شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۴۹ | ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
واکنش انجمن خودروسازان به کمپین «خرید خودرو صفر ممنوع»
۰۹:۴۹ | ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
اجاره خودرو

واکنش انجمن خودروسازان به کمپین «خرید خودرو صفر ممنوع»

پرشین خودرو: انجمن خودروسازان نسبت به تشکیل گروهی با عنوان «خودرو صفر ممنوع» در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داد.

به گزارش «پرشین خودرو»، در حالی بازار خودرو این روزها با رکود دست و پنجه نرم می‌کند به تازگی گروهی به عنوان «خودرو صفر ممنوع» در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام فعالیت خود را آغاز کرده و توانسته کاربران بسیاری را به خود جذب کرده است.

این گروه قصد دارد با ایجاد کمپینی، مردم را به نخریدن خودرو صفر کیلومتر از خودروسازان خارجی دعوت کند و استنباط می کند تا زمانی که ایران خودرو و سایپا قیمت محصولات خود را کاهش ندهند، نباید محصولی از این دو شرکت خریداری کرد.

تشکیل چنین کمینی سبب شده تا خودروسازان داخلی علاوه در کنار مسائل و مشکلاتی نظیر کمبود منابع مالی، حراست از بازار و مدیریت ورود خودروهای چینی و مسائل مربوط به صنعت قطعه سازی، با پدیده جدید شبکه های اجتماعی مواجه شوند و برای رفع آسیب های چنین گروه هایی تاکتیک جدیدی را به کار گیرند.

در همین رابطه احمد نمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران در گفت و گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: این جوعلیه خودروسازان از مدت‌ها پیش به راه افتاده است و حال به شبکه‌های اجتماعی کشیده شده است در حالی که بارها در رسانه‌ها مطرح کردیم که انتظار کاهش قیمت خودرو بی‌فایده و غیرمنطقی است.

او با بیان اینکه تشکیل این گروه‌ها تاثیری به لحاظ روانی در بازار نمی‌گذارد، گفت: مشتریانی که نیاز به خودرو دارند از بازار خودرو می‌خرند و برای محصولات داخلی تقاضا وجود دارد و کسی نمی تواند تقاضای مشتریان را سرکوب کنند.

دبیر انجمن خودروسازان افزود: مردم تصور می‌کنند که الان وقت خرید نیست و اگر پنج یا 6 ماه صبر کنند تا ماشین‌های جدید وارد بازار ایران شود، بهتر است به خرید خودرو بپردازند، در حالی که این تصور اشتباه است. هر قرارداد و همکاری که پس از تفاهم و توافق منعقد شده دلیلی برای کاهش قیمت خودروسازان نمی‌تواند باشد زیرا تعیین قیمت خودرو بسیار وابسته به نرخ ارز است و نوسان آن با قیمت ارز صورت می گیرد.

نعمت‌بخش تصریح کرد: آنطور که وزارت صنعت سیاستگذاری کرده و شورای رقابت هم بررسی های خود را شروع کرده، ممکن است قیمت خودرو حتی در آینده ای نزدیک گران هم شود.

او افزود: در حال حاضر خودروسازان روزانه ۴ تا ۵ هزار دستگاه خودروی داخلی تولید دارند که نمی‌توانند تولیدات خود را انبار کنند و این خودروها هر روز روانه تهران و شهرستان‌ها می‌شود. بنابراین جوی که در فضای سایبری و شبکه های اجتماعی به وجود آمده است، نمی‌تواند تاثیری در فروش خودرو داشته باشد زیرا برای خودروهای تولیدی تقاضا وجود دارد.

دبیر انجمن خودروسازان همچنین گفت: خودروسازان نسبت به سال 91 حدود 70 درصد تولید خود را افزایش داده‌اند که این روند حتی باعث شده است تا قیمت کارخانه و بازار به هم نزدیک شود به همین دلیل دیگر بیش از این قیمت خودرو پایین نمی‌آید. روزانه مشتریان برای خودروهای داخلی و صفر کیلومتر ثبت نام می‌کنند و این تقاضا هم زیاد است.

او توصیه کرد: مردم تحت تاثیر این گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی قرار نگیرند زیرا اگر شرکت‌های داخلی را درحین تحویل خودرو ببینند با موجی که بر علیه خودروسازان در حال حرکت است، همراه نمی‌شوند. خودروهای جدید و نتیجه همکاری‌ها را باید تا دو سال آینده در صنعت خودرو شاهد باشیم نه یکی دو ماه آینده. بنابراین هرکسی که قصد خرید دارد الان خودروی مورد نظر خود را خریداری کند.

ریشه شکل گیری کمپین خودرو نخریم

این اظهارات در حالی است که اخیرا گروهی با عنوان ««خودرو صفر ممنوع» در شبکه اجتماعی تلگرام شکل گرفته که با شعار خودرو صفر کیلومتر نخرید تا خودروسازان قیمت‌ها را کاهش دهند، جو روانی در بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

حال سوال اینجاست که ریشه شکل گیری چنین کمپین هایی در شبکه های اجتماعی علیه صنعت خودرو چیست؟ کارشناسان بر این باورند که عملکرد نامناسب دو خودروساز بزرگ کشور در سال های گذشته سبب شده تا نوعی بدبینی در بین مردم به وجود آید و آنها خود را همیشه مدعی و طلبکار از این صنعت بدانند.

سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی در این باره به اقتصاد نیوز می گوید: خودروسازان داخلی بدهی بزرگی به مردم دارند چرا که طی سال های گذشته آنقدر با مردم رفتارهای نامناسبی داشته اند که سبب شده خشم انباشته شده ای علیه آنان به وجود آید.

او می افزاید: مدیران صنعت خودرو باید در رسانه ها حاضر شوند و برای یکبار هم که شده به خاطر بدقولی ها و کیفیت نامناسب خدمات پس از فروش خود از مردم عذرخواهی کرده و سعی کنند که آنها را همراه خود کنند.

لیلاز با اشاره به انتظار مردم به کاهش قیمت خودرو می گوید: حقیقتا این انتظار به جا نیست چرا که در حال حاضر هیچ خودروسازی نمی تواند در رنج های کنونی به مانند ایران خودرو و سایپا در ایران به تولید خودرو بپردازد و اگر چنین موضوعی در توان آنها بود مطمئنا اکنون چینی ها سهم حداکثری را از بازار گرفته بودند.

خودروسازان چه می گویند

گرچه انتظارات مردم از بازار خودرو کاهش قیمت‌ها است اما خودروسازان بر این باور هستند که تولید خودرو در شرایط فعلی اقتصاد، با قیمت های کنونی صرفه اقتصادی ندارد. در این میان برخی دولتمردان به مانند وزیر صنعت هم چندین بار اعلام کرده‌ اند که قیمت خودرو بیش از این کاهش پیدا نخواهد کرد تا جایی که مدیر عامل ایران خودرو در نشست اخیر خود با خبرنگاران حتی گفته ممکن است خودرو گران تر هم شود.

پس از انتشار گزارش اقتصادنیوز درباره وضعیت رکود در بازار خودرو در یکی از رسانه‌های داخلی، اظهار نظر مردم نشان از آن دارد که انتظار کاهش قیمت خودرو تنها در شبکه‌های اجتماعی بیان نمی‌شود و این روزها در بیشتر محافل سرنوشت قیمت خودرو بحث داغی است.

البته ورود خودروسازان بزرگ دنیا از آلمان، فرانسه و ایتالیا هم نیز چنین تصوری را به وجود آورده است که به زودی خودروهای با کیفیت با قیمت پایین در بازار داخلی عرضه می‌شود. در حالی که تنها همکاری با خودروسازان اروپایی تهدید جدی برای خودروهای چینی است و تاثیری در قیمت خودروهای داخلی ندارد. با این حال باید دید که سیاستگذاری‌های جدید دولت و شورای رقابت در خصوص قیمت خودرو چگونه انتظار مردم را در خصوص قیمت‌گذاری برآورده می‌کند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
رکسانا
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
واقعا خریدن خورو صفر بزرگترین اشتباه چون که برادرم به خاطر همایت از تولید ملی سمند EF7 خرید الان 6000هزارکیلومتر کار کرده که 4 مرتبه گیربکس عوض کردن بخاطر زوزه گیربکس. وآخرین جوابی که به مادادن این بوده همینی که هست بنز که سوار نشدی.آیا اینه روش مشتری مداری؟؟؟؟؟؟؟خودرو صفر نخرررررررررررررررررید نخرید هیچ اتفاقی نمی افتد در عوض پولهایتان نیز پس انداز میشود . به سال 2016 نزدیک میشویم اما اینها تولیدات مدل 1992 دارند !!! د رگوگل با دلار 3400 تومانی ماشینهای زیر 20 هزار دلار را ببینین که چه چیزهایی میتوانین سوار شوید . باید واردات خودرو آزاد شود و مجانی شود وگرنه اصلا خودرو نمیخریم چون اینها فقط و فقط مشتریهایشان مردم ایران هستند و حتی در سیرالئن و موزامبیک و بنگلادش و نپال و .... خریداری ندارند
Ali
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۸
ارزان شدن قیمت خودرو رو غیر منطقی میدونه ... ولی گرون شدن آن كاملا منطقیه !!!
فرشید
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۵
این نشون میده که چقدر شبکه های اجتماعی موٍثر هستند و اگه مردم بخوان همه چیز ممکنه
KARN
vote
۲
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۳
چندین دهه سوارن و هر قیمتی دلشون بخواد میزنن رأست میگن تعرفه صفر شه ببین كی پراید میخره وزیر صنعت هم ما ندیدیم یه بار به نفع مردم حرف بزنه،بدا بحال مردم!!!!!!
آرش
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۳
چند روز پیش نمایندگی بودم یه بنده خدا اومده بود دنای صفرش رو درست کنه میگفت در حین حرکت خاموش میشه . میگفت یک ماهه هی میرم و میام . میگفت وقتی گفتم من این ماشین رو نمی خوام پسش بگیرید گفتند 32 میلیون بهت میدیم . بدبخت میگفت تو بازار اگر صفر بود 50 میلیون پولش هست ولی با ده درصد کاهش قیمت نسبت به 42 میلیون قیمت رسمی میشه 38 میلیون.
محمد
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۳
مردم بیچاره ایران چه گناهی کردن که باید این خودرو های ... شما رو با این قیمت زیاد بخرن ؟؟؟ بابا به خدا قدرت خرید مردم پایینه خب حالا شما جای اینکه 3-4 برابر قیمت تموم شده این به اصطلاح خودرو ها رو به مردم بدین 2 برابر بدین شاید مردم بخرن
فرید
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۳
باید ااز قبل پیشگیری میکردید با مشتری مداری و کیفیت و قیمت عادلانه من یکی که قول دادم به خودم که لا اقل از سایپا خرید نکنم با اون طرز برخورد با مشتری که زنگ زدم بازرسی سایپا بهم توهین کرد
فرید
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۲
ایران خودرو4روزتعطیلی اجباری برای پرسنل کارخانه جهت کنترل تولیدازروزسه شنبه درنظرگرفته که خودنشانده عدم توانایی درفروش بوده است.
ع.ر
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۲
جناب آقای نعمت بخش عزیز... انشالله بزودی خلاف فرمایش شما میشه و دوباره کذب و دروغ برای فروش کنونی ماشین های بی کیفیت شما ... واقعا یکبار شده بیایین در تلویزیون و قیمت تمام شده ماشین ها رو اعلام کنید که با چند درصد سود میفروشین ؟؟؟ انشالله کمپین \"خواست مردم در قیمت تمام شده ابو تیاره های ایران خودرو و سایپا هم شکل بگیره ... انشالله ... یا علی (ع)
ایرانی
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۲
شهامت نداری قسمت نظرات رو بردار
ایبو
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۱
آقا نخرید .مگه میشه قیمت خودروها به ارز بستگی داشته باشه قطعاتی که همشون تولید داخل هست
محمد
vote
۲۱
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۱
پارس میزنن 40.000.000 رو یه دست اندازی میری همه چیش باز میشه حتی ایربگش :| جالبیش اینه که خودشون هم حاضر به سوار شدن تولیدات خودشون نمیشن
حسن
vote
۳۵
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۱
آقای نعمت بخش یا بی اطلاع از بازار و علم اقتصاد هستند یا خود را به بی اطلاعی زده اند!!! سری به پارکینگ های خودروهای تولید داخل بزنند تا ببینند وضعیت در چه حال است و ظرف چند ماه آینده این شرکتها برای پرداخت هزینه ها و حقوق پرسنل خویش مجبور به پذیرش درخواست بازار خواهند شد! اگر نیز بر گرانفروشی خویش پافشاری نمودند تولیداتشان مال خودشان! دیری نخواهد بود که نتیجه معلوم شود.
حسن
vote
۳۸
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۱
چقدر التماس شما برای خرید خودروهای بی كیفیتتان دلچسب است.
مهرداد
vote
۲۵
vote
۱۳۹۴/۰۵/۲۰
فکر خوبی بوده
!
!
!