پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۰۰ | ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
در «دور دور»ها چند لیتر بنزین می‌سوزد؟
۱۵:۰۰ | ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
اجاره خودرو

در «دور دور»ها چند لیتر بنزین می‌سوزد؟

پرشین خودرو: «برخی برآوردها نشان می‌دهد که چرخ‌زدن خودروهای لوکس تنها در شش خیابان تهران در دو روز پایانی هفته بین ساعت 20 تا 24 باعث سوزانده شدن حدود یک میلیون لیتر بنزین تنها در این مناطق می‌شود.»

به گزارش «پرشین خودرو»، ماهنامه تصمیم در نخستین شماره خود که نیمه اردیبهشت 94 منتشر شده است، به بررسی بنزینی که دوردورهای شبانه بچه پولدارهای تهران مصرف می‌کند،‌ پرداخته است.

همزمان شدن تصادف منجر به مرگ چند تن از جوانان تهرانی با خودروی لوکس در نیمه‌های صبح یکی از روزهای بهاری باعث شد تا مقام معظم رهبری در دیدار با شرکت‌کنندگان در همایش فرماندهان و مدیران و رؤسای عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی دستوری جدید صادر کنند «جولان دادن برخی جوان‌های سرمست غرور ثروت با خودروهای گران‌قیمت درخیابان‌ها از مظاهر ایجاد ناامنی روانی در جامعه است؛ نیروی انتظامی باید برای ابعاد مختلف ناامنی برنامه داشته باشد و مقابله کند.»

این در حالی است که طی سال‌های گذشته یکی از مشکلات اجتماعی که بسیاری از خانواده‌های تهرانی را آزار داده است ترافیک شش خیابان مناطق شمالی شهر در روزهای پنجشنبه و جمعه است. کافی است در روزهای مذکور بین ساعت 20 تا 24 سری به این خیابان‌ها بزنید تا از نزدیک شاهد ترافیک سنگین خودروهای لوکسی باشید که رانندگان اغلب آنان را جوانان زیر 25 سال تشکیل داده‌اند. جوانانی که از ساعت 20 چرخ زدن در این خیابان‌ها را آغاز می‌کنند و در خوشبینانه‌ترین حالت ساعت 24 به خانه‌های خود بازمی‌گردند. هرچند که ترافیک این خیابان‌ها تا ساعت 4 صبح روز بعد بالاخص در جمعه شب‌ها ادامه دارد.

این در حالی است که برآوردهای «تصمیم» نشان می‌دهد که چرخ‌زدن خودروهای لوکس تنها در شش خیابان تهران در دو روز پایانی هفته بین ساعت 20 تا 24 باعث سوزانده شدن حدود یک میلیون لیتر بنزین تنها در این مناطق می‌شود که در این صورت با احتساب آمار معاونت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت مبنی بر عرضه هر لیتر بنزین فوب خلیج‌ فارس در یک هفته گذشته در حدود 51 سنت، جوانان تهرانی برای چرخ زدن در خیابان‌های این شهر در دو روز پایانی هفته، زمینه هدر رفت 1.5 میلیارد تومان ثروت ملی را فقط برای تردد در شش خیابان که کل مسافت آن شاید کمتر از یک دهم درصد مسافت خیابان‌ها و بزرگراه‌های کل شهر تهران، باشد را فراهم می‌کنند.

این در حالی است که این میزان مصرف در روز پایانی هفته در تهران، بیش از مصرف بنزین یک روز یک استان مانند ایلام است.

بر اساس آمارهای موجود به‌طور میانگین روزانه 764 هزار لیتر بنزین در استان ایلام مصرف می‌شود، در حالی که تنها به دلیل چرخ زدن جوانان در شش خیابان تهران در دو روز هفته و در هشت ساعت یک میلیون لیتر بنزین هدر می‌رود.

مبنای این گزارش، شش خیابان محبوب جوانان تهرانی چون سعادت‌آباد، پاسداران، ایران زمین، جردن، نیاوران و بلوار اندرزگو بوده است.

در این محاسبه خیابان سعادت‌آباد حد فاصل یادگار امام تا بلوار خوردین در رفت و برگشت حدود شش کیلومتر، خیابان پاسداران حدفاصل سه راه ضرابخانه تا اتوبان صدر رفت و برگشت حدود 11 کیلومتر، خیابان ایران زمین در رفت و برگشت حدود هفت کیلومتر، خیابان جردن از تقاطع جهان کودک تا اتوبان مدرس در رفت و برگشت حدود هفت کیلومتر، بلوار اندرزگو از قیطریه تا ارتش در رفت و برگشت حدود چهار کیلومتر و در انتها، خیابان نیاوران از میدان قدس تا میدان باهنر در رفت و برگشت حدود هشت کیلومتر در نظر گرفته شده است. (این ارقام بر اساس محاسبه نقشه تهران بدست آمده است)

بر اساس این محاسبه و در نظر گرفتن طول سه متری هر خودرو و فضای متعادل برای تردد و چهار بانده بودن مجموع مسیر رفت و برگشت، همزمان در ساعت مذکور در روزهای پایانی هفته 28 هزار و 600 دستگاه ماشین، که اغلب آنها در لیست خودروهای لوکس قرار می‌گیرند، در این خیابان‌ها تردد می‌کنند.

این در حالی است که اگر در حالت ترافیک سوزاندن سوخت در هر 100 کیلومتر را 10 لیتر محاسبه کنیم - که البته این رقم بسیار خوشبینانه خواهد بود، چراکه کارشناسان بر سوزاندن سوخت بیش از 12 لیتر در این شرایط تأکید دارند - از ساعت 20 تا 24 یک روز پنجشنبه از محل چرخ زدن جوانان تهرانی در شش خیابان تهران، 493 هزار لیتر سوخت هدر می‌رود.

جوانان تهرانی تنها برای ساعاتی تفریح در سطح شهر و در روزهای پایانی هفته بدون آنکه بدانند 1.5 میلیارد تومان ثروت ملی را هدر می‌دهند و در این میان اگر از هنجارهای اجتماعی و آمار تصادفات مرگ‌و‌میر ناشی از این تفریحات بگذریم، باید به نبود برنامه‌ای دقیق و اساسی برای مقابله با این ناهنجاری اجتماعی اشاره کنیم.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بنزین
نظر بینندگان
!
!
!