یكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۱:۱۴ | ۱۳۹۴/۰۲/۳۱
داخلی‌سازی، دستاورد ادغام خودروسازان
۱۱:۱۴ | ۱۳۹۴/۰۲/۳۱
اجاره خودرو

داخلی‌سازی، دستاورد ادغام خودروسازان

پرشین خودرو: ادغام شرکت‌های خودروسازی کوچک» عنوان طرحی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت باهدف تیراژ تولید اقتصادی در صنعت خودرو آن را بیان کرده و بر اجرای آن تاکید دارد.

به گزارش«پرشین خودرو»، براساس شواهد امر، خودروسازان بسیاری در کشور مشغول به فعالیت هستند که از خودروسازی، فقط نام آن را یدک می‌کشند. شرکت‌هایی که فعالیت اول و آخرشان مونتاژکاری است و تولید اقتصادی و داخلی‌سازی قطعات، برای آنها بی‌معناست. به گفته مهندس نعمت‌زاده، به دلیل حرکت این شرکت‌ها به سمت مونتاژکاری، تولید این بخش دارای عمق ساخت داخل نیست. وی پیش‌تر نیز اعلام کرده بود، این طرح جزو سیاست‌های اعلامی وزارتخانه است و باید مقدمات آن فراهم شود تا بتوان در مدت ۳ تا ۴ سال آینده آن را عملیاتی کرد.

رضایتمندی جهانی از طرح ادغام خودروسازان کوچک

تجربه موفقیت‌آمیز ادغام خودروسازهای کوچک با یکدیگر در دنیا و پیامدهای مثبتی که در کاهش هزینه‌های تولید خودرو به همراه داشته، به گفته مسئولان کشور ضریب اطمینان بیشتری در اجرایی کردن این طرح در ایران را می‌دهد.

عضو انجمن قطعه‌سازان توصیه وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره ادغام واحدهای کوچک خودروسازی را بسیار درست و بجا می‌داند. محمدرضا نجفی‌منش اظهار کرد: در دنیا این روند وجود دارد که واحدهای کوچک صنعت خودرو با هم ادغام می‌شوند تا واحدهای بزرگتری را بسازند زیرا با این تجمیع علاوه بر آنکه در هزینه‌ها صرفه‌جویی شده، رقابت‌پذیری و داخلی‌سازی هم انجام می‌شود که در نهایت علاوه بر خودروساز، مصرف‌کننده نیز از این ادغام نفع خواهد برد.

وی افزود: نکته دیگر در ادغام خودروسازان، مقرون به صرفه بودن این طرح است. در دنیا بعد از مدت‌ها به این نتیجه رسیدند که خودروسازان کوچک را با هم ادغام کنند. در صورتی که خودروسازان کوچک با هم ادغام شوند، برخی از هزینه‌هایی که هر واحد خودروسازی به صورت جداگانه برعهده دارد، در گردونه صرفه‌جویی قرار گرفته و هزینه‌های این واحدها کاهش خواهد یافت. همچنین علاوه بر آنکه عمق ساخت داخلی محصولات کشور افزایش پیدا می‌کند، می‌توانیم مدل‌های جدیدتر و به‌روزتری از خودرو را به بازار عرضه کنیم.

نجفی‌منش با اشاره به این نکته که طرح تجمیع خودروسازان کوچک در کشور یک اجبار است، توضیح داد: اگرچه در این اجبار و الزامی وجود ندارد اما خودروسازان کوچک اگر تمایل به همکاری در این ادغام را نداشته باشند، باید در انتظار شکست خود باشند.

عضو انجمن قطعه‌سازان ادامه داد: برای مثال در عصری که خودرو برای استفاده وجود دارد، عده‌ای خواهان حمل‌ونقل با درشکه باشند که در نهایت محکوم به شکست خواهند شد؛ بنابراین این طرح به‌نوعی برای آنها نجات‌بخش است. به عبارت دیگر اگر خودروسازان کوچک تولید اقتصادی نداشته باشند، موفقیت آنها دور از دسترس خواهد بود.

وی در ادامه طرح ادغام‌سازی قطعه‌سازان کوچک را پیشنهاد داد و اظهار کرد: علاوه بر خودروسازی، قطعه‌سازان کوچک هم باید با هم ادغام شده و قطعه‌سازان بزرگ را تشکیل دهند تا بتوانند در دنیای پر تنش امروز، رقابت کرده و باقی بمانند. قطعه‌سازان داخلی باید به‌نوعی با قطعه‌سازان بین‌المللی در ارتباط باشند تا بتوانند از دانش فنی، بازار و تنوع محصولات آنها استفاده کنند. بنابراین رویه ما در کشور نسبت به قطعه‌سازان اشتباه است که باید اصلاح شود. به گفته عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان در حال‌حاضر نزدیک به ۲۰ خودروساز در کشور فعالیت می‌کنند که در بین آنها تنها ۳ شرکت مشخص از تیراژ مناسبی برخوردارند. باقی خودروسازان در بخش تولید، آمار بسیار پایینی دارند که با تجمیع، از این معضل عبور خواهند کرد.

فعالیت خودروسازان کوچک با هم تجانس ندارد

طرح «ادغام خودروسازان کوچک» اما و اگرهایی را به همراه دارد که به باور کارشناسان از آنجایی که به‌صورت کلی مطرح شده و جزییات آن مشخص نیست، بخش‌هایی از آن در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است و نیاز به توضیحات بیشتری دارد. یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی درباره این طرح اظهار کرد: بی‌شک وزیر صنعت، معدن و تجارت از بیان این طرح منطقی دارد اما این ایده به صورت کلی بیان شده است و برای ارزیابی آن، باید جزییات هم مطرح شود.

محسن بیگلری افزود: به جای ادغام خودروسازان کوچک بهتر است که فعالیت آنها گسترش پیدا کند. اگر این خودروسازان با ادغام به شرکت خودروساز بزرگی مانند سایپا یا ایران خودرو تبدیل شوند، اتفاق خوبی است اما گمان نمی‌کنم که این رویکرد به‌وجود آید. اگر خودروسازان تقویت شوند تا به وضعیت مطلوب‌تری برسند، بهتر از آن است که آنها را با یکدیگر ادغام کنیم.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته که تجربه ادغام در کشور مانند تجمیع ۲وزارتخانه با یکدیگر ثابت کرده است که نتیجه مثبتی به‌دست نخواهد آمد بنابراین به ادغام این خودروسازان با یکدیگر خوشبین نیستم، گفت: این خودروسازان باید تولیدات خود را افزایش دهند و کیفیت محصولات خود را بالا ببرند. باید به سمتی حرکت کرد که خودروسازان کوچک کشور توان رقابت با خودروسازان بزرگ را پیدا کنند نه اینکه حذف شوند. به باور بیگلری مسئله دیگری که در این طرح باید موردتوجه قرار گیرد، نامتجانس بودن فعالیت خودروسازان کوچک با یکدیگر است، زیرا نوع فعالیت آنها با هم فرق می‌کند، بنابراین همکاری آنها در کنار هم تا حدی دور از ذهن به‌نظر می‌رسد.

منبع: گسترش صنعت

برچسب ها:
داخلی سازی
نظر بینندگان
!
!
!