.

تحلیلگران معتقدند هنوز خیلی زود است که پیش‌بینی کرد قیمت سیویک‌ها و مالیبوهای فعلی کاهش می‌یابد یا نه.

الک گوتیرز، تحلیلگر ارشد مرکز کلی بلو بوک، می‌گوید: «وقتی تغییرعمده‌ای در طراحی یا ویژگی‌های خودرو ایجاد می‌شود، خریداران ارزش آن را درک می‌کنند.» در اینجا پرسش‌های متداولی که در باره عرضه خودروهای جدید وجود دارد، مطرح و به آنها پاسخ داده می‌شود:

زمانی که از خودروهای جدید رونمایی می‌شود، آیا قیمت خودروهای موجود فورا کاهش می‌یابد؟

دیوید ونگنر، تحلیلگر ارشد مرکز ان‌ای‌دی‌ای، می‌گوید: «در پاسخ به این پرسش باید گفت این مساله به این بستگی دارد که پوشش رسانه‌‌ای مدل جدید به‌طور غیرمنتظره مثبت یا منفی باشد. همچنین این مساله که خودروسازان چگونه در طول سال موجودی خودروهای‌شان را مدیریت کرده‌ باشند، تاثیرگذار است. اگر تبلیغات درمورد مدل جدید مثبت باشد و مشتریان مشتاق خرید این مدل باشند، قیمت مدل‌های فعلی کاهش می‌یابد، اما در هفته‌های اول تبلیغ مدل جدید، این کاهش معمولا اندک و حدود 2 تا 3 درصد است. موجودی بالای مدل‌های فعلی نیز ممکن است موجب کاهش قیمت شود.»

ونگنر معتقد است پس از عرضه مدل‌های جدید هوندا آکورد، فورد موستانگ و وانت فورد اف-150 که همگی نسبت به مدل‌های قبلی به شدت ارتقا یافته بودند و ویژگی‌های بیشتری به آنها اضافه شده بود، کاهش قیمت مدل‌های قدیمی بسیار ناچیز بود.

گوتیرز می‌گوید خودرو کامپکت هیوندایی الانترا با ظاهری مجلل‌تر و عملکردی بهتر در سال 2011 به‌طور چشمگیری ارتقا یافت. با چنین تغییر بزرگی، انتظار می‌رفت قیمت مدل قدیمی این خودرو کاهش یابد، اما کاهش قیمت بسیار ناچیز و بسیار کمتر از انتظارات بود.

زمانی که مدل‌های جدید به بازار عرضه می‌شوند، برای مدل‌های قدیمی چه اتفاقی می‌افتد؟

همه خودروسازان در اواخر تابستان و اوایل پاییز برای مدل‌های قدیمی تخفیف درنظر می‌گیرند تا از این طریق فضا برای عرضه مدل‌های جدید در نمایشگاه‌های خودرو باز شود. معمولا زمانی که مدل‌‌های جدید به بازار می‌آیند، مدل‌های قدیمی 2 تا 4 درصد ارزان‌تر از قیمت اصلی عرضه می‌شوند. به ویژه اگر خودروسازان برای خلاص شدن از شر مدل‌های قدیمی مشکل داشته باشند، بیشترین تخفیف‌ها در اواخر پاییز ارائه می‌شود. در آن زمان اگر مدل‌های جدید به‌طور چشمگیری بهتر از مدل‌های قدیمی باشند، مدل‌های قدیمی 5 تا 10 درصد تخفیف می‌خورند.

گرچه مدل‌های جدید نسبت به مدل‌های قدیمی بسیار بهتر هستند، اما این کاهش قیمت ممکن است مشتریان را برای خرید مدل‌های قدیمی وسوسه کند. گوتیرز می‌گوید: «در فصل چهارم سال، شاهد تخفیف‌های 5/ 7 و حتی 10 درصدی هستیم.»

به گزارش دنیای اقتصاد، ونگنر معتقد است در اواخر پاییز قیمت خودروهایی کاهش می‌یابد که رنگ و شمایل غیرعادی دارند و روی دست نمایشگاه‌داران مانده‌اند.

با توجه به ارتقای چشمگیر نسل جدید مالیبو و سیویک، قیمت مدل‌های قدیمی چه تغییری خواهد کرد؟

هنوز زود است که درباره تاثیر رونمایی از این مدل‌های جدید بر قیمت مدل‌های فعلی اظهارنظر کرد. گوتیرز می‌گوید هم‌اکنون قیمت مالیبو برای مقرون‌به‌صرفه ماندن در رقابت با دیگر خودروهای سایز متوسط، به شدت کاهش یافته است.

ونگنر معتقد است: «بعید است که شاهد تاثیر چشمگیر بر مدل‌های فعلی این دو خودرو باشیم. احتمالا طی چند ماه آینده شاهد کاهش اندک قیمت مدل سال 2015 خواهیم بود، اما به‌طور کلی اشتیاق یا فقدان اشتیاق برای خرید مدل‌های قدیمی به قیمت آنها بستگی خواهد داشت.»

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
رونمایی خودرو
نظر بینندگان
!
!
!