جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۴۳ | ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
بازگشت لرزان خودروساز پس از ۵۴ سال
۱۳:۴۳ | ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
اجاره خودرو

بازگشت لرزان خودروساز پس از ۵۴ سال

پرشین خودرو: نمایشگاه اتومبیل ژنو، محلی برای به پرواز درآمدن رویاهای خودروسازان جدید یا زمین خوردن آنها به دلیل وجود جاذبه زمین است.

به گزارش «پرشین خودرو»، یکی از نمونه‌های به پرواز درآمدن رویاها در نمایشگاه امسال، مدل ۰۳۳-SCG از «جیم گلینک‌هاوس» است که در هر دو فرم جاده‌ای و مسابقه‌ای به نمایش گذاشته شد. در این میان به‌عنوان مثال برای جاذبه زمین نیز می‌توان به «بورگوارد» اشاره کرد. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، تلاش کنونی برای به‌حرکت درآوردن دوباره این نشان(برند) آلمانی قدیمی، چندان نتوانسته جاذبه زمین را تسلیم خود کند؛ چراکه برای به پرواز درآوردن رویاهای خود، تقریبا این نیروی طبیعی را نادیده گرفته است.

تولد دوباره «بورگوارد» زمانی رخ داد که «کریستین بورگوارد» و «کارل‌هاینز نوس» شرکت «Borgward AG» را در ماه می‌سال ۲۰۰۸ در «لوسرن» سوئیس ثبت کردند. این نشان(برند)، هنگامی با رکود مواجه شد که پدربزرگ «بورگوارد»، «کارل اف دبلیو بورگوارد» این شرکت را به حال خود رها کرد و به‌طرف یک ورشکستگی به ظاهر غیرضروری در سال ۱۹۶۱م رفت.

این کمپانی قبل از نمایشگاه ژنو، تصویر نمایشی از یک مدل جدید آماده کرده بود، ولی تنها چیزی که در جایگاه بزرگ و خالی «بورگوارد» دیده می‌شد، یک مدل کلاسیک ایزابلا کوپه و دسته‌ای از بروشورها بود. به‌جای ارائه پرسروصدای یک مدل کانسپت، «بورگوارد» اعلام کرد که یک نمایش بزرگتر با ارائه خودروی تولیدی در ماه سپتامبر در نمایشگاه اتومبیل فرانکفورت خواهد داشت.

«نوس» کسی که در هیات‌رییسه «جنرال‌موتورز» و «دایملر» نیز بوده، می‌گوید نخستین خودرو، یک شاسی‌بلند با ابعاد ب‌ام‌و X۵ خواهد بود و در آن هم از پیشرانه بنزینی و هم از پیشرانه دیزلی استفاده خواهد شد. همچنین «بورگوارد» قرار است از اوایل سال ۲۰۱۶م، فروش این محصول را آغاز کند. البته وی بیشتر از اینکه مدل دوم این کمپانی در نمایشگاه ژنو سال آینده به نمایش درمی‌آید، درباره فرم بدنه این خودرو حرفی نمی‌زند. «نوس» همچنین می‌گوید «بورگوارد» موتورهای خودش را تولید خواهد کرد و طراحی آنها از ابتدا در داخل همین کمپانی انجام خواهد شد.

در همین حال، «بورگوارد»، هنوز نمی‌تواند یا نمی‌خواهد درباره محل ساخته شدن خودروها با قطعیت حرفی بزند. طبق گفته «نوس» سازندگان قراردادی «مگنا» در اتریش و «والمت» در فنلاند درگیر این پروژه خواهند بود. البته هیچ همکاری فنی با دیگر خودروسازان یا ورودی از بزرگترین تامین‌کنندگان صنعت خودرو مانند «مگنا»، «کانتیننتال» یا «بوش» در کار نخواهد بود.

«اینار هارید» رییس نروژی بخش طراحی کمپانی، نمی‌تواند یا نمی‌خواهد درباره کشوری که تیم طراحی در آن مستقر هستند، صحبت کند. «هارید» روی مرسدس‌بنزهای کلاس E اواسط دهه ۹۰ میلادی و مدل‌های سری ۹۰۰۰ ساب کار کرده است، ولی از حدود یک دهه پیش، کمتر خبری درباره وی شنیده شده است. تنها جملات «هارید» در این زمینه این است که «بورگوارد به خاطر معرفی نوآوری‌ها در هر کدام از خودروهایش مشهور بوده است و ما سعی داریم از این اصل پیروی کنیم».

درواقع، وقتی خبرنگاران برخی سوال‌های واضح درباره مسائلی مانند محل ساخته‌شدن خودروها، محل دفتر و منشأ حمایت‌های مالی و فنی می‌پرسند، تیم مدیریت «بورگوارد» به نظر غافلگیر و سردرگم بوده و عنوان می‌کنند «ما می‌خواهیم تبدیل به یکی از بزرگترین بازیگران در صنعت خودرو شویم».

تنها مرجعی که «بورگوارد» از آن قدردانی می‌کند، کمپانی «بیکی فوتون موتور»، غول چینی ۱۸ ساله وسایل نقلیه است. «فوتون» در سال ۲۰۱۲م با همکاری «دایملر» یک سرمایه‌گذاری مشترک با نام «کمپانی بیجینگ فوتون دایملر موتور» برای ساخت تراک‌های متوسط و سنگین در چین راه‌اندازی کرد. البته نباید چنین برداشت کرد که «دایملر» درگیر این قضیه است. به نظر نمی‌رسد که کسی در «دایملر» یا مرسدس‌بنز در باره بورگوارد خبر داشته باشد. این در حالی است که خودِ «دایملر» تلاش‌هایش برای احیای نشان (برند) لوکس خوش‌نام آلمانی، «مایباخ»، با وجود منابع گسترده فنی، طراحی و مالی با موفقیت چندانی روبه‌رو نشده و بنابراین، شاید علاقه‌ای به شراکت در احیای یک نشان(برند) آلمانی پرمیوم کمتر شناخته‌شده نداشته باشد.

ولی از طرف دیگر، «کریستین بورگوارد» می‌گوید، نه‌تنها تعداد کارکنان این کمپانی در دفتر اصلی در شهر اشتوتگارت به بیش از هزار نفر می‌رسند بلکه این خودروساز در سال ۲۰۲۰م بیش از ۸۰۰ هزار خودروی پرمیوم خواهد فروخت.

این آمار فروش «بورگوارد»، ۴ برابر فروش جهانی کنونی پورشه خواهد بود؛ کاری که برای نشان(برند)ی که یک وقفه ۵۴ ساله داشته و هیچ شبکه نمایندگی و زنجیره تامین‌کننده ندارد و همین‌طور در میان مشتریان صنعت خودرو کمتر شناخته شده، اگر انجام شود، به نوبه خود یک شاهکار خواهد بود.

البته این نخستین فاز طرح تجاری «بورگوارد» است و در فاز دوم، فروش ۶/۱ میلیون خودرو در سال ۲۰۲۵م درنظر گرفته شده است. «نوس» در ژنو به خبرنگاران در این‌باره گفت: «ما می‌خواهیم تبدیل به یکی از بزرگترین بازیگران صنعت اتومبیل‌سازی شویم». این در شرایطی است که حضور و شروع محکم این خودروساز بیش از نیم قرن دوری از تولید با تردیدهایی مواجه

است.

البته طبق گفته والت‌دیزنی «اگر بتوانید درباره چیزی رویاپردازی کنید، می‌توانید آن را انجام دهید. ولی والت دیزنی هیچ‌وقت تیم مدیریتی بورگوارد را ملاقات نکرده است».

منبع: روزنامه صمت

برچسب ها:
بورگوارد
نظر بینندگان
!
!
!