یكشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۷:۱۶ | ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
چرا خودرو ایرانی
۱۷:۱۶ | ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
اجاره خودرو

چرا خودرو ایرانی

پرشین خودرو: گروه ایران

به گزارش «پرشین خودرو»، خودروسازی با عنوان خودروی ملی در ایران با یک فناوری بسیار ساده و بدون هیچ تنوعی در ساخت و بدون داشتن قدرت انتخاب تا سال ۱۳۵۹ در کشورمان ادامه داشت و پس از آن با موجودی به اصطلاح ته انباری قطعات انگلیسی که عمده یک خودروی پیکان را تشکیل می‌داد ادامه پیدا کرد و به طور خلاصه می‌ توان گفت در نهایت در سال ۱۳۷۴ همان پیکان که در سال ۱۹۵۸ میلادی یعنی سال ۱۳۳۷ شمسی از مادرش به نام هانتر متولد شده بود از سال ۱۳۴۶ در ایران بر روی خط مونتاژ رفت که پس از ۲۸ سال 100 درصد ایرانی شد و قطعات عمده آن از قبیل بلوک سیلندر و سرسیلندر و میل لنگ و غیره توسط قطعه‌ساز ایرانی تولید و به طور کامل ساخت داخل کشور شد.

می‌توان گفت اگر در آن زمان تعرفه گمرکی وجود نداشت قیمت پیکان با یک دستگاه میتسوبیشی گالانت برابر بود اما دیگر کسی حریف این همه کارمند و کارگر نبود، این حرکت ایجاد اشتغال کرد و در نهایت قابل تحسین بود.

در همان زمان با جمعیت ۲۸ میلیونی ایران که فقط ۲۰ درصد شهرنشین بودند عده قلیل از داشتن خودرو بهره‌مند بودند و هر شخص که از قدرت خرید پایینی برخوردار بود باید خودروهای از رده خارج انگلیسی را مانند هیلمن و خودروی روسی مانند لادا یا فیات درجه۳ ایتالیا را خریداری می‌ کرد.

حالا برگردیم به عقب، پس خودروسازی در ایران به معنای واقعی کلمه از سال ۱۳۷۴ آغاز شد یعنی زمانی حدود بیست سال پیش، خودروسازان معتبرتر و بزرگ جهان تا ۱۸۰ سال کار و کوشش پشت پیشرفت آنها نهفته است، مستند اینکه با نبود کیفیت شروع کردند و زمانی برای یک خودروی ژاپنی به هنگام تعمیرات اصرار بر نصب قطعات ساخت امریکا بود همان ژاپنی‌ها تا ۲۰ سال پس از جنگ جهانی بهترین‌ ها را صادر کردند و بدترین‌ها را در داخل کشور مصرف کردند.

حمایت ملت و دولت مردان ژاپنی باید الگویی باشد برای دولت‌ های حال و آینده ایران تا به جای مجوز ورود خودروهای چینی و درجه ۳ وارداتی، از خودروسازی ـ قطعه‌ سازی ـ کارگر ایرانی ـ قشر تحصیل کرده ایرانی و تولید ایرانی حمایت کنند به جای آنکه از ورود خودروی نامرغوب حمایت شود می‌تواند از ورود دانه‌های کشاورزی ـ دام ـ دانش کشاورزی و تجهیزات اکو سیستم و غیره حمایت کنند.

دولت در امر واردات خودروهای نامرغوب مدیون کارگران خودرو ساز ایرانی است.دولت باید از مشتری و خودروسازی داخلی حمایت و در امر کیفیت، هزینه کند.‌ به جای آنکه به خودروساز وام بدهد به مشتری خریدار خودرو وام خرید خودرو بدهد.

این یعنی حمایت همه جانبه از تولیدکننده و مصرف‌کننده داخلی همان گونه که در دهه ۸۰ وام خودرو با بهره کم برای نخستین بار به طور قابل توجهی بازار خرید، فروش و تولید را به تکاپو انداخت تا جایی که بیشتر ایرانیان صاحب خودرو شدند.

اگر چه در امر تولید و کیفیت خیلی از کشورها عقب‌تر هستیم اما قابل توجه است که از ۱۴۵ کشوری که در عرصه تولید خودرو هیچ رشدی نداشتند موفق‌تر بودیم و البته در بین ۵۱ خودروساز جهان که مشترک خودروسازی کردند ایران با کمترین وابستگی رتبه ۱۷ جهان را دارد و اگر در امر کیفیت صد در صد موفق نبودیم اما مشکل کیفیت در یک یا دو خودرو دلیل بر نبود قابلیت همه خودروها نیست.

در تولید انبوه موفق بودیم و اشکالات کیفیتی را در امر خدمات پس از فروش با حداکثر سعی و تلاش جبران کردیم.‌ در تمام کشورهای تولیدکننده خودرو با فناوری پایین مانند رومانی و ونزوئلا و نیجریه و غیره دولت و ملت در امر کیفیت همکاری متقابل دارند.

جا دارد بگویم ۲۰۶ همان خودرویی است که در سال ۲۰۰۲ م موفق به کسب پر فروش‌ترین خودرو جهان شد و حتی در بسیاری از کشورهای اروپایی خودروی پلیس شد و این همان خودروی ساخت کشور فرانسه است که دانش ساخت و تولید آن را به ایران خودرو انتقال دادند.

چه اشکالی دارد که بدنه و چند صد قطعه آن در ایران ساخته شود و چگونه بود که سال‌ها قطعات بدنه و سپر این خودرو از ایران به فرانسه صادر می‌شد. این اطلاعات را به سمع آنهایی رسانده می‌شود که با کلیپ‌های ساختگی و اخبار کذب و با نداشتن آگاهی یا آگاهی‌های فتنه‌انگیز از نقاط ضعف خودروسازان داخلی که جای انکار نیست استفاده کرده‌اند و عده‌ای بدون اطلاع از اهداف‌شان با آنها همکاری کند. البته در این میان باید به شکایت مثبت منتقدان سازنده و البته نه منتقدان کوبنده ترتیب اثر و احترام گذاشت.ایران درحال‌حاضر ارزان‌ترین خودرو دنیا را دارد، امروزه یک سمند با قیمتی حدود ۸۰۰۰ دلار صادر می‌شود که در هیچ جای جهان خودرویی با این تجهیزات ایمنی، «ای‌بی‌اس»، ایربگ، آپشن‌های رینگ و غیره و گزینه ارزانی قطعات و خدمات پس از فروش با این میانگین قیمت وجود ندارد یا اینکه همگی در نظر بگیریم که دولت همه تعرفه‌ها بازرگانی واردات خودرو را حذف کند و یکی از بهترین خودروهای جهان راکه تویوتاکرولا است موازی با آپشن‌های یک محصول داخلی مانند سمند وارد ایران کند حداقل قیمت این خودرو ۱۸۰۰۰ دلار معادل ۶۰میلیون تومان است.

حالا یک هموطن که حداکثر توان خرید یک خودرو ۳۰میلیون تومان دارد، کدام را انتخاب می‌کند؟ چرا راه دور برویم امروزه شرکت کرمان موتور با یک ترفند کارآفرینی اقدام به مونتاژ خودرویی به نام جک جی‌فایو کرده است.‌

در حدود ۵۶۵ میلیون ریال قیمت مصرف‌کننده این خودرو است، در صورتی که همین خودرو در امارات حدود ۵۰۰ میلیون ریال است که با تعرفه واردات بیش از ۷۰۰ میلیون ریال خواهد شد. حال بیش‌ترین امتیاز برای خرید و انتخاب خودرو قیمت قطعات یدکی یک خودرو است.

به طور مثال قیمت یک چراغ جلو کامل سمند حداکثر ۵۰۰ هزار ریال و همان چراغ برای خودرو تویوتا کرولا حدود ۵ میلیون ریال خواهد شد. آیا باز هم مشتری سمند ۳۰۰ میلیون ریالی می‌تواند هزینه‌های بالای سرویس و نگهداری یک خودرو خارجی را تحمل کند.

امنیت سرنشین

قبل از خرید خودرو از کمپانی رعایت استانداردهای ایمن‌سازی و تامین امنیت جانی سرنشین از وظایف و تعهدات هر کمپانی خودروساز است. پس از خرید خودرو از کمپانی رعایت استانداردها اعم از وضعیت جاده‌ها، فرسودگی خودرو، نبود رعایت سرویس و نگهداری، نبود رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، فرهنگ رانندگی، گذشت و همکاری موجبات امنیت سرنشین را فراهم کند که به طور خلاصه در ادامه به اطلاع می‌رسد دیگر نمی‌توان گفت عواملی که جان سرنشین را به خطر می‌اندازد به عهده خودرو ساز است.

امروزه بیشتر تولیدات خودروهای داخلی مجهز به سیستم‌ های پیشگیری از خطر مانند ترمزهای«ای‌بی‌اس» و«ای‌بی‌دی» و سیستم هشدار دهنده نقص فنی و غیره است و حتی بسیار مواردی مشاهده می‌شود که در یک برخورد خودروهای ساخت داخل با یک خودرو ساخت خارج بیشترین آسیب به خودروی خارجی وارد شده است که البته این مورد در خودروهای کوچک مانند پراید بر همان اندازه صادق است و یک خودروی کوچک خارجی آسیب‌پذیر است.‌

یکی دیگر از عوامل حوادث از رده خارج نکردن خودروهای فرسوده با عمر بالای ۱۲ سال ساخت یا با کیلومتر بیش از ۲۱۶۰۰۰ است که این استانداردهای جهانی دوران مصرف یک خودرو است، چه خودرو داخلی یا خارجی باشد، که همیشه در ایران دولت‌ ها مقطعی عمل کرده‌اند.

یکی دیگر از عوامل مهم حوادث، نبود کیفیت بازسازی و نوسازی بعد از تصادفات است که برخی(و نه همگان) توسط افراد غیرمسئول و بدون توجه به فرمول هندسی یک خودرو اقدام به بازسازی و نوسازی می‌کنند.‌ همان طور که صافکاری و تنظیم یک سر شاسی در کنار خیابان‌ها و اتوبان‌ها و بدون رعایت استانداردها صورت می‌گیرد و با دستکاری‌ های غیراصولی در سیستم‌های تعلیق و بدنه و شاسی و غیره جان یک خانواده را ارزان بها می‌دهند و در این راستا تعدادی از شرکت‌های بیمه‌ای برای کاهش هزینه‌ها با یک کارشناسی ضعیف نسبت به پرداخت اجرت و قطعه اصلی، ترکیب علمی یک خودرو را ناقص می‌کنند.

به طور مثال در محصولات ایران‌خودرو در صورت ضربه شدید، تعمیر سیستم تعلیق عقب غیراستاندارد است. در صورتی که شرکت‌های بیمه‌ای از تعویض کامل آن به دلیل کاهش هزینه خودداری می‌کنند.‌ عامل دیگر عده‌ای قلیل از استادانی نیمه‌حرفه‌ای هستند که به دلیل درآمدزای بیشتر از محل خرید قطعات نامرغوب چینی، متفرقه و غیراستاندارد نسبت به نصب این قطعات مبادرت می‌کنند و چنان اصرار به نصب همان قطعه مورد نظر خودشان دارند که دارنده خودرو به غیراز نصب قطعه سفارش شده استاد نیمه‌ حرفه‌ای احساس گناه می‌کند.‌

در نهایت اینکه بسیاری از تعمیرگاه‌های مستقر مورد تایید اتحادیه‌های مربوطه نیستند.همچنین عامل دیگر عده قلیل از بازاریان غیرمعتقد به ضمه هستند که قطعات جعلی و غیراستاندارد را در جعبه‌های اصلی به مشتریانی که به آنها اعتماد کرده‌اند می‌فروشند بدون آنکه در نظر بگیرند شاید همین قطعه به ظاهر بی‌ربط، عامل تصادفی جانسوز در ۲ سال آینده باشد.

یکی از عوامل مهم فرهنگ رانندگی دارنده خودرو در سرویس و نگهداری و بازدید خودرو است که خوشبختانه در ایران بیشتر هوشیارانه عمل می‌کنند و فقط عده‌ای قلیل بیشتر به دلایل ناتوانی مالی و با امروز و فردا کردن حادثه‌سازی می‌کنند مثل قابل استفاده نبودن یک تیغه برف‌پاک‌کن که می‌تواند عامل اصلی قتل یک خانواده باشد.‌ حال دیگر مواردی همچون لاستیک و زنجیر چرخ و چراغ راهنما و ده‌ها مورد دیگر از این مثالهاست.

آنچه بسیار خلاصه به اطلاع رسید مربوط به کیفیت خودروهایی بود که از مرز پلاک شدن گذشته و حادثه‌ساز بودند بهتر است به یک آمار از تصادفات خودروهای صفر داخلی که عامل اصلی حادثه نقص فنی خودروی صفر بوده است توجه کنیم، به جرات می‌توان گفت این آمار در حد صفر است.‌ حتی این آمار شامل خودروهایی می‌شود که در کیفیت رشد کامل نداشتند و در عین حال هیچ کدام حادثه سازنبودند.

خدمات پس از فروش

امروزه هیچ نمایندگی خودروسازی را در جهان دیده نمی‌شود که بدون هماهنگی و نوبت‌دهی قبلی خودروی را پذیرش و خدمات گارانتی یا سرویس‌های دوره‌ای رایگان را انجام بدهد.‌

در ایران و به ویژه در شرکت ایران خودرو عامل اصلی اعتبار این شرکت خدمات سریع و جاری است و بیش از ۹۳ درصد از مشتریان در همان مراجعه اول پذیرش و در همان روز تعمیرات و ترخیص انجام می‌شود و در مواردی بسیار جزئی خواب خودرو برای یک قطعه ۲ یا ۳ روز زمان می‌برد که در تمام دنیا امری است عادی و روال.

هیچ نمایندگی در تمام جهان تمام و کمال قطعات محصولات یک خودرو را در انبار موجود ندارد و گاهی نیاز به تهیه آن قطعه از انبار مرکزی شرکت خودروساز می‌شود. امروزه بیشتر تمام متمکن‌ها و ثروتمندان ایرانی که مالک یک خودرو تولید خارج گران قیمت هستند در نهایت باز هم خود را به یک خودرو داخلی به عنوان خودرو دوم مجهز کرده‌اند.‌

امروز اگر در ایران خیلی هموطن‌ها خودروی خارجی و گران قیمت دارند بسیاری هم در تیپ متوسط یا در تیپ پایین به اقتضای درآمد در توان پایینی از خرید هستند و این در سراسر جهان حتی اروپا و امریکا امری عادی و روالاست.

بهتر است بگویم اگر در ایران قیمت یک پراید بر اساس پایه ۵۵۰۰ دلار است.‌

مشابه چنین خودرویی در هیچ جای جهان زیر ۸۰۰۰ دلار صفر وجود ندارد. آنچه در دوران فشار تحریم و جنگ و عوارض بعد از جنگ داشتیم، دست و پای خیلی از دولتمردان و صنعتگران را بسته بود.‌ این سم‌پاشی‌ها و کلیپ‌های ساختگی و تصاویر خشن از صنعت خودرو در ایران یکی دیگر از طرفندهای سیاسی فتنه است خوب متوجه شده‌اند بهترین حربه علیه این صنعت بزرگ حمله به نقاط ضعف خودروسازان ایرانی به ویژه گزینه معتبر آنهاست.‌

چه کسی و یا چه کسانی برای ورود به بازار خودرویی ایران از پیش زمینه‌سازی می‌کنند و چقدر آورده ارزش افزوده برای‌شان هست که از نیروهای داخلی اعم از فرد و رسانه‌ها با هر بهائی استفاده می‌کنند.‌ چگونه در سایت‌ها و فضای مجازی یک نظر موافق دیده نمی‌شود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
خودرو
نظر بینندگان
پیام
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۷/۱۹
ماشالله به سفسطه گری استاد! ایشون از قرن 5 قبل از میلاد تشریف آوردن و فارغ التحصیل دکتری فلسفه سوفسطایی هستند. استادشون هم پروتاگوراس خودروساز بوده!!!!!!
محمودرضا
vote
۳
vote
۱۳۹۴/۰۷/۰۸
قسمتهایی از مطلب صحیح است ولی مقایسه ها كاملا نا عادلانه است ،سمند و ... با تكنولوژی پایین تر از كرولا تولید شده و تمامی امكاناتی كه در مطلب اشاره شده در كرولا و... از بهترین و كامل ترین نسخه آن بوده ولی در خودروهای ایرانی از ارزانترین قطعات و گاهی نا كار آمد استفاده شده و اطلاعات شما در مورد پذیرش خودرو در اروپا بسیار ناقص است زیرا شبكه خدمات پس از فروش یكپارچه ای در اروپا وجود دارد كه نیاز به مراجعه به نمایندگی ها را كاهش میدهد مانند تعمیر گاه های سیار و... همچنین نبود قطعات در انبار نمایندگی هم مربوط به تنوع محصولات بوده كه فضای نمایندگی ها اجازه داشتن این تعداد بالا قطعه را نمیدهد دقیقا نقطه ضعف شركتهای داخلی كه آنقدر خودروهایشان از نظر فنی مشابه هستند و تنوع مدلهای تولیدی كم است كه تعجبی ندارد قطعات بعضا درجه 2 در انبار نمایندگیهایشان موجود باشد و در آخر هم دور نگه داشتن مردم از تكنولوژی های جدید هیچ سودی برای كشور ندارد
آرش
vote
۷
vote
۱۳۹۴/۰۷/۰۵
اگر در هیچ کجای دنیا خودرویی با قیمت 5500 دلار وجود ندارد . در هیچ کجای دنیا کشور در حال توسعه و کشوری که از نظر سیاسی پیشرفته است . کشوری که ادعای تاثیر گذاری و قدرت منطقه ای دارد . حداقل درآمد ماهیانه آن کشور معادل 212 دلار در ماه نیست . هیچ کشور نقت خیزی غیر از ایران نیست که همچین درآمدی داشته باشد
asad
vote
۷
vote
۱۳۹۴/۰۷/۰۵
والا شما یا ماشین ایرانی نداشتی و سوار نشدی و یا داشتی و خودت از سران خودرو سازی هستی که اینگونه مطلب می نویسی. کافیه یکبار ماشین ایرانی ثبت نام کنی تا نحوه تحویل خودرو و مشتری مداری ببینی بعد از تحویل تازه معنی کنترل کیفیت را می تونی ببینی و ایرادات بیخودی در یک ماشین صفر حالا تازه میای نمایندگی و میخوای از گارانتی استفاده کنی که بعد از کلی معطلی و توی صف ایستادن و برخورد بسیار عالی کارشناسان می بینی که یا گارانتی شامل این مشکل نمیشه یا قطعه وجود نداره و باید آزاد بخری و یا میگن کلا همه این ماشین ها این مشکل رو دارند و کاریش نمیشه کرد و ماشین ایرانیه و خارجی نیست که حالا بعد از طی همه مشکلات وقتی میری جاده میبینی که صدای باد از همه جا میاد توی ماشین بعد از چند ماه کل ماشین به صدا میافته و راه حلی نداری ببین نویسنده عزیز درد ما اینه که این همه مشکل وجود داره و دیده میشه و میگن هیچی نیست و همه چی آرومه و بعد از چند سال هیچ مشکلی رو رفع نمی کنن ولی وقتی یک ماشین خارجی حتی 5 سال کارکرده میخری بازم مثل روز اولشه بدون هیچ سر و صدا و آزاری با مصرف سوخت پایین و ایمنی بالا حالا خودتان قضاوت کن
!
!
!