شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۴۰ | ۱۳۹۰/۰۵/۰۸
عرضه خودرو با برچسب‌های قبلی سوخت
۱۵:۴۰ | ۱۳۹۰/۰۵/۰۸
اجاره خودرو
با وجود اتمام مهلت تعیین شده صورت می گیرد

عرضه خودرو با برچسب‌های قبلی سوخت

پرشین خودرو: قرار بود اول مرداد برچسب های مصرف سوخت خودروها تغییر كند.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، درخواست كنندگان می‌گفتند معیارهای قید شده روی برچسب‌ها غیر واقعی است، اما با گذشت بیش از یك هفته از ماه مرداد، خودروها هنوز با برچسب‌های مصرف سوخت قبلی به بازار می‌آیند.

طبق ماده 121 قانون برنامه سوم توسعه، دولت موظف بود به منظور صرفه‌جویی، منطقی كردن مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست، اقدامات زیر را انجام دهد: تهیه و تدوین معیارها و مشخصات فنی با مصرف انرژی در تجهیزات، فرآیندها و سیستم‌های مصرف‌كننده انرژی؛ به ترتیبی كه كلیه مصرف‌كنندگان، تولیدكنندگان و واردكنندگان این تجهیزات، فرآیندها و سیستم‌ها، ملزم به رعایت این مشخصات و معیارها باشند. با این توضیح كه معیارهای مذكور توسط كمیته‌ای متشكل از نمایندگان وزارت نیرو، وزارت نفت، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه ذی‌ربط تدوین می‌شود و نحوه تصویب این معیارها را هیات وزیران تعیین می‌كند.

احمد نعمت بخش رییس انجمن خودروسازان، در این مورد می گوید: ماده 121 قانون برنامه سوم در برنامه چهارم توسعه هم تنفیذ شده، اما در برنامه پنجم به آن اشاره نشده است.

به گفته وی، تاكنون خودروسازان استاندارد 2-4241 را به عنوان استاندارد تعیین میزان مصرف اجرا ‌كرده‌اند، اما در این استاندارد به جای قرار دادن میانگین مصرف سوخت خودروهای اروپایی در حالت استاندارد یورو 2 در رتبه D بر چسب سوخت، میانگین اشتباها در رتبه G قرار گرفته و در صورت اجرایی شدن این استاندارد بیش از 50 درصد خودروهای وارداتی و تولید داخل خارج از رتبه G قرار می‌گیرند.

نعمت بخش به قانون اصلاح مصرف انرژی اشاره كرده و گفت: در ماده 11 این قانون آمده است كه معیارها و مشخصات فنی و استاندارد اجباری انرژی تجهیزات و ماشین‌آلات انرژی‌بر و فرایندهای صنعتی، معدنی و كشاورزی، همچنین استاندارد كیفیت انواع سوخت‌های مصرفی وبرق به ترتیبی كه تولیدكنندگان و واردكنندگان موارد مذكور ملزم به رعایت آن باشند، توسط كارگروهی متشكل از نمایندگان وزارتخانه‌های نفت، نیرو، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه‌های ذی‌ربط تدوین می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد؛ ضمن این كه مسوولیت كارگروه موضوع این ماده در زمینه سوخت واحتراق، با وزارت نفت و در زمینه انرژی الكتریكی با وزارت نیرو است.

او ادامه داد: در ماده 12 این قانون، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی موظف است كلیه اقدامات لازم و پیش بینی تمهیدات مورد نیاز برای اجرای استانداردها و معیارهای برچسب مصرف انرژی تجهیزات و وسایل انرژی‌بر برقی را با همكاری وزارت نیرو در زمینه برق و حرارت و وزارت نفت در زمینه سوخت انجام دهد.

نعمت بخش در پایان با اشاره به نامه نگاری‌های انجام شده با معاون نظارت بر استاندارد موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی گفت: درخواست ما این است كه نسبت به تجدید نظر در استاندارد 2-4241 اقدام شود تا تمهیدات لازم جهت اجرای ماده 12 قانون اصلاح مصرف انرژی توسط سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران صورت گیرد.

وی همچنین تاكید كرد: كارشناسان شركت‌های خودروسازی آمادگی لازم را جهت شركت در كمیسیون فنی و كمیته ملی تجدیدنظر استاندارد 2-4241 اعلام كرده اند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!