چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۴۱ | ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
مجلسیان بسته ای برای حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده خودرو تصویب کنند
۱۰:۴۱ | ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
اجاره خودرو
تعدیل و تعلیق 10هزار نفر از کارگران قطعه سازی ظرف 2هفته

مجلسیان بسته ای برای حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده خودرو تصویب کنند

پرشین خودرو: متاسفانه مشکلاتی که قطعه سازان با آن دست در گریبان هستند موجب شده ظرف دو هفته 10هزار نفر از کارگران صنعت قطعه سازی کشور تعدیل و تعلیق شوند.

آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور، در گفت وگو با خبرنگار «پرشین خودرو» با بیان این مطلب اظهار داشت: جمع شاغلان در صنعت قطعه سازی کشور 500 هزار نفر است که پیش بینی می شود با ادامه روند فعلی، تا شش ماه آینده 300 هزار نیروی قطعه سازی بیکار شوند.

وی افزود: بحران در صنعت قطعه سازی به شدت توسعه یافته و اگر سریعا متولیان و سیاست گذاران راه چاره ای برای آن نیاندیشند به فاجعه تبدیل خواهد شد.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازان خودرو با اشاره به اینکه بیکار شدن کارگران این صنعت مطمئنا هزینه هایی به را دولت تحمیل و بحران اقتصادی ایجاد می کند، ابراز داشت: با ادامه این روند ضربه سخت و عمیقی به اقتصاد کشور وارد می شود و کسر بودجه دولت تشدید خواهد شد.

وی افزود: همچنین تامین اجتماعی با بحران بی سابقه ای رو به رو خواهد شد. هم اکنون وصولی کارگران زنجیره تامین خودرو غیر از شرکت های خودروسازی به سازمان تامین اجتماعی ماهانه 150 میلیارد تومان است که با ورشکست شدن این صنعت نه تنها تامین نمی شود بلکه این سازمان ناچار می شود در ماه 400 تا 500 میلیون تومان حقوق کارگران بیکار را پرداخت کند.

محبی نژاد در خصوص تبعات اجتماعی این بحران گفت: تبعات اجتماعی، فرهنگی و انسانی این معضل قابل شمارش و محاسبه با عدد و رقم نخواهد بود و ضربه بزرگی به خانواده های این افراد وارد خواهد شد.

وی اضافه کرد: چنانچه صنعت قطعه سازی را به درخت پر شاخ و برگ و پرمیوه ای تشبیه کنیم که سال گذشته بخش زیادی از رشد اقتصادی کشور بر دوشش بوده است در حال حاضر به شدن دچار آفت بحران اقتصادی شده و به زودی خشک می شود. در صورتیکه این صنعت ورشکست شود احیاء آن به این زودی ها امکان پذیر نیست.

به گفته محبی نژاد، 70 صنعت وابسته با صنعت قطعه سازی در حال فعالیت هستند که با ورشکست شدن قطعه سازان همگی آنها نیز دچار مشکل خواهد شد.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازان خودرو با بیان اینکه برای حل این مشکل باید برنامه ریزی و زمانبدی کوتاه مدت و بلند مدت داشت، اظهار کرد: در بخش کوتاه مدت باید فورا بسته "حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده خودرو" در مجلس تصویب و طبق آن عرضه و تقاضا در بازارتقویت شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در بخش میان مدت و بلند مدت نیز به منظور اصلاح اساسی صنعت خودرو طرح "احیا و اعتلای این صنعت" را به مجلس شورای اسلامی ارایه کردیم که با پیگیری هایی که انجام می دهیم در صورت تصویب، مشکلات این بخش مرتفع خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!