جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۵۶ | ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
٢٤ هزار میلیارد تومان زیر پای پولداران ایرانی
۱۱:۵۶ | ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
اجاره خودرو
بررسی واردات شش‌ساله خودرو به ایران؛

٢٤ هزار میلیارد تومان زیر پای پولداران ایرانی

پرشین خودرو: بیش از هفت میلیارد دلار خودرو در شش سال گذشته وارد ایران شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، از ابتدای سال ١٣٨٨ تاكنون هرچند هفت میلیارد و ٢٤٥ میلیون دلار خودرو راهی ایران شده است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد از این تعداد خودرو بیش از دو میلیارد و ٥٩٣ میلیون دلارخودروی لوكس نظیر مازراتی، پورشه، بنز، بی‌ام‌و و لكسوس وارد ایران شده است. با احتساب دلار سه ‌هزار و ٣٠٠ تومانی امروز هزینه واردات خودرو‌ در مدت مذكور ٢٤ هزار میلیارد تومان بوده است كه ٨ هزار و ٢٥٠ میلیارد تومان آن به واردات خودرو‌های لوكس اختصاص یافته است.

براساس آمارهای موجود در شش سال گذشته حدود ٣٥٠ هزار خودرو به كشور وارد شد كه در حدود ٩٦ هزار دستگاه لوكس و بالای ٢٥٠٠ سی‌سی بوده است. بر این اساس متوسط ارزش خودرو‌های لوكس (بالای ٢٥٠٠ سی‌سی) ٨٦ میلیون تومان بوده است. این در حالی است كه متوسط ارزش كل خودرو‌های وارد شده در این مدت ٦٨ میلیون و ٥٧١ هزار تومان بوده است.بر اساس این گزارش هزینه واردات خودرو‌های لوكس(بالای ٢٥٠٠ سی‌سی)در این مدت یك‌سوم هزینه كل خودرو‌های وارد شده به ایران است.

هرچند از سال ٩١ مقرر شد واردات خودروهای لوكس با حجم بالای ٢٥٠٠ سی‌سی ممنوع شود و واردات خودروهای خارجی با حجم زیر ٢٥٠٠ سی سی با ارز آزاد انجام پذیرد، اما با این وجود واردات این خودروها هرگز به صفر نرسید.

دور دور اعتبار یك میلیون و ٢٠٠ هزار شغل

در واقع هزینه واردات خودروهای لوكس در سال‌های اخیر، عدد بزرگ و جالبی را نشان می‌دهد كه می‌توان برای درك بزرگی این عدد، آن را با برخی از واقعیات زندگی روزمره مردم عادی مقایسه كرد. بیش از هفت میلیارد دلار در شش سال گذشته برای واردات خودروهای لوكس هزینه شده است.

به گزارش سازمان توسعه تجارت در فاصله سال ٨٨ تا ٩٣، هفت میلیارد و ٢٤٥ میلیون دلار صرف واردات خودرو به ایران شده است. با احتساب دلار ٣٣٠٠ تومانی در شش سال گذشته یعنی فاصله بین سال‌های ٨٨ تا ٩٣، ٢٤ هزار میلیارد تومان صرف واردات خودرو به كشور شده است. با ٢٤ هزار میلیارد تومان در حال حاضر می‌توان یك میلیون و ٤١١ هزار و ٧٦٥ دستگاه پراید ١٧ میلیون تومانی خرید. باید توجه داشت قیمت پراید نیز در این شش سال با رشد قابل توجهی روبه‌رو شده است اما مبنای قیمتی، ارزان‌ترین پراید موجود در بازار است. از سوی دیگر می‌توان در نظر داشت بر اساس گفته‌های وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی حداقل هزینه ایجاد یك شغل كوچك ٢٠ میلیون تومان است.

دولت در شرایط كنونی با هدف غلبه بر بحران بیكاری توسعه مشاغل عمومی را در دستور كار خود قرار داده است. به این ترتیب با احتساب كمترین هزینه برای ایجاد یك شغل می‌توان به این نتیجه رسید كه اعتبار لازم برای ایجاد یك میلیون و ٢٠٠ هزار شغل در شش سال به صورت خودرو در خیابان‌های كشور خودنمایی می‌كند.

خودروساز و خودرو‌دار

بررسی‌ها نشان می‌دهد صنعت خودروی ایران با بحران‌های ریز و درشتی روبه‌روست. در حالی كه زیان انباشته دو خودروساز بزرگ كشور در سال گذشته در حدود ٣٨٠٠ میلیارد تومان اعلام شده است، بیش از ٢٤ هزار میلیارد تومان خودرو راهی كشور شده است. بر این اساس خودروسازان ایران به دلیل نبود اعتبار كافی و مشكلاتی از این دست هنوز دست به تولید خودروهایی می‌زنند كه از سوی برخی كارشناسان، صفر كیلومترهای فرسوده لقب گرفته‌اند.

منبع: روزنامه اعتماد

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
واردات
نظر بینندگان
!
!
!