سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۲:۲۹ | ۱۳۹۴/۰۳/۳۰
۱۲:۲۹ | ۱۳۹۴/۰۳/۳۰
اجاره خودرو
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی مطرح کرد:

اصلاح ساختار مالی خودروسازها

پرشین خودرو: نخستین گام برای ارائه تسهیلات و خروج از تنگنای نقدینگی صنعت خودروسازی از طریق بازار پول و بازار سرمایه است.

به گزارش «پرشین خودرو»، سید علی اصغر میر محمد صادقی گفت: اصلاح ساختار مالی یکی از مهم ترین موارد مطرح شده در چند سال گذشته با شرکت های بزرگ خودروسازی برای ارائه تسهیلات بوده است.

وی، با بیان اینکه اصلاح ساختار مالی در چند بخش خلاصه می شود، اظهار داشت: اولین اصلاح ساختار مالی به این نکته برمی گردد که شرکت های خودرو ساز نباید سهام خود را در بانک ها به فروش بگذارند. نکته بعدی ایجاد انبوه شرکت از سوی شرکت های خودرو سازی است که این اقدام هم در ساختار مالی و سمت بدهی های خودروسازها تأثیر منفی ایجاد کرده است.

میرمحمد صادقی ادامه داد: بحث بعدی این است که تأمین منابع مالی صرفاً نباید از طریق سیستم بانکی کشور انجام شود. چون منابع سیستم بانکی محدود است و اعطای بخش اعظمی از تسهیلات به شرکت های بزرگ از جمله خودرو سازها موجب می شود که بخش دیگری از صنعت کشور از دریافت منابع تسهیلات بانکی محروم شود.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی درباره تامین نقدینگی صنعت خودرو گفت: شرکت های بزرگ خودروسازی برای طرح هایی که قاعدتاً نتایج آن 4-3 سال آینده در صورت های مالی شرکت ها نشان داده می شود باید به سمت بازار سرمایه برود.

وی با اشاره به اینکه بازار پول نماد بازار کوتاه مدت کشور است، بیان کرد: بازار پول حداکثر باید یک ساله تسهیلات دهد و بیشتر باید در تبدیل سرمایه در گردش شرکت های متوسط و کوچک متمرکز باشد و در خصوص طرح ها توسعه ای و ایجادی، به ویژه برای شرکت های بزرگ باید به سمت بازار سرمایه که خاصیت این بازارها، بازار بلند مدت است حرکت کنیم.

این مقام مسوول در پایان خاطرنشان کرد: شرکت های خودروسازی باید به سمت تأمین منابع از طریق سهام داران خود با تمرکز بر افزایش سهم بازار سرمایه در تأمین مالی بروند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بانک مرکزی
!
!
!