پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۸ | ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
ضرورت اصلاح شیوه بازرسی خودرو
۱۰:۱۸ | ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
اجاره خودرو
در جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو مطرح شد؛

ضرورت اصلاح شیوه بازرسی خودرو

پرشین خودرو: وزیر صنعت، معدن و تجارت بار دیگر بر این نکته تاکید کرد که شرکت‌های خودروسازی کوچک بهتر است برای همکاری بیشتر با هم ادغام شوند تا تیراژ تولید اقتصادی داشته باشند.

به گزارش «پرشین خودرو»، در بیست و نهمین جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو بار دیگر وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد که شرکت‌های خودروسازی کوچک بهتر است برای همکاری بیشتر با هم ادغام شوند تا تیراژ تولید اقتصادی داشته باشند.

محمدرضانعمت‌زاده معتقد است تعداد زیاد سازندگان خودروهای سبک و سنگین در کشور نشان می‌دهد این شرکت‌ها بیشتر به سمت مونتاژکاری پیش رفته‌اند و دارای عمق ساخت داخل نیستند و باید گفت که این فاصله برای خودروسازی کشور مناسب نیست.

در همین حال، ساسان قربانی، سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو عنوان کرد: در این جلسه تاکید شد باید صنعت خودرو به جایگاه واقعی خود دست یابد؛ چراکه اگر اعتقاد داشته باشیم صنعت خودرو، فولاد و لوازم خانگی به‌عنوان پیشران‌های مهم توسعه صنعتی و اقتصادی کشور هستند باید با تدوین سیاست‌گذاری‌های مناسب و برنامه‌ریزی هدفمند در این راه با سرعت بیشتری به پیش رفت.

در این جلسه نعمت‌زاده تصریح کرد که در حال حاضر مشکل اصلی ما نقدینگی و پول نیست. در این بین داشتن اراده جمعی برای قرار‌گیری این صنعت در کلاس جهانی از موضوعاتی است که نیازمند یاری تک تک مسوولان، صنعتگران و فعالان اقتصادی است؛ بنابراین باید خودمان برای پیدا کردن راهکارهای لازم برای حل مشکلات پیش قدم شویم.

وی در ادامه رضایتمندی مشتری را یکی از محورهای حائز اهمیت خواند و گفت: تا زمانی که صنعت خودرو رقابتی نباشد، انتقادات و ایراداتی که به این صنعت هست، وارد خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تحقیق و توسعه را در صنعت خودرو و قطعه‌سازی به‌عنوان یکی از مولفه‌های مهم، اولویت‌دار دانسته و اشاره می‌کند که هرچند بحث‌های زیادی در گذشته پیرامون همکاری دانشگاه‌ها و صنعت صورت گرفته، اما آنگونه که باید تاکنون همکاری مطلوبی انجام نشده است.

نعمت‌زاده تصریح کرد که هریک از شرکت‌های خودروسازی با بستن یک قرارداد کامل در همه حوزه‌ها با دانشگاه‌ها می‌توانند از ظرفیت‌های نیروهای کارشناسی و متخصص در بخش‌های تولید، طراحی، توسعه محصول، فروش، خدمات پس از فروش، امور بازرگانی و حتی بحث‌های مربوط به بهره‌وری اقدام کنند؛ چراکه نیروهای ارزنده‌ای در دانشگاه‌ها وجود دارند که می‌توان بیش از پیش از آنها بهره‌ برد.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو درخصوص سایر مباحث صورت گرفته در این جلسه گفت: وزیر صنعت با اشاره به اینکه صنعت قطعه‌سازی یکی از ارکان تاثیرگذار بر ارتقای کیفیت خودروها است، یادآور شد یکی از عواملی که قطعه‌سازان را تشویق به ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه می‌کند قراردادهای بلندمدت با شرکت‌های خودروسازی است، از این رو بستن قراردادهای ۳ تا ۵ ساله باعث خواهد شد تا شرکت‌های قطعه‌سازی به‌صورت جدی در حوزه کیفیت به فعالیت بپردازند.

همچنین در این جلسه گزارشی درخصوص آمار و برنامه تولید خودرو ارائه شد و براساس آن، تا پایان پانزدهم اردیبهشت‌ماه سالجاری ۱۰۴ هزار و ۶۲۰ دستگاه خودرو تولید شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل بیش از ۴۰ درصد رشد را به همراه داشته است. ضمن اینکه پیش‌بینی شده یک میلیون و ۴۶۵ هزار دستگاه خودرو در سال ۹۴ تولید و از این میزان ۸۰ هزار دستگاه خودرو صادر شود.

در ادامه این جلسه، گزارش ویژه‌ای درخصوص چالش‌های کیفیت در صنعت خودرو ایران ارائه و مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. در بخشی از این گزارش به آمار بین‌المللی تولید خودرو در جهان پرداخته شد که بر پایه آن هم‌اکنون ۹۰ میلیون خودرو در جهان در حال تولید است که گردش مالی 2600میلیارد یورویی و اشتغالزایی ۱۰ میلیون نفری را در این صنعت به همراه دارد، ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در این صنعت بالغ‌بر ۱۰۹ میلیارد یورو عنوان شده، این در صورتی است که ۷۰ درصد کیفیت زنجیره ارزش خودرو در جهان پیش از مرحله تولید، فروش و خدمات پس از فروش صورت می‌گیرد.

براساس این گزارش، توسعه محصول، طراحی و ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه بسیار تاثیرگذار است و از موضوعاتی که دراین راستا باید مورد توجه قرار گیرد ضرورت اصلاح شیوه بازرسی کیفیت خودرو در ایران است تا بیشتر به سمت استانداردهای طراحی گام بردارد.

منبع: دنیای اقتصاد

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!