سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۸ | ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
سرمایه‌گذاری گوگل در خودروهای هوشمند
۱۰:۰۸ | ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
اجاره خودرو

سرمایه‌گذاری گوگل در خودروهای هوشمند

پرشین خودرو: هر روز که می‌گذرد، توجه بیشتری به خودروهای هوشمند می‌شود و در این میان خودروسازها باید همکاری بیشتری با شرکت‌های نوبنیان داشته باشند و این بدان معنا است که خود شرکت‌های خودروساز باید به یک شرکت نوبنیان تبدیل شوند.

به گزارش «پرشین خودرو»، حرکت به سمت ساخت خودروهای هوشمند یک ضرورت است، نه یک گزینه و همین واقعیت سبب شده ساخت این نوع خودروها به میدان رقابت سخت بین غول‌های خودروسازی و نیز شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نظیر گوگل، اپل و سامسونگ تبدیل شود.

گام نخست یافتن روشی برای گنجاندن ویژگی‌های حرکتی در اتومبیل است که راننده را دچار سردرگمی نکند. مسلما در این خودروها امکانات زیادی وجود دارد که می‌توان آنها را در طراحی کلی خودرو و فضای داخلی آن گنجاند. در حقیقت سازندگان خودروهای هوشمند مایلند مشتری‌ها از تازه‌ترین نرم‌افزارها و عملکردها استفاده کنند و این امر مستلزم همکاری بین خودروسازها و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات است. در این حوزه، حفظ ایمنی اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا بسیاری از حوادث رانندگی حاصل مکالمه با تلفن همراه یا ارسال پیامک در هنگام رانندگی است.

رانندگانی که ساعات زیادی را رانندگی می‌کنند، بهترین گزینه برای ارائه خودروهای هوشمند هستند و هنگام طراحی چنین خودروهایی، سازندگان باید دیدگاه خود را درباره خودرو تغییر دهند و آن را یک ابزار متحرک بزرگ با قابلیت‌های مختلف ارتباطی قلمداد کنند.

بازار خودروهای هوشمند در حال رشد سریع است و خودروسازهای بزرگ برای آنکه بتوانند در بازار آینده سهم خود را حفظ کنند و مزیت رقابتی داشته باشند باید توان ارائه بهترین انواع خودروهای هوشمند را داشته باشند. تحقیقات نشان می‌دهد تا سال 2017 ارزش بازار خودروهای هوشمند، به 274 میلیارد دلار خواهد رسید. یکی از ویژگی‌های مهم خودروهای هوشمند دارا بودن تجهیزات الکترونیکی پیشرفته و توانایی برقراری ارتباط با اینترنت است. این ویژگی سبب می‌شود این خودروها به منبع ارزشمند اطلاعات درباره وضعیت آب و هوا و‌ترافیک مجهز شوند.

هدف اصلی در ساخت خودروهای هوشمند ارائه ارزش بالاتر به مشتری‌ها و بالا بردن سطح ایمنی خودرو است، همچنین ساخت این‌گونه خودروها به شرکت‌های خودروساز کمک می‌کند در بازار باقی بمانند. بدین‌ترتیب خودروهای هوشمند اهدافی را هم برای شرکت‌های خودروساز و هم برای مصرف‌کنندگان تامین می‌کنند.

اما در این میان یک پرسش مهم مطرح می‌شود و آن اینکه آیا خودروهای هوشمند خطاهای انسانی را حذف می‌کنند؟ پاسخ این سوال در حال حاضر منفی است. همزمان با رقابت شرکت‌هایی نظیر گوگل، مرسدس بنز و ولوو برای ساخت خودروهایی که به اندازه کافی هوشمند باشند که بدون راننده حرکت کنند، باید به این واقعیت اشاره کرد که حتی پیچیده‌ترین سیستم‌ها گاه دچار خطا می‌شوند.

در یک حادثه که اخیرا رخ داده است کارمند شرکت ولوو که تلاش می‌کرد ویژگی‌های ایمنی خودروی هوشمند این شرکت را نشان دهد، با گروهی از مردم تصادف کرد. راننده تصور کرده بود این خودرو به سیستم تشخیص رهگذران مجهز است و به‌طور خودکار می‌تواند‌ترمز کند اما این تصور اشتباه بود.

خودروهای هوشمند دیگر شرکت‌ها از جمله گوگل نیز دچار این خطا می‌شوند. در حالی که خودروهای هوشمند برای کاهش تصادفات رانندگی و افزایش ایمنی ساخته شده‌اند، وجود این‌گونه رویدادها نشان‌دهنده چالش‌های پیش‌روی شرکت‌های خودروسازی در تولید خودروهای امن است و به نظر می‌رسد در حوزه تعامل انسان و رایانه‌ها باید کارهای بیشتری انجام شود. حل نشدن این مشکل یک دلیل عرضه نشدن خودروهای کاملا خودکار در آینده نزدیک است. برخی کارشناسان معتقدند فراگیر شدن استفاده از خودروهای هوشمند بدون حل شدن مشکل یاد شده، سبب پدید آمدن حوادث رانندگی از نوع جدید خواهد بود.

شرکت گوگل اعلام کرده در 6 سال اخیر تنها 11 حادثه رانندگی برای خودروی هوشمندش پیش‌آمده که در هیچ‌یک از موارد نیز خودروی گوگل عامل تصادف نبوده است. نمونه‌های تولید شده توسط گوگل تاکنون بیش از یک میلیون کیلومتر را به صورت خودران طی کرده‌اند و اخیرا نیز این خودروها 10,000 کیلومتر را در مسیرهای آزمایشی به صورت خودران طی می‌کنند. اگرچه این خودروها برای این منظور طراحی و تولید شده‌اند تا بدون دخالت انسان طی مسیر کنند، اما گوگل کنترل‌های جدا شدنی را روی این خودروها قرار داده تا در صورت پیش آمدن شرایط خطرناک، راننده بتواند کنترل خودرو را در دست بگیرد.

البته شرکت‌های خودروساز ناامید نشده‌اند. با آنکه ساخت خودروهای تمام خودکار به‌زودی امکان‌پذیر نیست اما خودروسازها در حال گنجاندن سیستم‌های جدید و متنوع برای کاستن از اشتباهات و بالا بردن دقت خودروهای هوشمند هستند. از دید مدیران این شرکت‌ها، فناوری می‌تواند از میزان اشتباهات بکاهد و خودروهای هوشمند ایمن در اختیار مشتری‌ها قرار دهد.

سیستم‌هایی که خودروسازانی همچون گوگل، ولوو، بی‌ام‌و و سایر خودروسازان فعال در این زمینه در حال ساخت آن هستند، محصولی فراتر از یک راننده کمکی است. سیستم‌های ساخته شده از سوی این شرکت‌ها نه‌تنها راهکارهای هوشمند یاری‌دهنده به راننده هستند، بلکه سیستم‌هایی هستند که کل فرآیند رانندگی را در اختیار گرفته و خودرو را خود به‌صورت کامل کنترل می‌کنند. خودروی هوشمند گوگل که اخیرا معرفی شده، تمامی فرآیند هدایت خودرو را در دست می‌گیرد و تمامی رابط‌ها و ابزار‌های سنتی هدایت خودرو را حذف کرده و آن را با یک کلید برای روشن و خاموش کردن خودرو جایگزین کرده است. با استفاده از این خودرو، دیگر نیازی نیست به عبور و مرور خودروهای اطراف خود توجه کنیم.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
گوگل
نظر بینندگان
!
!
!