جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۳۵ | ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
قدرت بالای موتور در ازای پول کمتر!
۱۳:۳۵ | ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
اجاره خودرو
بررسی ارزان‌ترین خودروها با موتور V۸؛

قدرت بالای موتور در ازای پول کمتر!

پرشین خودرو: همچنان که اقبال عمومی به سمت خودروهای دوستدار محیط‌زیست افزایش یافته و کم‌کم موتورهای کوچکتر زمام امور را به‌دست گرفته‌اند، موتورهایV۸ دوست‌داشتنی رفته‌رفته به حاشیه فرستاده شده‌اند.

به گزارش «پرشین خودرو»، البته در این میان، صنعت خودرو حرکتی شگفت‌انگیز و روبه‌جلو داشته است و قدرت موتورها نیز به شکل خارق‌العاده‌ای افزایش یافته است؛ برای درک این موضوع تنها کافی است موتور ۴/۷ لیتری V۸ سال ۱۹۷۴م جنرال‌موتورز را درنظر بگیرید که با این حجم تنها ۲۱۵ اسب‌بخار تولید می‌کرد. این درحالی‌است که شورولت اکنون یک موتور ۲ لیتری توربوشارژر ۴ سیلندر با قدرت ۲۶۰ اسب‌بخار ارائه می‌دهد.
با این حال چقدر برای کنار گذاشتن موتورهای V۸آماده هستیم؟ در دوره‌ای به‌سر می‌بریم که V۸ها روز به روز کمتر می‌شوند؛ ولی هنوز هم گزینه‌های مقرون به صرفه‌ای برای داشتن یک موتور ۸ سیلندر وجود دارد. در ادامه، یک فهرست از پایین‌ترین قیمت‌ها آماده شده که در آنها می‌توان به مالکیت V۸ دست یافت. برای آن که عدالت رعایت شده باشد، هر نوع موتور خاص تنها یک بار در فهرست لحاظ شده است؛ به عنوان مثال، خبری از دوج چارجر R/T با موتور ۷/۵ لیتری «هِمی» نیست، به این دلیل که می‌توان همین موتور را به شکلی ارزانتر در یک دوج «رام» در اختیار داشت.


دوج رام ۱۵۰۰ «تریدزمن» V۸ مدل ۲۰۱۵
۳۹۵ اسب‌بخار- ۵۵۲ نیوتن‌متر، ۲۵۳۶۵ دلار
شاید با خود فکر کنید که «رام اکسپرس» ۲۷۴۲۰ دلاری یک خودروی قدرتمند ارزانقیمت و سرسخت با قابلیت‌های بالاست. قلب تپنده این پیکاپ پایه خشن، یک موتور نمادین ۷/۵ لیتری «همی V۸» است. امّا یک گزینه ارزانتر برای رسیدن به این موتور «هِمی» نیز وجود دارد. به جای آن می‌توانید «رام» ۱۵۰۰ «تریدزمن» را انتخاب کنید تا قدرتی برابر ۳۹۵ اسب‌بخار و گشتاور حداکثری برابر ۸/۵۵۱ نیوتن‌متر دریافت کنید. در همین حال، شما ۶۹۰ دلار کمتر نسبت به یک «رام» ۱۵۰۰ «تریدزمن» با یک V۶ پرداخت خواهید کرد. راز این موضوع در این است که موتور «هِمی» می‌تواند با یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک قدیمی همراه شود. درنتیجه، قیمت آن نسبت به گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک جدید ارزان‌تر تمام می‌شود. در همین حال، گیربکس جدید سهم زیادی در افزایش بازدهی مصرف سوخت دارد. خلاصه اینکه: قدرت بالاتر در ازای پول کمتر.


فورد ۱۵۰F- XL مدل ۲۰۱۵، ۵ لیتری V۸
۳۸۵ اسب‌بخار - ۵۲۵ نیوتن‌متر، ۲۸۲۱۰ دلار
ارزان‌ترین راه برای رسیدن به یک موتور V۸ در فورد F-۱۵۰ جدید با بدنه آلومینیومی استفاده از مدل با کابین معمولی و بارگیر کوچک XL با دیفرانسیل عقب است. موتور ۵ لیتری V۸ به تنهایی ۱۵۹۵ دلار نسبت به موتور پایه ۵/۳ لیتری V۶ گران‌تر تمام می‌شود؛ به این معنا که این گزینه درست در بین دو گزینه موتورهایV۶ اکوبوست۱۵۰F- قرار می‌گیرد و انتخاب هوشمندانه‌ای از نظر قیمت به حساب می‌آید. گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته اتوماتیک به صورت استاندارد است، ولی بیشتر از این امکاناتی در مدل XL وجود ندارد. مدل پوست و استخوان XL بدون سی‌دی پلیر، پنجره‌های اتوماتیک و قفل‌شونده و سیستم کروز کنترل، همراه با قدرت کلاسیک V۸ می‌تواند از عهده هر کاری به خوبی برآید.


شورولت «سیلورادو» ۱۵۰۰ WT مدل ۲۰۱۵
۳۵۵ اسب‌بخار - ۵۱۹ نیوتن‌متر، ۲۸۴۹۵ دلار
موتور ۳/۵ لیتری V۸ که ریشه‌هایش به سال ۱۹۵۵م برمی‌گردد، نخستین‌بار در نسل اول از شورولت سیلورادو در سال ۱۹۹۲ به صنعت اتومبیل معرفی شد. تمام این تاریخ اتومبیل‌سازی تنها با ۲۸۴۹۵ دلار در قالب یک شورولت سیلورادو ۱۵۰۰ مدل ۲۰۱۵ با کابین معمولی، باکس استاندارد و دیفرانسیل عقب در اختیار شما خواهد بود. در شرایط استاندارد، موتور ۳/۵ لیتری Ecotec۳ V۸ قدرتی به اندازه ۳۵۵ اسب‌بخار از خود تولید می‌کند. به‌طور قطع موتورهای بزرگ‌تر و قدرتمندتر V۸ با پرداخت هزینه اضافی در دسترس قرار دارند، ولی هدف در اینجا رسیدن به موتور V۸ با کمترین قیمت است.

نیسان NV۲۵۰۰HD مدل ۲۰۱۵
۳۱۷ اسب‌بخار- ۵۲۲ نیوتن‌متر، ۲۹۴۳۵ دلار
نیسان NV۲۵۰۰HD «کارگو ون» مدل ۲۰۱۵، نسبت به سایر خودروهای موجود در این فهرست، از شجره‌نامه اسپورتی کمتری برخوردار است. ولی در همین حال، در ازای یک قیمت منطقی، پیشرانه V۸ را در اختیار شما قرار می‌دهد. این خودرو که به صورت ون مسافری با گنجایش ۱۲ سرنشین نیز در دسترس است، از موتور ۶/۵ لیتری V۸ نیسان به همراه گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک استفاده می‌کند. قدرت ۳۱۷ اسب‌بخار و گشتاوری حداکثر ۵۲۲ نیوتن‌متر به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. با توجه به اینکه این مدل یک «کارگو ون» است، تجهیزات داخلی در آن پراکنده شده‌اند. آپشن‌هایی مانند دو ارتفاع برای سقف کابین، طرح‌های مختلف داخل کابین، کشوهای ذخیره وسایل در زیر صندلی‌ها، سیستم راهبری و یک دوربین نمای عقب، از جمله مواردی هستند که برای تجهیز NV۲۵۰۰HD می‌توان به کار برد. بنابراین، این خودرو اسپورتی مقرون‌به‌صرفه با موتور V۸ نیست، ولی شاید تطبیق‌پذیرترین این خودروها باشد.


تویوتا «تاندرا» SR مدل ۲۰۱۵
۳۱۰ اسب‌بخار- ۴۴۳ نیوتن‌متر، ۲۹۶۱۰ دلار
تویوتا برای تاندرا دو نوع موتور V۸ در دسترس قرار می‌دهد. گزینه کوچکتر و در همین حال، ارزان‌تر، یک موتور ۶/۴ لیتری است که قدرتی به اندازه ۳۱۰ اسب‌بخار و گشتاوری به اندازه ۴۴۳ نیوتن‌متر تولید می‌کند. این در حالی است که موتور بزرگتر ۷/۵ لیتری، قدرت و گشتاور بیشتری دارد و با قیمت ۳۰ هزار و۳۱۵ دلار می‌توان آن را تهیه کرد. ولی مصرف سوخت آن در شرایط بدتری نسبت به موتور ۶/۴ لیتری V۸ قرار می‌گیرد. موتور ۶/۴ لیتری که تنها در نسخه‌های دو کابین تاندرا ارائه می‌شود، بر اساس تخمین سازمان حفاظت محیط‌زیست امریکا مصرف سوختی برابر ۷/۱۵ لیتر در شهر، ۴/۱۲ لیتر در جاده و ۷/۱۴ لیتر به صورت ترکیبی در هر ۱۰۰ کیلومتر دارد. این موتور به صورت استاندارد با یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک همراه است.


شورولت «اکسپرس کارگو» مدل ۲۰۱۵
۲۸۵ اسب‌بخار- ۴۰۰ نیوتن‌متر، ۳۰۵۵۰ دلار

موتور ۸/۴ لیتری موجود در شورولت «اکسپرس کارگو» مدل ۲۰۱۵، همانند موتور ۳/۵ لیتری «سیلورادو» در طول زمان مراحل پیشرفت خود را پیموده و از نخستین روزهای معرفی‌اش تاکنون، اضافه‌شدن مواردی مانند سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها و بسیار آپگریدهای دیگر را به چشم دیده است. در یک نمونه کاربردی از استفاده از این نوع موتور، قدرتی به اندازه ۲۸۵ اسب‌بخار و حداکثر گشتاوری به اندازه ۴۰۰ نیوتن‌متر کافی است تا این غول بزرگ با اعتمادبه‌نفس به حرکت خود ادامه دهد. ارزان‌ترین گزینه خرید با این موتور، مدل با فاصله محوری و کابین استاندارد از «اکسپرس ون» است.


فورد موستانگ GT مدل ۲۰۱۵
۴۳۵ اسب‌بخار - ۵۴۲ نیوتن‌متر، ۳۳۱۲۵ دلار

فورد موستانگ ۲۰۱۵ با موتور جدید «اکوبوست» چهار سیلندر توربوی خود، سر و صدای زیادی به پا کرد؛ این در حالی است که این خودروی قدرتمند اصیل امریکایی هنوز هم می‌تواند یک موتور وحشی V۸ داشته باشد. ارزان‌ترین موستانگ با موتور V۸، مدل پایه GT است که به صورت استاندارد با یک موتور ۵ لیتری «کایوت» با قدرت ۴۳۵ اسب‌بخار و یک گیربکس دستی ۶ دنده عرضه می‌شود. این در حالی است که امکاناتی مانند چراغ‌های جلوی HID و یک دوربین نمای عقب در آن موجود است. البته در این سطح از قیمت پکیج عملکرد GT را به ارزش ۲ هزار و ۴۹۵ دلار از دست می‌دهید که برای شما یک سیستم تعلیق سخت‌تر، ترمزهای بهتر و آپگرید چرخ‌ها و تایرها را به همراه خواهد داشت.


شورولت «کامارو» SS مدل ۲۰۱۵
۴۲۶ اسب‌بخار - ۵۶۹ نیوتن‌متر، ۳۴۵۰۰ دلار
این خودروی عضلانی جنرال‌موتورز نیز راه خود را به فهرست ارزان‌ترین گزینه‌ها برای داشتن V۸ پیدا کرده است و با موتور قدرتمند ۲/۶ لیتری LS۳ V۸ با قدرت ۴۲۶ اسب‌بخار، باعث شده تا شورولت دارای ۳ نماینده در این فهرست باشد. پنجمین نسل از «کامارو» در سال ۲۰۱۰م رونمایی شده و همیشه به عنوان یکی از بازیگران اصلی در رقابت بین خودروهای عضلانی حاضر بوده است. چابکی، طراحی برجسته و عملکرد قدرتمند باعث شده تا «کامارو» پا به پای فورد موستانگ GT با قدرت ۴۳۵ اسب‌بخار و دوج چلنجر R/T با قدرت ۳۷۵ اسب‌بخار پیش برود.

دوج «چلنجر» R/T «اسکت پک» مدل ۲۰۱۵
۴۸۵ اسب‌بخار- ۶۴۴ نیوتن‌متر، ۳۹۴۹۰ دلار
شاید چلنجر «هل‌کت» با قدرت ۷۰۷ اسب‌بخار، نگاه خیلی از افراد را به خود جلب کرده باشد، ولی نقطه برجسته خط تولید خودروی عضلانی دوج به‌طور حتم چلنجر R/T «اسکت پک» است. R/T «اسکت پک» که تاریخی ۴۵ ساله را در خود جای داده است، موتور غول‌پیکر ۴/۶ لیتری V۸ تنفس طبیعی را به همراه دارد که باعث می‌شود چلنجر SRT ۳۹۲ با قیمت ۴۶ هزار و۹۹۰ دلار به زیر ۴۰ هزار دلار برسد. در این مدل، مقرون‌به‌صرفه بودن سری R/T و عملکرد سری SRT با یکدیگر ترکیب شده و با قدرت ۴۸۵ اسب‌بخار، شتاب صفر تا ۶/۹۶ کیلومتر بر ساعتی برابر ۲/۴ ثانیه ایجاد شده است. برای انتقال قدرت می‌توان از هرکدام از گزینه‌های گیربکس دستی ۶ دنده Tremec یا گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک (با هزینه ۱۴۰۰ دلار) استفاده کرد.

هیوندای جنسیس ۰.۵ مدل ۲۰۱۵
۴۲۰ اسب‌بخار ـ ۵۱۹ نیوتن‌متر، ۵۱۵۰۰ دلار
مدل جدید هیوندای جنسیس ۲۰۱۵ نسبت به نسخه قبلی این سدان کره‌ای لوکس، بسیار بهتر شده است؛ کیفیت طراحی داخلی ارتقا یافته و عملکرد رانندگی در آن به رقیبان ژاپنی و آلمانی‌اش نزدیک‌تر شده است. در همین حال مزیت عمده آن در این است که با قیمت بسیار کمتری نسبت به رقیبان در دسترس قرار می‌گیرد. در حالی که تصور بر این است که موتور ۸/۳ لیتری V۶ با قدرت ۳۱۱ اسب‌بخار، جذابیت زیادی برای هیوندای جنسیس ۲۰۱۵ به همراه داشته باشد، انتخاب موتور ۵ لیتری با داشتن قدرت ۴۲۰ اسب‌بخار، می‌تواند هیجان بیشتری برای راننده جنسیس ایجاد کند. همراه با موتور ۶V می‌توان از سیستم دیفرانسیل تمام‌چرخ متحرک استفاده کرد ولی با موتور ۵ لیتری در جنسیس، تنها می‌توان با استفاده از گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک، قدرت را به چرخ‌های عقب منتقل کرد.

منبع: روزنامه صمت

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
صنعت خودرو
نظر بینندگان
!
!
!