سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۱ | ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
نخستین خودرو برقی در بازار ایران
۱۲:۱۱ | ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
اجاره خودرو

نخستین خودرو برقی در بازار ایران

پرشین خودرو: «مدیران خودرو» عزم خود را برای عرضه نخستین خودرو برقی تولید انبوه به بازار کشورمان جزم کرده است و در این راستا تولید نمونه برقی MVM ۱۱۰ فیس لیفت شده را در برنامه دارد.

به گزارش «پرشین خودرو»، به همین بهانه قصد داریم بیشتر به بررسی ویژگی‌های فنی این خودرو و محدودیت‌های تردد با خودروهای برقی در کشورمان با توجه به نبود زیرساخت‌های مناسب بپردازیم.

مدل بنزین‌سوز MVM ۱۱۰ یا همان چری QQ حدود ۷۰ اسب بخار قدرت دارد، اما توان نمونه برقی به نزدیک ۵۷ اسب بخار محدود می‌شود. در مقابل گشتاور۱۵۰ نیوتن متری موتور برقی از حداکثر گشتاور ۹۳ نیوتن متری موتور ۳ سیلندر بنزین‌سوز بیشتر است و از لحظه اولیه فشردن پدال گاز، در اختیار راننده قرار دارد. از این‌رو می‌توان انتظار داشت که کُندی حرکت نمونه برقی در مقایسه با مدل بنزینی حتی با وجود وزن بیشتر خودرو برقی چندان محسوس نباشد، اما در سرعت‌های بالا کمبود توان و اسب بخار باعث کُندی حرکت QQ EV می‌شود. آنچنان که حداکثر سرعت این خودرو به شکل رسمی ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت اعلام شده است که اختلافی ۵۰ کیلومتری را نسبت به نمونه بنزین‌سوز و معمولی نشان می‌دهد.

شاید جالب باشد بدانید که عملکرد خودروهای برقی تا حد زیادی به وضعیت باتری‌ها از نظر کارآیی، عملکرد و میزان شارژ آنها بستگی دارد. آنچنان که حتی در نمونه کاملا برقی «ب‌ام‌وi۳» نیز مشکلی در زمان سبقت‌گیری مشاهده شد که در صورت کافی نبودن شارژ باتری‌ها، ناگهان از توان خودرو برای شتاب‌گیری و سبقت کاسته می‌شد و این مسئله خطرناک «ب‌ام‌و» را بر آن داشت تا نمونه هیبریدی i۳ را با اضافه کردن موتور بنزینی پشتیبان ارائه دهد. بنابراین درباره چری QQ EV نیز باید در زمان رانندگی با سرعت‌های بالا به وضعیت باتری‌ها از نظر میزان شارژ توجه کرد تا امکان استفاده از حداکثر توان موتورها وجود داشته باشد.

مشخصات باتری

نمونه اولیه چری QQ در مدل قبل از فیس‌لیفت، از مجموعه باتری‌های معمولی سرب اسید بهره می‌برد که کارآیی محدودی داشت اما برای نمونه جدید از فناوری باتری‌های لیتیوم یون (مشابه باتری‌های رایج در موبایل و لپ‌تاپ) استفاده شده است که بر اساس گفته سازنده می‌تواند انرژی لازم برای حرکت بخشیدن به خودرو را برای مسافت ۲۰۰ کیلومتر تامین کند، البته این یک واقعیت است که میزان بُرد و پیمایش خودروهای برقی نیز همچون میزان مصرف سوخت خودروهای بنزینی، عدد ثابتی نیست و با توجه به شرایط رانندگی، شیب مسیر، باد مخالف و بسیاری عوامل دیگر تغییر می‌کند. بنابراین با توجه به کمبود یا در واقع نبودن جایگاه‌های شارژ باتری خودرو در شهرها و جاده‌های کشور، عملا نمی‌توان ریسک استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت باتری را به جان خرید و از این‌رو استفاده از QQ برقی تنها برای جابه‌جایی در مسیرهای کوتاه کمتر از ۱۵۰ کیلومتر منطقی به نظر می‌رسد، در این شرایط هم باید توجه کرد که برای شارژ مجموعه باتری‌ها با برق شهری ۲۲۰ ولت به زمانی در حدود ۸ تا ۱۰ ساعت نیاز خواهد بود که رقم بسیار بزرگی در مقایسه با زمان لازم برای بنزین زدن یک خودرو معمولی به نظر می‌رسد.

قیمت و شرایط استفاده

مسئولان مدیران خودرو بارها بر فروش مدل بنزینی با قیمتی کمتر از ۳۰میلیون تومان تاکید کرده‌اند اما در رابطه با قیمت مدل برقی MVM ۱۱۰ تاکنون رقمی به‌طور رسمی اعلام نشده است. در مقام مقایسه خوب است بدانید مدل‌های بنزین‌سوز چری QQ هم‌اکنون در بازار داخلی چین با قیمت ۳۸ تا ۵۰هزار یوآن عرضه می‌شود اما نمونه برقی یا QQ EV، ۳ برابر قیمت دارد و با رقم ۱۶۰ تا ۱۶۵هزار یوآن به فروش می‌رسد که البته پس از دریافت تسهیلات دولتی این ارقام تا حدود ۷۰ تا ۷۵هزار یوآن کاهش می‌یابد.

با این حساب می‌توان پیش‌بینی کرد قیمت تمام‌شده مدل برقی در بازار کشورمان نیز به شکل قابل‌توجهی بیشتر از نمونه‌های بنزین‌سوز خواهد بود و همین مسئله هم انتخاب و خرید QQ EV را در مقایسه با رقبای هم‌قیمتی چون پژو ۲۰۶، تندر ۹۰، MVM ۳۱۵ و بسیاری خودروهای قیمت متوسط دیگر بازار، بسیار سخت می‌کند. با توجه به قدرت محدود پیشرانه، ظرفیت نه‌چندان بالای باتری و دسترسی نداشتن به جایگاه شارژ سریع در کشورمان، باید اذعان کرد انتخاب و استفاده از QQ EV تنها برای رفت‌وآمد از منزل تا محل کار در مسیرهای کوتاه و پر ترافیک توجیه دارد، چراکه با توجه به مشخصات ایمنی مدل فیس‌لیفت شده QQ که نسبت به مدل قدیمی تغییری نکرده است، استفاده از این مدل با قدرت موتور محدود و ایمنی اندک، در شرایط بزرگراهی و اتوبانی (حتی در بزرگراه‌های داخل شهری تهران) هم با ریسک‌هایی همراه است.

از طرف دیگر باید گفت در مقابل مزایایی چون هزینه بسیار ناچیز شارژ خودروهای برقی و آلایندگی صفر که آمد و شد بی‌مشکل در محدوده طرح ترافیک را ممکن می‌کند، مشکل نگهداری و هزینه بالای تعویض باتری لیتیوم یون را نیز باید درنظر گرفت که عمر محدودی داشته و میلیون‌ها تومان قیمت دارد. از سوی دیگر در بلندمدت نیز میزان افت قیمت خودرو برقی چینی در بازار کشورمان مشخص نیست و ممکن است خریداران چنین خودرویی از این نظر هم ضرر بیشتری را نسبت به خریداران خودروهای بنزینی تجربه کنند.

با تمام این اوصاف باید اعتراف کرد با توجه به طرح جدید ترافیک که قرار است از سال آینده بر مبنای میزان آلایندگی خودروها اجرایی شود، این خودرو می‌تواند یکی از معدود انتخاب‌های قیمت متوسط باشد که مجوز ورود به محدوده مرکزی شهر را دریافت می‌کند. در واقع سایر خودروهای برقی و هیبریدی بسیار گرانقیمت هستند و برای افراد نه‌چندان ثروتمندی که نیازمند تردد بی‌دردسر در محدوده طرح ترافیک هستند، چری QQ EV می‌تواند به تنها انتخاب موجود در بازار مبدل شود.

منبع: صمت

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
مدیران خودرو
نظر بینندگان
آرش
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۴/۱۳
باتری های خوب 10 سال عمر مفید دارند
!
!
!