شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۱۸ | ۱۳۹۴/۰۶/۱۰
آقای «نعمت زاده» با مردم درست سخن بگویید
۱۵:۱۸ | ۱۳۹۴/۰۶/۱۰
اجاره خودرو
نخریدن خودروها خیانت نیست

آقای «نعمت زاده» با مردم درست سخن بگویید

پرشین خودرو: وزیر صنعت سخنانی گفته است که نشان می دهد دولت، هیچ تدبیری برای بهبود وضع خودروسازی ندارد و چنانچه هم مشکلی در این باره وجود دارد، مقصر مردمی هستند که دیگر نمی خواهند برخی خودروهای کم کیفیت و گران داخلی را بخرند!

به گزارش «پرشین خودرو»، محمدرضا نعمت زاده در این نشست، به جای عذرخواهی از مردم به خاطر اجحاف مستمری که در عرصه خودرو به آنها شده و می شود، به کمپین نخریدن خودرو اشاره کرده و کسانی که در این راستا، خودروی داخلی نمی خرند را "ضدانقلاب" نامیده و آنها را متهم به "خیانت" کرده است.
او حتی خود را در مقام فتوا نیز تصور کرده و این کار مردم را "حرام" اعلام کرده است!

در این باره نکاتی چند به طور جدی، قابل ذکر و تذکر است:

1 - ادبیات اتهامی، از شاخصه های یک طیف سیاسی خاص و تمامیت خواه است که مردم ایران در انتخابات سال 92 ، با رأی شان از آن ادبیات ابراز برائت کردند.
با این حال، وزیر دولت تدبیر و امید، مردم ناراضی از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی را که سال های سال، تولیدات شان را تحمل کرده اند و اینک بدان اعتراض دارند را با بدترین ادبیات اتهامی می نوازد و آنها را خائن، ضدانقلاب و عامل فعل حرام می خواند!

بهتر است جناب نعمت زاده یا اثبات کند که خودروسازی های داخلی مترادف با انقلاب هستند تا مخالفت با آنها ضدیت با انقلاب تلقی شود یا از سخن خام و زشتی که گفته، عذرخواهی کند و از این به بعد حد و شأن خود را بشناسد و با ادبیات محترمانه تری با مردم ایران سخن بگوید.

2 - سخن گفتن از حرام و حلال و فتوا دادن در این باب، صرفاً در حوزه اختیارات مراجع تقلید است که آن هم فقط درباره مقلدان خودشان جاری و ساری است.
نعمت زاده، فقط یک وزیر است ، او نه فقیه است و نه مقلدی دارد. بنابر این از کجا و بر چه اساسی، تصمیم عده ای از مردم ایران برای نخریدن خودرو را "حرام" اعلام کرده است؟!

3 - این که عده ای از مردم ایران می خواهند خودرو نخرند، خیانت نیست.
خیانت این است که خودروسازان داخلی، همچنان خودروهای از رده خارج که متعلق به قرن گذشته میلادی است را همچنان تولید می کنند و به مردم می فروشند.

خیانت این است که خودروسازی ایران با حدود نیم قرن سابقه، دست به دامن خودروسازان و قطعه سازان تازه کار چینی شده و با افتخار، محصولات چینی را مونتاژ می کنند و به خلق الله می فروشند!

خیانت این است که مردم ایران با پولی که در همه جای دنیا می توانند با آن خودروهای روز بخرند، ناچار می شون خودورهایی با کیفیتی به مراتب پایین تر و ناایمن تر بخرند و همیشه حسرت به دل بمانند.

خیانت این است که با خودروهای تولیدی داخلی، سالانه میلیاردها لیتر بنزین بیشتر مصرف می شود، سرمایه های کشور می سوزد و هوا آلوده تر می شود و مردم سرطان می گیرند و می میرند. شگفت اینجاست که وزیر کهنه کار، هزینه های غیر مستقیم تولیدات داخلی را نمی بیند و می گوید که با تولیدات داخلی، فلان قدر صرفه جویی ارزی داشته ایم.

خیانت این است که با خودروهای ناایمن داخلی، سالانه هزاران نفر کشته می شوند و این در حالی است که اگر همان تصادفات در همان شرایط ولی با خودروی ایمن تری رخ می داد، بسیاری زنده می ماندند و کودکان پرشماری یتیم نبودند.

اما بزرگ ترین خیانت، خیانت به عزت و اعتماد بنفس ایرانی هاست ؛ ایرانی هایی که هر روز تولیدات داخلی و خارجی را پیش رویشان دارند و خودآگاه و ناخودآگاه، مقایسه می کنند و محصول خودشان را نازل تر و پایین تر می بینند.

4 - ادعای حمایت از صنعت خودروسازی دارند. حمایت منطقی از صنایع داخلی، البته گزاره ای قابل قبول است اما حمایت یک چیز است و نازپروردگی چیز دیگر.
اینان از خودروسازی حمایت نمی کنند بلکه آن را "بد بار آورده اند" و بازی را طوری چیده اند که هیچ خودروی خارجی نتواند با قیمت مناسب به دست مردم برسد و هیچ رقابتی در میان نباشد؛ اسم این رانت و انحصار را هم گذاشته اند حمایت!

این چه صنعتی است که محصولاتش را پیش پیش می فروشد، به هر قیمتی که خواست عرضه می کند، هر وقت هم که خواست تحویل می دهد، با هر کیفیتی که خواست تولید می کند ولی به اعتراف خود وزیر ، باز هم ضرر می کند؟!
اگر این همه حمایتی که تا کنون از خودروسازی شده ، متوجه صنعت دیگری مانند نساجی شده بود، الان ایران بزرگ ترین صادر کننده منسوجات جهان بود. از بستنی و لواشک هم اینقدر حمایت شده ، برندهای بستنی و لواشک هم در سطح جهان مال ایران بود!

حکایت، حکایت صنعت و اشتغالزایی و چیزهایی از این قبیل نیست، حکایت دولتمردان و چاه نفت است. خودروسازی برای دولتمردان، حکم چاه نفت و گاو شیرده را دارد که می توانند با برگ برنده اش بازی ها کنند. به همین دلیل است که در همه دولت ها، این در بر پاشنه واحدی چرخیده است و این طور که جناب وزیر غیرتی(!) شده، در این دولت هم خبری از خیر نخواهد بود.

آقای نعمت زاده! به جای نمک بر زخم مردم پاشیدن، فکری به حال خودروسازی کشور کنید که ملتی را به ستوه آورده است.

منبع: عصر ایران

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
وزارت صنعت
نظر بینندگان
محمد
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۷/۲۹
ازوزیر محترم سوال شود.چند نفر از اعضای خانواده ایشان خودرو ایرانی سوار مشوند؟؟؟؟؟؟
حیدر
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۲
بابا دمت گرم خوب جوابشو دادی خیلی کارت درسته
بهلول
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
دعای خیر 70 میلیون ایرانی پشت سر کسی که این مقاله رو نوشته و کسی که در راه خدمت به مردم قدم بر میداره.اندکی صبر فرج نزدیک است.ان شاالله.خرید خودرو ممنووووووووووع چه داخلی و چه خارجی علی الخصوص چینی.
وحید
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
مسولین باید جوان باشند زیرا جسارت مختص جوانان هست و ادم ها هرجه پا به سن میزارند محتاط تر میشن.
علی
vote
۱۸
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
👌ایول هر کس این مقاله رو نوشته باید دستشو بوسید
حسین
vote
۱۳
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
فوق العاده بود زیبا ترین و محکم ترین متن جوابیه بازم ایول
جلال
vote
۱۲
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
احنست بر شما
مهدی عبدی
vote
۱۳
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
با تشکر ویژه از پرشین خودرو که این گرارش مفصل مرحمی شد بر دردهای بیشمار.
پیمان
vote
۲
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
خط سوم نوشتید \"پرشسن خودرو\" اشتباه تایپی کردید اصلاح کنید عزیزان ---------------- پرشین خودرو: مخاطب گرامی از توجه جنابعالی سپاسگزاریم، تغییر لازم انجام می شود.
آرش
vote
۷
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
جانا سخن از زبان ما می گویی
بی .نام
vote
۷
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
احسنت
سعید
vote
۹
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
این اقا با همه ی تجربه ای که داره باید کنار بره اقای روحانی.یه عمر داریم ازکوته بینان اقلیت داخلی می خوریم.اینم از دوست نماهامون.چندوقت دیگه رتبه اول عصبانیترین مردم دنیاروهم کسب میکنیم !
نریمان
vote
۸
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
اقا دمت گرم حرف دل ما را زدی
احسان
vote
۹
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۱
پرشین خودرو دمت گرم که بالاخره تو هم همراه ملت شدی و دست از جانبداری از خودروسازان بی انصاف برداشتی
مهدی
vote
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۰
من از همین مردمم و حرفهای آقای وزیر را قبول دارم،و نویسنده این تیپ مقاله های بود دار با اهداف خاص میباشند....
نه به لگن سازان ایرانی
vote
۶
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۰
باز هم دم عصر ایران گرم که قشنگ زد تو خال. ولی وبسایت شما کاملا جانب خودرو سازان رو گرفت و مصاحبه تمام مخالفین این طرح رو گذاشت رو صفحه.
علی
vote
۷
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۰
خدا خیرت بده، بعد مدتها یکی حرف دل مردم را زد
احسان قادری
vote
۶
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۰
با تشکر از حرف حساب شما .
امیر از تهران
vote
۹
vote
۱۳۹۴/۰۶/۱۰
تبریک به شما کاش رسانه های ما یاد میگرفتن به جای مدح مسولین ازشون انتقاد کنن اینجوری یه کار مفیدی میکردن و در جهت ارتقا سطح رفاه جامعه گام مثبت بر میداشتن
!
!
!