دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۴۱ | ۱۳۹۴/۰۶/۰۴
سوز و گدازهای سوزوکی...!
۱۱:۴۱ | ۱۳۹۴/۰۶/۰۴
اجاره خودرو

سوز و گدازهای سوزوکی...!

پرشین خودرو: گروه جهان

به گزارش «پرشین خودرو»، همه قدیمی‌ها از نام و نخستین موتورسیکلت‌های سوزوکی که وارد ایران شد یادها و خاطراتی دارند، موتورسیکلت‌هایی که به خاطر نام «سوزوکی» به داشتن سرعت‌های مرگ‌آفرین معروف شد اما هر چه بود «سوزوکی» از این کوره ذوب و سوزناک سرفراز بیرون آمد و توانست برای خود جایگاه و پایگاهی ویژه دست‌وپا کند، به‌ویژه میان جوانان عاشق سرعت و رقابت‌های موتوری اما اینکه شخص «سوزوکی» که بود و این موتورسیکلت چطور ساخته و چگونه پایش به ایران باز شد.

سوزوکی که بود؟
میشیو سوزوکی در سال ۱۹۰۹میلادی کارخانه نساجی سوزوکی را در روستای ساحلی کوچکی، در هاماماتسو راه‌اندازی کرد و خیلی زود این کارخانه به موفقیت غیرقابل توصیفی دست یافت، زیرا سوزوکی منسوجات بافتنی برای صنایع بزرگ ابریشم ژاپن تولید می‌کرد.
در سال ۱۹۲۹م، «میشیو سوزوکی» یک دستگاه بافت پارچه جدید اختراع کرد، که به کشورهای خارجی نیز صادر شد. پس از آن این شرکت شروع به ابداع و ثبت اختراعاتش کرد و بیش از ۱۲۰ حق اختراع به نام خود ثبت کرد. دوره ۳۰ساله اول این شرکت نیز به گسترش و تولید این ماشین‌آلات پیچیده اختصاص یافت.
اما آقای «سوزوکی» با وجود موفقیت در زمینه نساجی، به دلیل اشتیاق بالا و علاقه به تولیدات متنوع، در صدد تغییر کاربری کارخانه خود برآمد. او پس از بررسی فراوان سایر تولیدات و با توجه به نیاز آن زمان مردم، به این نتیجه رسید که تولید اتومبیل‌های کوچک می‌تواند بهترین و عملی‌ترین کار باشد.
این پروژه در سال ۱۹۳۷م شروع شد و پس از ۲ سال، سوزوکی چندین مدل مختلف ساخته بود. این خودروهای نخستین به وسیله موتورهای نوآورانه ۴سیلندر ۴زمانه با مایع خنک‌کننده به حرکت در می‌آمدند. این موتور با جابه‌جا کردن فقط ۸۰۰ سی‌سی از گنجایش موتور و با داشتن میل لنگ و جعبه دنده آلومینیومی، بیش از ۱۳ اسب بخار نیرو تولید می‌کرد.
با شروع جنگ جهانی دوم، دولت ژاپن تولید اتومبیل‌های کوچک شهری را غیرضروری دانست و برنامه‌های آقای «سوزوکی» با شکست مواجه شد، بنابراین شرکت به تولید منسوجات بازگشت.
این تجارت با ورود کشتی‌های حامل پارچه به ژاپن، بسیار ترقی کرد و آینده «سوزوکی» با افزایش سفارشات متعددی که از کارخانجات بومی دریافت می‌کرد، روشن شد، ولی این موفقیت دوام چندانی نیافت و بازار پارچه در سال ۱۹۵۱م سقوط کرد.
آقای «سوزوکی» پس از این شکست، دوباره تصمیم به بازگشت به خودروسازی گرفت. پس از جنگ، مردم ژاپن نیاز زیادی به یک وسیله نقلیه شخصی مطمئن و ارزان داشتند.
تعدادی از کارخانه‌ها شروع به تولید و عرضه موتورهای گازسوز قابل نصب روی دوچرخه کردند و سوزوکی نیز نخستین دوچرخه موتوردار خود، با نام «پاور فری» را تولید کرد. این دوچرخه دارای یک موتور دوزمانه ۳۶ سی‌سی، با قدرت یک اسب بخار بود، که قابلیت ویژه‌ای نسبت به سایر موتورهای دوچرخه داشت.
این ویژگی دوچرخه‌سوار را قادر می‌ساخت که موتور را به ۳ حالت مختلف تنظیم کند و بتواند با کمک موتور و بدون کمک آن رکاب بزند و یا بدون رکاب تنها قدرت موتور را استفاده کند. این اختراع به قدری مورد توجه قرار گرفت، که دولت یارانه و کمک مالی بزرگی برای ادامه تحقیقات روی مهندسی موتورسیکلت به کارخانه سوزوکی اعطا کرد.
«سوزوکی» در سال ۱۹۵۳م با برنده شدن موتور «دایموند فری» ۶۰ سی‌سی کوچک خود در تپه نوردی‌های کوه فوجی، به نخستین پیروزی خود در مسابقات موتور سواری دست یافت که این پیروزی‌ها، سالیان سال برای سوزوکی ادامه داشت.

به سوی جهانی شدن
با آغاز دهه ۱۹۶۰ میلادی، سوزوکی ۶هزار موتورسیکلت در ماه تولید می‌کرد و نام خود را به‌طور رسمی به «سوزوکی‌موتور» تغییر داد. این شرکت پس از موفقیت‌هایش در زمینه موتورسیکلت، یک اتومبیل موفق‌تر به نام سوزوکی سوزولایت تولید کرد، که در این خودرو نیز ابداعات قابل‌توجهی تعبیه شده بود. در ۱۹۶۹م کارخانه موتورسیکلت سازی سوزوکی در شهر اویابه، تویاما شروع بکار کرد.
در سال ۱۹۶۱م سوزوکی کری و در ۱۹۶۵م نیز سوزوکی فرانتی ۸۰۰ عرضه شد. در ۱۹۶۷م نخستین کارخانه مونتاژ موتورسیکلت‌های سوزوکی در خارج از ژاپن، در کشور تایلند فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۱۹۶۸م کارخانه سوزوکی در شهر ایواتا، شیزوئوکا تاسیس شد.
سپس در اواخر همین سال از خودروی سوزوکی فرانتی رونمائی شد. در سال ۱۹۷۰م کارخانه سوزوکی در کوسای، شیزوئوکا فعالیت خود را آغاز کرد، در همین سال (۱۹۷۰م) خودروی ۴چرخ محرک این شرکت بنام سوزوکی جیمنی به بازار عرضه شد و در ۱۹۷۱م کارخانه‌ای دیگر در شهر تویوکاوا، آیچی راه‌اندازی شد، که در زمینه تولید موتورسیکلت‌های متوسط و بزرگ فعالیت می‌کرد.
در سال ۱۹۷۲م شرکت تولید قطعات سوزوکی در استان آکیتا ژاپن راه‌اندازی شد، که همان‌طور که از نامش مشخص است، وظیفه تامین قطعات خودروهای ساخت این شرکت را بر عهده داشت.
در ۱۹۷۳ نخستین شعبه سوزوکی در انتاریو، کانادا افتتاح و شرکت «سوزوکی کانادا» تاسیس شد و در سال ۱۹۷۷م خودروی ۲ در سوزوکی کروو عرضه شد، که در سال بعد مدل ۴ در همین مدل نیز ساخته و وارد بازار ژاپن شد. در ۱۹۷۸م «اوسامو سوزوکی» به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و «جیتسوئیجیرو سوزوکی» نیز به‌عنوان رییس هیات‌مدیره این شرکت منصوب شدند.

دهه ۸۰ میلادی
شرکت سوزوکی در سال ۱۹۸۰ با معرفی ۳ خودروی الکتریکی (هیبریدی)، در سیدنی، استرالیا نیز شعبه‌هایی راه‌اندازی کرد. در ۱۹۸۰م فروش این شرکت از مرز ۵۰۰میلیارد ین گذشت و در پی آن، یک سال بعد یعنی در ۱۹۸۱م سوزوکی مشارکت خود را با شرکت‌های خودروسازی جنرال‌موتورز و ایسوزو آغاز کرد.
در ۱۹۸۲م جنرال موتورز اقدام به خریداری ۵/۳درصد از سهام شرکت سوزوکی کرد و سال ۱۹۸۲م یکی از موفق‌ترین سال‌ها در تاریخ سوزوکی محسوب می‌شود. در اواسط این سال، شرکت سوزوکی قراردادی با شرکت «پاکو» امضا کرد و با مشارکت آن، شرکت «پاک سوزوکی موتور» را در شهر کراچی، پاکستان تاسیس کرد، سپس کارخانه مونتاژ خودروهای را در کراچی راه‌اندازی کرد.
سوزوکی همچنین در پی انعقاد قرارداد با دولت هند، یک شرکت در هندوستان با نام ماروتی سوزوکی تاسیس کرد. در اواخر سال ۱۹۸۲م نیز خودروی سوزوکی آلتو به بازار عرضه شد و در ۱۹۸۳م دومین کارخانه سوزوکی در شهر کوسای، شیزوئوکا ساخته شد، که در زمینه تولید خودروهای کامپکت فعالیت می‌کرد. در همین سال (۱۹۸۳م) ۲ خودرو نیز طراحی و ساخته شدند که عبارتند از: سوزوکی مایتی بوی و سوزوکی سوییفت.
در ۱۹۸۴م ابتدا سوزوکی نیوزیلند، سپس سوزوکی فرانسه و سوزوکی آلمان به‌عنوان شرکت‌های تابعه این کمپانی تاسیس شدند. در ۱۹۸۸م سوزوکی اسکیود به تولید انبوه رسید و در ۱۹۸۹م سوزوکی اسکیود در بازار ایالات متحده امریکا عرضه شد.
در سال مالی ۱۹۹۱م فروش سوزوکی از مرز ۱ تریلیون ین عبور کرد. در همین سال شرکت مگیار سوزوکی به‌عنوان شرکت تابع این کمپانی در مجارستان راه‌اندازی شد و در ۱۹۹۲م تولید خودروهای سوزوکی با مشارکت شرکت خودروسازی دوو در کره‌جنوبی آغاز شد و در ۱۹۹۳م از مدل‌های سوزوکی کاپوچینو و سوزوکی واگن آر رونمایی شد. سپس در سال ۱۹۹۴م تولیدات شرکت تابع ماروتی سوزوکی، به یک میلیون دستگاه رسیده بود. در ۱۹۹۸م جنرال موتورز میزان سهام خود را در سوزوکی به ۱۰درصد افزایش داد.
در سال ۲۰۰۰م جنرال موتورز اقدام به خریداری ۱۰درصد دیگر از سهام سوزوکی کرد که در مجموع مالک ۲۰درصد از سهام این شرکت شد. در سال ۲۰۰۱م در نمایشگاه خودروی ژنو از «سوزوکی آیرو» رونمایی شد.
شرکت سوزوکی در سال ۲۰۰۳م مقام اول تولید خودروهای کوچک ژاپن را از آن خود ساخت و نخستین خودروی کوچک هیبریدی خود را نیز تولید کرد و در سال ۲۰۰۶م دو مدل را به بازار خودرو جهانی عرضه کرد، نخست در نمایشگاه اتومبیل ژنو خودروی سوزوکی اس‌ایکس۴، سپس در نمایشگاه اتومبیل نیویورک سوزوکی ایکس‌ال۷ را در معرض نمایش عموم گذاشت و در سال ۲۰۰۸م نیز نخستین موتورسیکلت انژکتوری خود را معرفی کرد، در همین سال جنرال موتورز سهام خود در سوزوکی را به ۳درصد کاهش داد و در سال ۲۰۱۰ میلادی، گروه فولکس‌واگن ۱۹/۹۰درصد از سهام سوزوکی را خریداری کرد و اکنون سوزوکی نهمین خودروساز بزرگ جهان از لحاظ تیراژ تولید است و با داشتن بیش از ۴۵ هزار کارمند در سراسر جهان، ۳۵کارخانه بزرگ در ۲۳ کشور جهان و ۱۳۳ مرکز توزیع و عرضه خودرو در ۱۹۲ کشور، درآمد سالانه‌ای افزون‌بر ۲۶ میلیارد دلار دارد.

امروز
مهندس «امیرحسین پورسینا» نام آشنایی برای خواندگان نشریات تخصصی خودرو و موتورسیکلت است.
وی در بسیاری از نشریات نقطه‌نظرات و تحلیل‌های جالبی درباره برخی وضعیت فیزیکی تولیدات جهانی خودروها و موتورسیکلت‌ها دارد و درباره «سوزوکی»ها نیز نیم‌نگاهی تحلیلی دارد که به دلیل محدودیت صفحه فقط به بخشی از این نگاه تحلیل‌گرانه او اشاره داریم.
او درباره اوضاع امروزی سوزوکی‌های وارداتی نوشته است: همه علاقه‌مندان به موتورسیکلت، سوزوکی را همراه با شتاب بسیار بالایش می‌شناسند و سواری جالب توجهی که دارد، اگر به گذشته بازگردیم به این نتیجه می‌رسیم که سوزوکی با وجود اینکه در مسابقات بین‌المللی مانند برندهایی چون هوندا و یاماها موفقیت‌های بزرگ نداشته اما با این حال در سواری موتور سیکلت‌های سوپر اسپرتش مانند (جی‌اس‌ایکس) حرفی باقی نمی‌ماند و اینکه به خوبی در آسیای شرقی توانایی هایش را به اثبات برساند البته ناگفته نماند که شاید هم سیاست‌های مسئولان تیم و سرمایه‌گذاران در سری مسابقات (جی‌پی) باعث موفق نشدن این برند بزرگ در موتو جی‌پی شده است، اما (جی‌اس‌ایکس) موتور سیکلتی است که هرکسی نمی‌تواند به خوبی از آن سواری بگیرد و همه اهالی این رشته می‌دانند که سوزوکی همه پسند نیست اما آنهایی که آن را می‌پسندند طرفدارانی پر و پاقرص هستند و در همه حالت سواری سوزوکی را به همه برندها ترجیح می‌دهند.
به نظرم سوزوکی (جی‌اس‌ایکس) مدل افسانه‌ای و شهیر کمپانی سوزوکی است که تقریبا از سال ۲۰۰۷ به بعد با «انجین» قدرتمندی که به تولید رساند و طراحی خاص و خروجی دوبل و... یک راه جدید در تولید موتورسیکلت آغاز کرد همان راهی که هوندا را مجبور به تولید (سی‌بی‌آر۱۰۰۰) ۲۰۰۸م کرد موتورسیکلتی که پایه آن تا به اینجای کار حفظ شده و موفقیت‌های زیادی را برای هوندا کسب کرده است، شاید ضعف سوزوکی نبود هماهنگی بین مدیران و بخش‌های مختلف کمپانی است این چیزی است که در منابع مختلف نقل شده است، چراکه سوزوکی همیشه از لحاظ قدرت انجین و سیستم‌های جدید و فناوری خوب عمل کرده است اما در مسابقات بین‌المللی و سری (جی‌پی) هنوز سوزوکی سواران نتوانستند در این سال‌ها به جایگاه دلخواه دست پیدا کنند و همین خود باعث شده است تا طرفداران آنچنانی نسبت به یاماها و دوکاتی و هوندا نداشته باشد.

جان کلام
سوزوکی تا قبل از سال ۲۰۱۲میلادی در موتورسیکلت‌های سوپر اسپرتش ضعف‌هایی دیده می‌شد که سال به سال و نسل به نسل در پی رفع این ضعف‌ها می‌کوشید آنچه که در سال ۲۰۱۲م پس از تولید موتورسیکلت K۱۲ اتفاق افتاد رضایت همه‌جانبه مدیران و مشتریان هدف را در پی داشت، جی‌اس‌ایکس از سال ۲۰۱۲م به بعد همه فاکتورهای ایده‌آل را در کنار هم دارد و همین خود باعث شده تا این موتورسیکلت حیرت‌آور باشد، موتورسیکلت K۱۳ پیش‌روی ما است و بدون شک موتورسیکلتی است که حداقل ضعف‌ها در آن است و همچنین حداقل انتقادها به آن وارد.

* حسن فرازمند گروه خودرو روزنامه صمت

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
ایران خودرو
نظر بینندگان
!
!
!