سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۸ | ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
کابوس تلخ خودروساز فرانسوی در راه بازگشت به ایران
۱۲:۱۸ | ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
اجاره خودرو
پرونده قضایی پژو به دادگاه رفت

کابوس تلخ خودروساز فرانسوی در راه بازگشت به ایران

پرشین خودرو: روزی که مدیران خودروساز فرانسوی چمدان هایشان را بستند و از بازار ایران رفتند، گمان نمی بردند که شاید روزی برای بازگشت مجدد به بازار ایران باید امتیازات بیشتری بدهند.

به گزارش «پرشین خودرو»، امروز لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در حالی وارد ایران شده است، که خودروسازان هموطنش در تنگنای بزرگی برای بازگشت به بازار ایران قرار گرفته اند و باید رقابت سرسختانه ای با دیگر خودروسازان اروپایی، آسیاسس و یا حتی آمریکایی داشته باشند.

ایران خودرو حالا برای شریک فرانسوی خود دست بالا را گرفته و از موضع قدرت با آنها روبرو شده است. به طوری که مدیرعامل این شرکت به صراحت اعلام می کند که در انتخاب شرکای آینده خود به گذشته آنها توجه می کنیم و در عین حال چنانچه پژو سودای حضور در بازار ایران را در سر دارد باید تاوان اشتباهات گذشته (بخوانید غرامت) بپردازد.

فرانسوی ها متعهد نبودند

اکنون طرف های ایرانی سفت و سخت پای مواضع خود ایستانده اند و البته در این راه از حمایت کامل مجلس و دولت برخوردارند. به گونه ای که یک نماینده مجلس و رئیس هیئت تحقیق و تفحص خودروسازان با بیان اینکه فرانسه ذاتاً بدذات است، گفت: درحالی که جرم رنو و پژوی فرانسه قطعی شده و پرونده آنها به محاکم قضایی ارسال شده است، می‌شنویم که مدیران خودروسازی در حال مهیاکردن میز مذاکره با آنها هستند.

علی علیلو با اشاره به اینکه رفتار ناعادلانه کشور فرانسه با جمهوری اسلامی ایران فقط منحصر به مسائل سیاسی نمی‌شود، اظهار داشت: باید توجه کنیم که دولت فرانسه در طول تاریخ و حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوره قاجار نقش جدی در تحمیل قرارداد ترکمان‌چای به کشور داشته است.

وی با بیان اینکه در زمان پهلوی نیز این کشور قرارداد هسته‌ای بوشهر را با ایران منعقد اما آن را نیمه‌کاره رها کرد و به تعهدات خود عمل نکرد، افزود: بعد از انقلاب اسلامی نیز ایران در قراردادهای مختلف آسیب‌های جدی از فرانسه دیده است، به‌عنوان نمونه در مذاکرات اخیر ایران با گروه 1+5 فرانسه نقش نماینده رژیم صهیونیستی را در این مذاکرات ایفا کرد و مانع تراشی‌های بسیاری را انجام داد.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی کشور در ادامه با بیان اینکه شرکت پژو در زمان تشدید تحریم‌های بین المللی علی‌رغم تعهدات بسیار ایران را ترک کرد اما رنو ماند و کلاهبرداری‌های زیادی را در کشور انجام داد، افزود: من اعتقاد دارم بدذاتی ماهیت رفتارهای فرانسه است و باید این نکته را در تعاملات خود با این کشور مدنظر قرار دهیم.

علیلو به مذاکرات برخی مسئولین و مدیران با شرکت پژو اشاره کرد و گفت: تجربه ثابت کرده فرانسه در ایفای تعهدات خود موفق نبوده است، حال چرا برخی از مسئولین بدون توجه به این موضوع سعی در گسترش همکاری‌های خود با این شرکت دارند، مگر نه اینکه شائبه منافع شخصی در این میان مطرح می‌شود.

وی به سفر چند روز گذشته یک هیئت 60نفره به کشور فرانسه برای توسعه همکاری‌ها اشاره کرد و گفت: چرا کسی بر این مذاکرات نظارت نمی‌کند؟ نباید هر فرد و مسئولی بنا به صلاحدید خود با کشورهایی که آسیب‌های جدی به ما وارد کرده‌اند وارد مذاکره شود.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی اضافه کرد: در چند روز گذشته مدیرعامل پارس خودرو اعلام کرده که شرکت رنو خواستار خرید این شرکت است، این درحالی است که براساس طرح تحقیق و تفحص شرکت‌های رنو و پژو تخلفات بسیاری را انجام داده و باید در مجامع قضایی کشور پاسخگو باشند.

علیلو تصریح کرد: نمایندگان مجلس در قالب طرح تحقیق و تفحص تخلفات دو شرکت رنو و پژو را محرز شناخته و آن را به مجامع قضایی ارسال کردند اما به‌خلاف آنکه باید براساس قانون سه ماه بعد از ارسال این نامه رسیدگی قضایی این موضوع انجام شود، هنوز با گذشت یک سال تخلف این دو شرکت در دادگاه بررسی نشده است.

وی با اشاره به اینکه تخلف پارس خودرو و شرکت رنو در خودروی ال90 قطعی شده است، گفت: این شرکت‌ها در خودروی ال90 حدود 10 تا 12میلیون خسارت به کشور وارد کردند.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی کشور با اشاره به اینکه دولت باید نظارت جدی بر رفتار مسئولین و مدیران در تعامل با کشورهای غربی در شرایط پساتحریم داشته باشد، اظهار داشت: روز گذشته پیشنهاد کردم که یک کمیته نظارتی در مجلس تشکیل شود و این موضوع از سوی مجلس نیز مورد بررسی قرار گیرد.

علیلو اضافه کرد: در حال حاضر دولت هیچ برنامه‌ای برای پساتحریم اعلام نکرده است که این موضوع باید در اسرع وقت در دستور کار دولت قرار گرفته و آن را اعلام کند.

باید انحصار فرانسه را بشکنیم

در همین حال سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر لزوم دریافت خسارت از شرکت پژو تأکید کرد و گفت: مجلس در انعقاد قراردادهای جدید خودروسازان با شرکای بین المللی نظارت لازم را خواهد داشت.

روح الله عباسپور حضور دوباره شرکت پژو در بازار خودروی ایران را بسیار قابل تأمل دانست و اظهارداشت: این شرکت در شرایط سخت تحریم‌های بین المللی بازار ایران را با وعده کسب سود بیشتر در شراکت با جنرال موتور ترک کرد که باید پاسخگویی این موضوع و پرداخت خسارت باشد.

وی با بیان اینکه البته خود این شرکت هم از قطع همکاری با ایران دچار مشکلاتی شد و حدود 8 هزار نفر از نیروی های خود را اخراج کرد، افزود: برای عدم تکرار مشکلات باید در تنظیم قراردادهای جدید با این شرکت منطقی عمل کرده و آنها را ملزم به ایفای تعهدات خود در قراردادها کنیم.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس اضافه کرد: در حال حاضر شرکت‌های بزرگ خودروسازای خواستار ورود به بازار ایران هستند که این موضوع نشان می‌دهد خودروسازان نباید در شراکت‌های بین المللی فقط خود را محدود به فرانسوی‌ها کنند.

عباسپور بر لزوم دریافت خسارت از شرکت پژو تأکید کرد و گفت: خودروسازان باید ضمن مذاکره و اعلام شرایط خود از شرکت پژو خسارت دریافت کند. در کنار این موضوع پژو باید بداند بازار ایران مانند سابق در اختیار او نخواهد بود.

وی تصریح کرد: مجلس در انعقاد قراردادهای جدید شرکت های خودروساز با شرکای بین المللی نظارت لازم را خواهد داشت.

با این همه باید دید مدیران پژو حاضر می شوند برای بازگشت به بازار ایران غرامت بدهند یا خیر؟ آنها به خوبی می دانند که نمی توانند از بازار ایران چشم پوشی کنند، زیرا نه تنها رویای حضورشان در بازار آمریکا بر باد رفت، بلکه هشت هزار نفر از کارمندان خود را پس از خروج از بازار ایران از دست دادند و در عین حال بیش از 20درصد از سهم بازار جهانی آنها پس لز خروج از ایران از بین رفت.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
پژو
نظر بینندگان
مهدی رهبری
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۵/۰۸
تمام مدیران فرانسه افراد فرصت طلبی و سود جویی هستند. خاندان 1000نفری مفت خور ال سعود تعطیلات تابستانی خود را در سواحل فرانسه در حال سپری کردن هستند برای مردم محلی به مزاحمتهای فراوانی به وجود اوردند که علی رغم اعتراظاتشان دولت چشم پوشی میکندو فقط به فکر منافع خوشونند . اینا به مردم خودشون رحم نمیکنند چه برسه به ...
دانشجو
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۵/۰۷
واقعا حیف کمپانی بزرگ و قوی فلکس واگن نیست
!
!
!