یكشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تب ماشین‌بازی در خیابان دانشگاه زاهدان
۱۰:۳۸ | ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
اجاره خودرو

تب ماشین‌بازی در خیابان دانشگاه زاهدان

پرشین خودرو: کورس های شبانه در خیابان دانشگاه زاهدان گاهی با حوادث تلخ همراه است. راننده این خودروها جوانانی هستند که با سرعت به تاخت و تاز در بزرگراه خلیج فارس وخیابان دانشگاه می پردازند و حوادثی مرگبار را رقم می زنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، دور دور کردن، تب ماشین‌ بازی، کورس گذاشتن یا هیجان اصطلاحی که امروزه یکی از راه های سرگرمی این روزهای جوانان و البته عاملی برای مرگ جوانانی تبدیل شده که با هر فشار پای خود روی پدال گاز، یک قدم به مرگ نزدیک‌تر می‌شوند. خلوت شبانه خیابان دانشگاه به سمت بزرگراه خلیج فارس در زاهدان راه را برای تخلیه انرژی یا تست سرعت اتومبیل‌ها باز کرده، تا جایی که خیابان اصلی شهر در روزهای اخیر به قتلگاهی برای شهروندان تبدیل شده است.

کافی است نیمه شب‌ سری به خیابان‌ دانشگاه بزنید تا در ترافیک شبگردی‌ جوانان این خیابان‌ مانند تله ای در دام بیفتید. لذت در دام افتادن در بین این گروه از جوانان دیدن ماشین‌هایی است که روزی آرزوی همه افراد بود و تنها اسم و عکس آنها را در اینترنت جستجومی کردیم، از طرفی ترس وحفاظت از جان ومال خود وهمراهانمان باعث استرس وعصبانیت تمام شهروندان ازاین خیابان شده است.

عاشقان سرعت، رانندگی را بهترین گزینه برای تفریح کردن می دانند؛ تفریحی که به دنبال آن لذت فراوانی نصیب شان می شود، لذتی که در کنار آن به هویت جدیدی هم می رسند، هویتی به نام بهترین ماشین باز شهر.

دوستی ها ی شبانه با طعم دور دوری در خیابان دانشگاه

در ابتدای شروع دور دور زدن های شبانه در خیابان اصلی شهر انواع ماشین های اسپرت از پراید و پژو گرفته تا مازراتی، پورشه و ام وی ام و...هرکدام با فاصله و سرعت بسیار کم از همدیگر در حال حرکت هستند تا اگر پلیس و ماشین نیروی انتظامی را دیدند جلب توجه وشبهه ای به وجود نیاورند .ساعت23:30دیگر پلیسی به چشم نمی خورد و صدای موسیقی وترمز های ماشین ها بلند می شود. آنها به جای نگاه کردن به جلو، چشم هایشان دنبال خودروهای یکدیگر و سرنشینان آن هاست که با یکدیگر سلام واحوالپرسی کنند.

مازیار32 سال دارد و تاکنون4 سال است که به اصطلاح امروزی ها دور دور می کند ،معتقد است این دور دور کردن ها برای جوانان زاهدانی که مکان تفریحی و جذابی ندارند یک سرگرمی و تفریح به حساب می آید. خیابان دانشگاه را به این علت انتخاب کرده که بالا شهر زاهدان منطقه ای باکلاس به شمار می آید، با افتخار وهیجان خاصی می گوید با سرعت 170کیلومتر این خیابان را بالا وپایین کردن در بین افراد ماشین باز شهرت خاصی در پی دارد و رقابت رابیشتر می کند.

سجاد یکی دیگر از شرکت کنندگان امشب درمسابقه است که علی رغم 26سال سنی که دارد توجه خاصی از جمعیت را به سمت خودش جلب کرده است، می گوید وقتی در کلان شهری چون زاهدان مکانی برای تخلیه انرژی جوانان وجود ندارد به جای اینکه در رستوران ها وسفره خانه ها مشغول کشیدن قلیان باشم به خیابان دانشگاه می آیم.دیدن دخترانی که در ماشین های اسپرت کناردست رانند منتظر شروع کورس بازی ورقابت هستند هیجان وسرگرمی خاصی بوجود می آورد.

حالا طعم کورس بازی شبانه برایش شیرین ترین لحظات است، وقتی در این صحنه همه باهم رقابت دارند وهرماشینی که بیشترین سرعت وحرکات موزون را انجام دهد اسم ماشین باز معروف شهر را یدک می کشد حس هیجان وخوشحالی شرکت کنندگان را دوچندان می کند.

سجاد که به شدت از برنامه سرگرم کننده هر شبش به‌خصوص شب‌های تعطیل خوشحال وراضی است می گوید سر هر چهار راه یا دوربرگردان یک دریفت جانانه هم می‌زند تا رد لاستیک‌های ‌گران قیمتش کف خیابان خود نمایی کند، حتی در این دور دور کردن‌ها از هر ماشین و سرنشینی که خوشم بیاید کروز می‌کنم ( پنجره به پنجره و موازی همان ماشین)، با سرنشینانش خوش‌و‌بش می‌کنم و البته با بعضی‌ها هم دوست می‌شوم.

او که خَم و چَم کار دستش آمده می گوید به محض دیدن پلیس یا فرار می کنیم که آنها نمی توانند با این سرعت مارا به دام بیندازند یا صدای موسیقی ها کم ،کمربندها بسته وسرعت ها مجاز می شود.

این تب و تاب در بین جوانان به این آسانی فروکش نمی کند و نیاز به فرهنگسازی دارد. حادثه تلخ هفته های اخیر در خیابان دانشگاه که منجربه مرگ 2 تن از همشهریان زاهدانی شد،باز هم زنگ خطر را درباره این شیوه تخلیه انرژی به صدا درآورده است.

انتظارات ساکنان خیابان دانشگاه از پلیس

خیابان دانشگاه یکی از خیابانهای اصلی وپرتردد شهر به شمار می آید. بعضی از جوانان به علت داشتن پول زیاد صاحب ماشین های لوکس ومدل بالا هستند که با سرعت زیاد وحرکات نمایشی در این خیابان ویراژ می روند.این کار هرشب تکرار می شود ونه تنها خانواده ها آسایش وآرامش را در هیاهوی بوق،صدای موسیقی وترمزهای وحشتناک این ماشین بازان گم کرده اند بلکه شاهد تصادفات هولناک شهروندان وحتی مرگ افراد هم هستیم.

شهرکی یکی از ساکنان این منطقه در گفتگو با خبرنگار زاهدانه می گوید: جای تاسف دارد که علی رغم دوربین های نصب شده در خیابان، ثبت تخلفات خودروها و گشت های شهری هیچگونه برخوردی از سوی ماموران نظامی وانتظامی برای مقابله با این افراد وجود ندارد و توان مقابله کردن را از ضابطان قضایی گرفته است.

ما بعنوان شهروندان زاهدان وساکنان خیابان دانشگاه که نیروی انتظامی را به عنوان ضابط قضایی قبول دارند تقاضا داریم که با حضور در صحنه علت این دور دور زدن جوانان را ریشه یابی کنند وامنیت شهر وساکنان را تامین کنند ،عدم توقیف خودرو و برخورد جدی با این افراد باعث شده هر جای شهر که دلشان خواست دست به هرکاری بزنند واین ماجرا روز به روز در حال افزایش است که صدمات ناشی از آن دامن گیر شهروندان وساکنان این خیابان است.

در جلسه علنی شورای اسلامی شهرزاهدان مصوب شد

به گزارش دانا، رییس کمیسیون نظارت برشورای شهر زاهدان در گفتگو با خبرنگار زاهدانه گفت: این مصوبه در جلسه 137صحن علنی شورای اسلامی شهر مطرح و با اکثریت آراء اعضا مورد تصویب قرار گرفت.

پرویز سارانی بیان کرد: راه اندازی سریع مرکز کنترل ترافیک شهرستان زاهدان توسط بخش های ذیربط، نصب دوربین ثبت تخلفات به صورت برنامه کوتاه مدت، برخورد غیرقابل اقماض با متخلفان، توقف خودرو، نمره منفی، ابطال گواهینامه ومعرفی به مراجع مربوطه توسط راهنمایی و رانندگی ونیروهای انتظامی از برنامه های به تصویب رسیده در این جلسه می باشد.

سارانی افزود: فرهنگ سازی گسترده وعمیق از طریق صدا و سیما، ائمه جماعت و آموزش مستمر شهروندان جهت نحوه استفاده از خودرو وآشنایی با قوانین، احداث پیست اتومبیل رانی و هدایت جوانان به این سمت و سو توسط اداره کل ورزش و جوانان با مشارکت بخش خصوصی، اجرای طرح پارک بان در سریعترین زمان ممکن توسط شهرداری در خیابان دانشگاه، نصب علائم بازدارنده و تابلوهای اخطار دهنده در کل مسیر خیابان دانشگاه در بازده زمانی 3 ماهه و زیر سازی گذر گاههای عابر پیاده توسط شهرداری از جمله راهکارها برای جلوگیری از این معضل اجتماعی می باشد.

برچسب ها:
ماشین‌بازی
نظر بینندگان
!
!
!