چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۲۹ | ۱۳۹۴/۰۲/۰۳
چرت بهاری بازار خودرو
۱۰:۲۹ | ۱۳۹۴/۰۲/۰۳
اجاره خودرو

چرت بهاری بازار خودرو

پرشین خودرو: آغازین روزهای اردیبهشت‌ماه 94 را در حالی سپری می‌کنیم که بازار خودرو کشور همچنان در خواب بهاری به سر می‌برد و خرید و فروش چندانی در آن انجام نمی شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، این «چرت بهاری» هم بازار خودروهای داخلی را در بر گرفته و هم بازار خارجی‌ها را، به‌نحوی که این روزها کمتر کسی قدم به نمایشگاه‌های خودرو می‌گذارد.

به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، علاوه‌بر رکود فصلی، رکودی ناشی از خوش‌بینی مشتریان نیز بر سر بازار سایه انداخته است، چه آنکه خیلی‌ها به هوای کاهش قیمت خودرو از پس توافق هسته ای احتمالی میان ایران و غرب طی تابستان امسال، خرید را به آینده موکول کرده‌اند. این در حالی است که خودروسازان داخلی به‌دنبال افزایش قیمت محصولات خود هستند و حتی درخواست شان در این مورد را به شورای رقابت ارسال کرده‌اند. فعالان بازار تاکید می‌کنند که بسیاری از مشتریان با همین قیمت‌های فعلی نیز حاضر به خرید خودرو نیستند و اگر قیمت‌ها بیش از این بالا بروند، رکود بازار بیشتر خواهد شد.

سکوت محض بازار وارداتی‌ها

اما قیمت خودروهای داخلی افت‌و‌‌خیزی 200 الی 500 هزار تومانی را طی هفته جاری تجربه کرده و این در حالی است که بازار وارداتی‌ها تکان خاصی نخورده است. به گفته کارشناسان، بازار وارداتی‌ها در سکوتی محض به سر می‌برد و اگرچه تا به امروز در مقابل افت قیمت مقاومت کرده، اما احتمالا در یکی دو هفته آینده، این مقاومت خواهد شکست.

کارشناسان تاکید می‌کنند که شکسته شدن مقاومت بازار خودروهای وارداتی به کاهش یک تا دو میلیونی قیمت‌ها در این بازار خواهد انجامید.

دنده عقب پژو و پراید

حالا اما به سراغ بازار خودرو برویم و ببینیم قیمت‌ها طی هفته جاری و در مقایسه با هفته گذشته چه افت‌و‌‌خیزی را تجربه کرده‌اند.

آن طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 37 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و پژو 206 صندوقدار در مدل V8 نیز هم‌اکنون قیمتی برابر با 37 میلیون و 500 هزار تومان را به خود می‌بیند. این قیمت‌ها از ثبات بازار پژو 206 در هفته جاری حکایت دارند و این در حالی است که پژو 405 و پارس با کاهش قیمت روبه‌رو شده‌اند. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، پژو 405 در مدل SLX قیمتی برابر با 31 میلیون تومان دارد که این موضوع از افت 200 هزار تومانی قیمت این خودرو در مقایسه با هفته گذشته حکایت می‌کند. پژو پارس نیز در تمام مدل‌های خود افتی 200 هزار تومانی را تجربه کرده است، به‌نحوی که مثلا مدل فول آن در حال حاضر قیمتی برابر با 37 میلیون و 800 هزار تومان دارد.

از سوی دیگر اما سمند LX بدون تغییر قیمت خاصی نسبت به هفته گذشته، در حال حاضر 31 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد و سورن نیز همچنان 36 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. فعالان بازار اما از افت قیمت رانا صحبت به میان می‌آورند، خودرویی که با توجه به عقب نشینی 200 هزار تومانی اش، هم‌اکنون 33 میلیون تومان قیمت دارد.

از بازار تیبای سایپا هم خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون قیمتی برابر با 24 میلیون و 900 هزار تومان دارد و این یعنی تیبا افت‌و‌‌خیز قیمتی خاصی را در این هفته تجربه نکرده است. دیگر محصول سایپا به نام سراتو اما در مدل دنده معمولی تثبیت قیمت داشته و در مدل اتومات، افت قیمت را به خود می‌بیند.

بر این اساس، سراتوی دنده معمولی 76 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل اتومات این خودرو نیز که 500 هزار تومان کاهش قیمت داشته، 93 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت در مورد پراید هم تاکید می‌کنند که مدل 131 این محصول، 300 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر 20 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که پراید 111 تثبیت قیمت داشته و برای خرید آن باید 20 میلیون و 800 هزار تومان هزینه کرد.

دیگر پراید تولیدی کشور یعنی مدل 132 ظاهرا در بازار نایاب شده و اگر کسی دستش به این خودرو برسد، مجبور است آن را 20میلیون و 800 هزار تومان بخرد.

از پراید بگذریم و سراغی هم از تندر-90 بگیریم. این خودرو طی هفته جاری در مدل E2 و پارس خودرویی خود 500 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است تا قیمت آن به 44 میلیون و 500 هزار تومان برسد. این در شرایطی است که مدل اتومات تندر-90 با افتی نیم میلیونی روبه‌رو و در حال حاضر 54 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. پارس تندر هم بدون تغییر قیمت خاصی طی هفته جاری، 44 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

وارداتی‌ها در آستانه کاهش قیمت

اما از بازار خودروهای وارداتی کشور خبر می‌رسد که در حال حاضر سوناتا قیمتی برابر با 173 میلیون تومان دارد و هیوندایی توسان نیز 158 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. دیگر مدل هیوندایی به نام النترا نیز قیمتی برابر با 124 میلیون تومان دارد. در بین محصولات کیاموتورز کره نیز هم‌اکنون اپتیما با قیمتی برابر با 158 میلیون تومان به فروش می‌رسد و سراتو نیز 123 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین اسپورتیج نیز با قیمتی معادل 159 میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

به گفته فعالان بازار، در بین محصولات تویوتا نیز کمری قیمتی برابر با 182 میلیون تومان دارد و یاریس‌هاچ‌بک هم 108 میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین لکسوس RX در حال حاضر 590 میلیون تومان قیمت دارد. برای خرید تویوتا در مدل R4 نیز هم‌اکنون باید 217 میلیون تومان هزینه کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازار خودرو
نظر بینندگان
!
!
!