پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تردید خودروسازان داخلی برای تولید خودروهای تجاری
۱۷:۰۰ | ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
اجاره خودرو
تکلیف کشور برای تولید خودروهای تجاری روشن نیست

تردید خودروسازان داخلی برای تولید خودروهای تجاری

پرشین خودرو: عضو هیات علمی دانشگاه قزوین گفت: سیاست دولت در زمینه ترغیب خودروسازان برای تولید خودروهای تجاری موثر نبوده است.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، صادق عابدی، با بیان این مطلب در میزگرد تخصصی چشم ‫انداز و چالش‫ های توسعه صنعت خودروهای تجاری، افزود: سیاستگذاری جامع دولت باید بازنگری شود تا بهبود فضای کسب و کار در صنعت به وجود بیاید.

وی ادامه داد: تصور می کنم در زمینه تولید خودروهای تجاری آنطور که باید و شاید تجزیه و تحلیل درستی از شرایط صورت نگرفته است.

عابدی بیان کرد: چنانچه دولت به سمت خصوصی سازی رقابت پذیری صنعتی و غیرصنعتی و فعالیت های ترکیبی در زمینه خودروهای تجاری برود قطعا نتیجه موثر خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه قزوین نیز در این میزگرد تخصصی گفت: رشد تولید خودروهای تجاری بین سال های 2000 تا 2014 در جهان سالانه به طور متوسط 5 درصد اما در ایران این رشد سالانه به طور متوسط 10 درصد بوده است.

عابدی افزود: در سال 2000 مجموع تولید خودروهای تجاری در جهان 58 میلیون دستگاه بود که این رقم در سال 2014 به 90 میلیون دستگاه افزایش یافت.

این استاد دانشگاه قزوین اظهار داشت: چین با تولید 20 میلیون دستگاه خودرو تجاری در سال گذشته بزرگترین تولیدکننده خودروهای تجاری جهان بود در حالی که در پایان سال گذشته سهم ایران خودرو و سایپا از بازار خودروهای تجاری کشور 80 درصد و سهم گروه بهمن نیز حدود 20 درصد بوده است.

وی گفت: تولید خودروهای تجاری در ایران طی سال های گذشته همواره با رشد مواجه شده اما پس از اعمال تحریم های ظالمانه در سال های 91 و92 تولید خودروهای تجاری در کشور رشد منفی داشت.

وی با بیان آنکه در پایان سال گذشته 174 هزار دستگاه خودرو تجاری در کشور تولید شد که 150 هزار دستگاه آن به وانت اختصاص داشت، گفت: 36 درصد خودروهای تجاری کشور به خودروهای تجاری زیر 3 تن، 31 درصد به خودروهای تجاری بین 3 تا 8 تن و 17 درصد به خودروهای 8 تا 40 تن اختصاص داشت.

عابدی یادآور شد: در سال 89 بیش از 237 هزار دستگاه خودرو تجاری در کشور تولید شد که این رقم در سال 90 به بیش از 222 هزار خودرو رسید که در این سال حدود 27 درصد سهم فروش در بازار به خودروهای تجاری تعلق گرفت.

مهندس لوکاس از دیگر سخنرانان این همایش گفت: شرکت رنو در سال 2014 افزون بر 400 هزار دستگاه خودرو فروخته است.

وی که به نمایندگی از شرکت رنو تراکس فرانسه در این همایش حاضر بود ادامه داد: این تعداد فروش در 112 کشور مختلف دنیا صورت گرفته است.

لوکاس بیان کرد برای حضور در بازار خودروی تجاری ایران نیازمند ظرفیت خودروسازهای داخلی مبادلات مناسب و استراتژی پلتفرم در ایران هستیم.

وی عنوان کرد: شرکت رنو یکی از لیدرهای فروش در میان خودروسازان مطرح جهان است که در زمینه تولید خودروهای تجاری مانند مینی بوس، کامیون، کشنده و ون فعالیت می کند.

آخرین سخنران این میزگرد دبیر انجمن قطعه سازان کشور بود که اعتقاد دارد اگر بتوانیم به جمع بندی های قابل قبولی در زمینه تولید خودروهای تجاری برسیم می توانیم حرکت های تازه ای در این خصوص آغاز کنیم.

ساسان قربانی افزود: متاسفانه تکلیف کشور هنوز در زمینه تولید خودروهای تجاری روشن نیست و هنوز نمی دانیم سیاست کلان دولت براساس تولید است یا بازرگانی و واسطه گری.

وی افزود: بی توجهی به فعالیت های تولید در همه حوزه ها دیده شده است و بی پرده بگویم اگر قرار باشد صرفا تولید محور باشیم یا واسطه گر عملکرد مناسبی نخواهیم داشت.

قربانی بیان کرد: صنعت خودرو با تمام کاستی ها و بضاعت ها این روزها مورد استقبال مشتریان قرار نگرفته است. گرچه معتقدم این صنعت نقش کلیدی در توسعه صنعتی کشور ایفا کرده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: صنعت خودروسازی و قطعه سازی صنعت کشور با موانع و مشکلات متعددی روبرو است و یکی از این مشکلات، بهره های بالای وام های بانکی که بین 25 تا 30درصد می باشد.

نظر بینندگان
!
!
!