شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
رکود بازار هیاهویی بیش نیست
۱۱:۳۱ | ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
اجاره خودرو
دبیر انجمن خودروسازان:

رکود بازار هیاهویی بیش نیست

پرشین خودرو: صنعت خودروی کشور پس از سکته ناقص این صنعت طی سال های 90 تا 92 حرکت روبه رشد خود را آغاز کرد به گونه ای که به گفته کارشناسان طی سال گذشته خودروسازان کشور توانستند کارنامه قابل قبولی از خود برجای بگذارند.

به گزارش «پرشین خودرو»، در سال گذشته خودروسازان ضمن توقف روند کاهشی تولید، آمار تولیدات را افزایش داده و به بخش اعظم نیاز بازار داخلی پاسخ دادند.

صنعت خودرو ایران طی سال های 91 و 92 با بحران تولید روبه رو بود و تیراژ تولید به یک سوم سال 90 کاهش یافت، با این حال، آمارها نشان می دهند خودروسازان توانسته اند در سال 93 از پیچ تولید به سلامت عبور کنند.

طبق آمارهای رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سه شرکت خودروسازی ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو، در مجموع 867 هزار و 224 دستگاه انواع محصولات سواری را تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد 50 درصدی برخوردار شده است.

این آمار تنها مربوط به خودروهای سواری تولید شده توسط خودروسازان غیرخصوصی کشور است، چه آنکه با اضافه کردن تیراژ شرکت های بخش خصوصی و خودروهای عمومی و تجاری سبک و سنگین، رقم تولید صنعت خودرو ایران در سال 93 به بیش از یک میلیون و 100 هزار دستگاه می رسد.

اما با وجود این افزایش تولید خودرو، برخی ها معتقدند فروش خودرو در کشور نه تنها از رونق قابل توجهی نسبت به سال های قبل برخوردار نیست بلکه بازار خودرو از رکود بی سابقه ای رنج می برد.

فعالان بازار خودرو براین باور هستند که مشتریان هیچ تمایلی به خرید و فروش خودرو از خود نشان نمی دهند و این بی میلی از اوایل اسفند ماه سال گذشته گریبان بازار را گرفته است.

به گفته این فعالان، بازار خودرو پس از آن به رکود رفت که رییس جمهور به خودروسازان دستور کاهش قیمت داد و مشتریان نیز به هوای آنکه قرار است قیمت ها افتی چشمگیر داشته باشند، دست از خرید کشیدند.

به نظر می رسید با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال 93، مشتریان دوباره به سراغ بازار خودرو بروند و خرید و فروش رونق بگیرد؛ اما این اتفاق رخ نداد تا مشخص گردد بازار به معنای واقعی توسط مشتریان تحریم شود.

هیاهوی رکود در بازار خرید و فروش خودرو صحیح نیست

اما بازار خودرو از رکود رنج می برد یا اینکه فروش نیز همانند تولید از رونق برخوردار است و مشتریان همانند سال های گذشته به خرید و فروش خودرو می پردازند.

دبیر انجمن خودروسازان در خصوص رکود خرید و فروش خودرو در بازار معتقد است به اندازه ای که هیاهو و بزرگنمایی می شود رکود بر بازار خودرو حاکم نیست و این مسایل بیشتر از سوی نمایشگاه داران و دلالان خرید و فروش خودرو دامن زده می شود.

احمد نعمت بخش اضافه کرد: سال گذشته صنعت خودروی کشور افزون بر 50 درصد افزایش تولید داشت و تمام تولیدات خود را نیز به بازار عرضه کرد به گونه ای که تمام این محصولات بفروش رفته و در اختیار مشتریان قرار گرفته است.

وی سپس یکی از دلایل ایجاد شائبه رکود خرید و فروش خودرو در بازار را نزدیک شدن قیمت بازار و کارخانه به یکدیگر دانست و گفت: از زمانی که تولید و عرضه خودرو افزایش پیدا کرد، به طور طبیعی قیمت کارخانه و بازار به یکدیگر نزدیک شد و این موضوع حذف دلالی و واسطه از بازار را رقم زد به گونه ای که دیگر برای کسی صرف نمی کند تا خودرو را از کارخانه بخرد و آن را در بازار آزاد بفروش برساند.

وی بار دیگر تصریح کرد: هم اکنون به دلیل حذف اختلاف قیمت بازار و کارخانه، خرید و فروش دلالی خودرو نیز حذف و خرید و فروش در نمایشگاه های خودرو کساد شده است بنابراین رکود در بازار خودرو را با آن هیاهویی که اعلام می شود را به هیچ وجه قبول ندارم.

رکود حاکم بر بازار خودرو یک واقعیت محض است

به گزارش ایرنا، از سوی دیگر پای صحبت یک نمایشگاه دار خودرو نشستیم، او به طور کامل عکس نظرات دبیر انجمن خودروسازان سخن گفت.

حسن شفیعی معتقد است که نمایشگاه داران به هیچ وجه در رکود ایجاد شده در بازار خودرو دخیل نیستند چرا که کسب و کار آنها از این مسیر می گذرد و کسی حاضر نیست منابع درآمدی خود را تعطیل کند تا بازار خودرو راکد شود.

وی تصریح کرد: رکود خرید و فروش خودرو در بازار یک واقعیت محض است که به هیچ وجه قابل کتمان نیست. در مدت 20 سالی که در امر خرید و فروش خودرو فعالیت دارم تاکنون چنین رکودی را تجربه نکرده ام.

این فعال حوزه خرید و فروش خودرو سپس در توضیح علت رکود حاکم بر بازار خودرو، گفت: عامل نخست ذهنیت روانی مردم است. چرا که با مشخص شدن نتایج مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 و تاثیر آن بر قیمت ها، سبب شده قیمت خودروها نیز کاهش داشته باشد.

وی افزود: از سوی دیگر متاسفانه این ذهنیت در جامعه وجود دارد که قیمت هر کالایی همچون خودرو پایین بیایید، مردم به بهانه کاهش قیمت بیشتر، از خرید خودداری می کنند. در حالی که تجربه نشان داده وقتی قیمت کالایی روبه رشد باشد مردم تمایل بیشتری برای خرید پیدا می کنند.

شفیعی سپس تولید بیش از نیاز خودروها و عرضه آن به بازار را عامل دیگر رکود دانست و گفت: عامل دیگر کیفیت خودروهای تولید داخل است، متاسفانه کیفیت خودروها بسیار کاهش پیدا کرده به گونه ای که مردم حاضر به خرید این خودروها نیستند. برای نمونه خودروی 206 با مشکل گیربکس مواجه است، پژو 405 و رانا از مشکلات گیربکس و جلوبندی رنج می برند و بی کیفیتی خودروی پراید نیز برای همگان آشکار است.

وی با بیان آنکه رونق مختصری در بازار خودروهای دست دوم بخصوص تولید داخل وجود دارد، گفت: در گذشته ما روزانه پنج دستگاه انواع خودروی صفر به فروش می رساندیم اما اکنون به جرات هفته ای یک دستگاه خودروی صفر می فروشیم.

شفیعی در پایان بار دیگر تصریح کرد: مشکل رکود حاکم بر بازار خودرو به هیچ وجه متوجه نمایشگاه داران نیست بلکه مشکل را باید در جاهای دیگر جستجو کرد.

خودروهای ساخت داخل هم اکنون در برزخ خریدن و نخریدن قرار دارند و این در حالی است که خودروسازان از کمبود نقدینگی بشدت رنج می برند. به هرحال برای خروج از رکود نیازمند برنامه های منسجم ومتنوع در تولید و فروش هستیم، برنامه ای که وجود ندارد یا حداقل به طور ناقص در دستور کار قرار دارد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!