پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۸ | ۱۳۹۴/۰۱/۲۷
3 دلیل برای نخریدن سهام سرخابی‌ها توسط خودروسازان
۱۰:۰۸ | ۱۳۹۴/۰۱/۲۷
اجاره خودرو

3 دلیل برای نخریدن سهام سرخابی‌ها توسط خودروسازان

پرشین خودرو: سومین مزایده باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در حالی قرار است نهم اردیبهشت‌ماه امسال برگزار شود که ظاهرا خودروسازان داخلی نیز برای خرید سهام این دو باشگاه دورخیز کرده‌اند.

به گزارش «پرشین خودرو»، آن طور که خبر می‌رسد، در مزایده جدید، علاوه‌بر خریداران حقیقی، ایران خودرو و سایپا هم به‌دنبال خرید سهام دو باشگاه قدیمی پایتخت هستند و یکی به‌دنبال استقلال و دیگری به‌دنبال پرسپولیس است.

این خبر در حالی منتشر شده که کارشناسان معتقدند خودروسازان به سه دلیل نباید در مزایده خرید سهام استقلال و پرسپولیس شرکت کنند؛ اول اینکه ایران خودرو و سایپا هنوز به‌طور کامل خصوصی نبوده و دولت بخشی از سهام‌شان را در اختیار دارد؛ بنابراین نمی‌توان آنها را «بخش خصوصی» به حساب آورد؛ مگر اینکه سازمان خصوصی سازی کشور، خودروسازان را به‌عنوان شرکت‌های «شبه‌دولتی» در مزایده واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس شرکت دهد.

نکته دوم اینجاست که دو خودروساز بزرگ کشور در شرایط مالی چندان مناسبی قرار ندارند و در این اوضاع و احوال، 290 میلیارد تومان (قیمت پایه خرید هر یک از دو باشگاه استقلال و پرسپولیس)، پول کمی برای آبی و نارنجی‌های جاده مخصوص نیست که بخواهند آن را صرف خرید سرخابی‌های پایتخت کنند.

سوم اینکه فرض کنیم خودروسازان توان مالی لازم برای خرید سهام استقلال و پرسپولیس را داشته باشند، آنها قطعا باید پول‌شان را صرف اقدامات مهمی از جمله «تحقیق و توسعه» کرده تا به این وسیله زمینه پیشرفت و توسعه محصولاتشان فراهم آید، نه اینکه چند صد میلیارد تومان برای خرید دو باشگاه آبی و قرمز تهران هزینه کنند.

البته خودروسازان کشور هم‌اکنون نیز باشگاهداری می‌کنند (ایران خودرو سهامدار تیم فوتبال پیکان است و سایپا هم که برای سایپایی‌هاست)، اما قطعا اداره و هزینه استقلال و پرسپولیس به هیچ وجه به سادگی پیکان و سایپا نیست و بار سنگینی را روی دوش جاده مخصوصی‌ها خواهد گذاشت.

اما مساله دیگر نیز این است که مگر خودروسازان کشور همواره طی چند سال گذشته و به‌خصوص از اواخر سال 90 به بعد، از بحران مالی و بی‌پولی صحبت به میان نمی‌آورند، پس حالا چطور شده که حاضرند چند صد میلیارد تومان صرف خرید سهام باشگاه‌های فوتبال کنند؟

به گزارش دنیای اقتصاد، هر چند قطعا افزایش تولیدی که طی سال 93 نصیب صنعت خودرو شد، خزانه خودروسازان کشور را تا حدی احیا کرده است، اما با این حال، غول‌های جاده مخصوص آنقدر گرفتاری دارند که باید به جای خرید سهام سرخابی‌های پایتخت، به فکر حل مشکلات‌شان باشند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
سهام سرخابی‌ها
نظر بینندگان
!
!
!