پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۲۱ | ۱۳۹۴/۰۷/۱۲
احتمال 5 برابر شدن واردات بنزین
۱۳:۲۱ | ۱۳۹۴/۰۷/۱۲
اجاره خودرو
عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران خبرداد:

احتمال 5 برابر شدن واردات بنزین

پرشین خودرو: عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران گفت: سال گذشته بیش از چهار میلیارد لیتر بنزین وارد کشور شد، چنانچه صنعت سی.ان.جی در کشور توسعه پیدا نکند ، حجم واردات بنزین به کشور به بیش از پنج برابر افزایش خواهد یافت.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایرنا، علی شمس اردکانی در نشستی خبری با تشریح وضعیت سی.ان.جی کشور، اظهار داشت: ایران دارای بیشترین ذخایر هیدروکربوری در جهان است و با توجه به افزایش روزافزون سهم گاز در سبد انرژی جهان، نقش ایران نیز در بازار جهانی انرژی در حال تقویت است.

این کارشناس اقتصاد انرژی با بیان اینکه ایران یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر گاز طبیعی و شبکه انتقال و توزیع گاز در جهان است، اضافه کرد: یکی از مهمترین برنامه های توسعه انرژی ایران افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی و جایگزینی این انرژی پاک با انواع سوخت مایع است.

عضو کمیسیون یاد شده با اشاره به مصرف روزانه حدود 21 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در جایگاه های CNG کشور، اضافه کرد: افزایش گازرسانی و به ویژه رشد سهم سی.ان.جی در سبد سوخت خودروها ، امکان افزایش صادرات فرآورده های نفتی برای کشور فراهم می شود.

شمس اردکانی خاطر نشان کرد: بهره گیری از سی.ان.جی در کشور اهمیت فراوانی دارد ، اما در سطح کشور حدود یکهزار جایگاه کمبود وجود دارد که باید احداث شود.

وی گفت: سال گذشته بیش از چهار میلیارد لیتر بنزین وارد کشور شد، و این در حالی است که در صورت نبود صنعت سی.ان.جی در کشور ، حجم واردات بنزین به کشور بیش از پنج برابر این رقم افزایش می یافت.

عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران با انتقاد از شیوه مدیریتی جایگاه داری در کشور، افزود: ساختار فعلی، فاقد سودآوری بالا برای سرمایه گذاران جایگاه های CNG در کشور است.

وی اضافه کرد :طی یک دهه گذشته ایران به بزرگترین تولید و مصرف کننده این انرژی پاک در جهان تبدیل شده و پس از کشورمان، پاکستان، آرژانتین، آمریکا و استرالیا قرار دارند.

به گفته شمس اردکانی، طرح افزایش دو برابری حجم عرضه این حامل انرژی پاک در دستور کار دولت قرار دارد و با هدف توسعه کمی و کیفی صنعت سی.ان.جی در دی ماه امسال کنفرانس و نمایشگاه بین المللی سوخت های جایگزین، خودرو و CNG در تهران برگزار می شود.

وی ،توسعه ناوگان اتوبوسرانی گازسوز، جایگزین کردن مخازن کامپوزیتی با مخازن فلزی در خودروها و ورود کامیون های CNG سوز را از جمله برنامه های در دست اجرا برای توسعه صنعت سی.ان.جی ذکر کرد.

محسن مشایخی دبیر اجرایی این گردهمایی بین المللی صنعت سی.ان.جی نیز در این نشست اظهار داشت: اکنون حدود دوهزار و 273 جایگاه عرضه CNG فعالیت دارند.

وی گفت: ایران یکی از قطب های توسعه صنعت CNG جهان تبدیل شده و بیش از 25 درصد ناوگان خودروهای سبک کشور، به سیستم گازسوز مجهز شده اند.

مشایخی افزود : بررسی فرصت های موجود در بند 12 قانون رفع موانع تولید، توسعه کمی و کیفی زنجیره این صنعت، افزایش سهم گاز در سبد سوخت خودروها، بازنگری در طرح جامع توسعه صنعت سی.ان.جی، افزایش سهم CNG در گازرسانی به روستاها، راه اندازی جایگاه های مقیاس کوچک CNG خانگی و یکپارچه سازی توسعه صنعت CNG از جمله اهداف برگزاری همایش یاد شده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بنزین
نظر بینندگان
!
!
!