شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۸:۴۷ | ۱۳۹۰/۰۵/۱۰
خودروسازان اجباری در نصب برچسب ندارند
۰۸:۴۷ | ۱۳۹۰/۰۵/۱۰
اجاره خودرو
به دلیل مطرح نشدن اجبار نصب برچسب‌ سوخت در قانون برنامه پنجم توسعه

خودروسازان اجباری در نصب برچسب ندارند

پرشین خودرو: هر اندازه که تنوع در بازار خودرو افزایش می یابد و زندگی شهری به خودرو وابسته تر می شود، الزامات زیست محیطی و مصرف سوخت نیز جدی تر می گردد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از موج، در ایران نیز همین وضع جاری است و با افزایش تیراژ و ارتقای فناوری محصولات و فضای رقابتی ناشی از ورود محصولات خارجی، قوانین زیست محیطی و استانداردها ارتقاء پیدا می کند.

برچسب مصرف سوخت، از جمله قوانینی است که در سال های اخیر الزامی شده و در مورد تمامی محصولات سواری به اجرا در آمده، اما قرار است معیارهای آن سخت گیرانه تر شود که مورد اعتراض خودروسازان قرار گرفته است.

آن ها معتقدند در ایران به دلیل مشکلات گوناگون که پایین بودن کیفیت سوخت مهم ترین آن ها است، برچسب مصرف سوخت عملا با دشواری های جدی رو به رو خواهد شد.

به علاوه با وجود افزایش واردات خودرو، قانون برچسب سوخت تنها در مورد خودروهای تولید داخلی جاری است و خودروهای وارداتی را در بر نمی گیرد.

برخی معتقدند، در مورد خودروهای وارداتی، خیلی چیزهای دیگر هم فراموش شده که خدمات پس از فروش به عنوان بستری برای عرضه خودرو از آن جمله است در حالیکه این مهم باید پیش از عرضه محصول به بازار فراهم شود.

نصب برچسب سوخت برای خودروهای تولید داخلی توسط شواری عالی استاندارد و طبق استاندارد 2-4241 در سال 85 الزامی شد و از سال 87 بر اساس معیار کربن بالانس به اجرا در آمد.

به تازگی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور خواستار تغییر رتبه بندی مصرف سوخت خودروها از هفت به چهار رتبه شده که بر اساس آن خودروهای با مصرف شش لیتر در 100کیلومتر در درجه دی(D) یعنی چهارم قرار می گیرد و به این ترتیب نه تنها خودروهای تولید داخلی بلکه بسیاری خودروهای تولید خودروسازان تراز اول جهان نیز قادر به تامین این شرایط نخواهد بود!

روش كربن بالانس که جزو ضوابط اجرایی استاندارد 2-4241 است، یك شیوه قدیمی و غیركاربردی است و بیشتر آزمایشگاه‌های سوخت كشور از جمله مراکز تحقیقاتی شرکت های خودروسازی داخلی نیز از این روش استفاده می‌كنند.

کارشناسان صنعت خودرو می گویند، روش کربن بالانس یک روش جهانی نیست و در صورتی که تغییر كند، قطعا مصرف خودروها نیز كم تر خواهد بود.

انتقاد دیگری که وارد می شود این است که اجبار نصب برچسب‌ مصرف سوخت در قانون برنامه پنجم توسعه مطرح نشده و خودروسازان موظف به نصب برچسب نیستند.

از سوی دیگر، با تمدید استاندارد آلایند‌گی یورو۲ تا سال ۹۱ و فقدان سوخت استاندارد، معیار مصرف سوخت باید تا تعیین معیار آلایند‌گی جدید تمدید شود.

بنا براین گزارش، معیار مصرف سوخت توسط كارگروه مستقل تعیین می شود و با وجود تفاوت با معیار جهانی، نصب برچسب سوخت، مشتری را از میزان مصرف سوخت خودرو مطلع می کند.

شرایط خودروها نیز از نظر ارتقای کیفیت موتور در مقایسه با دو سال گذشته تغییر کرده، با وجود این، کیفیت بنزین مورد استفاده در جایگاه ها، مصرف را از میزان واقعی بالاتر برده و تامین استانداردها را دشوار می سازد.

مصرف سوخت در دنیا بر اساس استاندارد EC1268 (آلایندگی و خروجی اگزوز) تعیین و هر سه تا پنج سال اجرایی می شود؛ لذا به خودروسازان فرصت مناسب برای اجرای استاندارد را می دهد، اما در ایران این گونه نیست.

از سوی دیگر با توجه به ارتباط مستقیم میان معیار های مصرف سوخت و آلایندگی، کارشناسان معتقدند، تا زمانی كه معیار آلایندگی تغییر نكرده، معیار مصرف سوخت نیز نباید تغییر كند.

در کمیته تدوین و ابلاغ معیار مصرف سوخت، نمایندگانی از وزارت نفت، موسسه استاندارد، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت شرکت داشتند، اما در جلسه نهایی، نماینده وزارت صنایع حضور نداشت و این رویداد، نشان دهنده عدم توجه به نظرات خودروسازان در گریدبندی مصرف سوخت است.

پس از تدوین و ابلاغ آیین نامه، شرکت‌های خودروسازی مستندات خود را با توجه به استعلام‌های صورت گرفته از سایر شرکت‌ها در خصوص علمی نبودن استاندارد تدوین شده را به کمیته مذکور ارائه کردند. این مستندات از سوی وزارت صنایع و موسسه استاندارد پذیرفته شد، اما مورد پذیرش سازمان بهینه‌سازی قرار نگرفت. به همین دلیل مقرر شد تا پایان برنامه چهارم، توسعه استاندارد مذکور اجرایی و پس از آن، ایرادهای وارده برطرف شود که با وجود پایان برنامه چهارم هنوز ایرادهای استاندارد 4241 برطرف نشده است.

پس از ابلاغ استاندارد مذکور و با موافقت وزارت صنایع و موسسه استاندارد، اجرای استاندارد 4241 قطعی شد و گرید D معیار مصرف سوخت قرار گرفت که این روش در سه سال گذشته در حال اجرا است.

بنزین، هم چنان مانع اصلی است

بنزین مصرفی در ایران، دارای اکتان 87 و از استاندارد جهانی بسیار دور بوده و نسبت به بنزین با اکتان 95 که در جهان مصرف می شود، 16 تا 25درصد مصرف را افزایش می دهد.

در حالی که هنوز وزارت نفت مشخص نکرده چند درصد از بنزین توزیع شده در جایگاه‌های ایران دارای اکتان95 می باشد قرار است تست های مربوط به میزان مصرف سوخت با بنزین اکتان 95 انجام گیرد.

تغییر معیارهای مصرف سوخت بدون ارتقای کیفیت بنزین و انجام آزمون ها با بنزین اکتان 95 مشکلات جدیدی را اضافه خواهد کرد. با وجود گذشت پنج سال از زمان تدوین آیین نامه برچسب سوخت و با وجود ارائه مستندات خودروسازان مبنی بر علمی نبودن درجه بندی های مربوط به آن، هنوز سازمان بهینه‌سازی پاسخ علمی برای معیار مورد نظر خود نداده است.

به تازگی سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت، معیار G را میانگین مصرف هشت لیتر در هر 100کیلومتر در سیکل ترکیبی تعیین کرده که موجب می شود حتی با مصرف شش لیتر در سیکل ترکیبی، باز هم خودروها در محدوده قرمز جدول مصرف سوخت قرار گیرد که بسیار سخت‌گیرانه است، تدوین استاندارد باید با شرایط هماهنگ باشد، نه براساس سلیقه سازمان بهینه سازی مصرف سوخت.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!