شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۰۱ | ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
کارنامه قابل قبول ISQI در شفاف سازی تغییرات کیفی خودروها
۱۳:۰۱ | ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران مطرح کرد:

کارنامه قابل قبول ISQI در شفاف سازی تغییرات کیفی خودروها

پرشین خودرو: گروه ایران

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، هفته استاندارد بهانه ای شد تا با اشکان گلپایگانی مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران مصاحبه ای داشته باشیم و از وی در خصوص نقش این شرکت در مقوله استاندارد سازی در کشور سوالاتی بپرسیم. مشروح این مصاحبه را در زیر می خوانید:

آقای گلپایگانی با توجه به اینکه هم اکنون در هفته استاندارد به سر می بریم لطفا اندکی در خصوص اقدامات شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در زمینه تهیه و تدوین استانداردها توضیح دهید.
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران همواره در راستای ترویج فرهنگ به کارگیری استاندارد در زمینه های مختلف فعالیت داشته و تاکنون در تدوین بیش از 700 عنوان استاندارد ملی مشارکت فعال داشته است که بسیاری از آنها امروزه به عنوان استاندارد ملی– اجباری در کشور به کار گرفته می شود. از جمله استانداردهای 55 گانه ایمنی خودرو، آسانسورها و بالابرها، تجهیزات شهربازی، دیگ بخار و مخازن و ایستگاه های CNG و ...

بازرسی های شرکت خود را چگونه ارزیابی می کنید؟ و به نظر شما این بازرسی ها چه تاثیری بر حوزه های مختلف صنعت خودرو داشته است؟
فضای نظارتی این شرکت صرفاً وظیفه به تصویر کشیدن تخصصی وضعیت موجود و نمایان کردن نقاط قوت و نواحی قابل بهبود و تصمیم سازی در این زمینه را دارد و این که چه اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه ای در این زمینه توسط حوزه های مختلف صنعت خودرو طرح ریزی می شود به سیاست ها و تدابیر مدیریتی، منابع و امکانات این شرکت ها و شناخت آنها از بازار بر می گردد.
به اعتقاد من، شرکت ما در حوزه شفاف سازی و مانیتورینگ دقیق وضعیت و روند تغییرات کیفی کارنامه قابل قبولی از خود به جای گذاشته است و از منظر اثربخشی با ایجاد روندهای قابل کنترل و ایجاد رقابت در بسیاری از حوزه ها مسیر رو به رشدی ترسیم شده است، لیکن در بسیاری از موارد هم به واسطه عدم توجه کافی، اثرات کیفی مورد انتظار آن طور که باید و شاید در خروجی ها نمایان نشده است.

آقای گلپایگانی با توجه به تغییر و تحولات چند ساله اخیر، به عقیده شما چه اقدامات و تغییراتی در صنعت خودرو باید رخ دهد تا به نتیجه مطلوب در حوزه کیفیت و خدمات دست پیدا کنیم؟
برای این منظور باید در شرایط رقابت واقعی قرار گرفت و فضای استقلال سیاست گذاری مبتنی بر منطق کسب و کار بنگاه اقتصادی با تعاریف معمول در سطح بین المللی در کشور ایجاد شود.

به عنوان آخرین سوال با توجه به تجربه 22 ساله ISQI در بحث بازرسی خودروها از جنبه های مختلف، لطفا عنوان کنید صنعت خودرو در کدام زمینه ها نیازمند تلاش بیشتری است؟
صنعت خودرو کشور باید در حوزه هایی چون تقویت دانش و تخصص طراحی خودرو و ارتقاء سطح کیفی قطعات تلاش بیشتری کند و با تعریف سرمایه گذاری های مشترک با شرکت های معتبر خودروساز و قطعه ساز در سطح بین المللی،
دانش فنی روز را به شرکت های خودرو ساز و قطعه ساز داخلی منتقل نماید. همچنین باید به تکمیل و تقویت مراکز آزمون در کشور توجه داشته باشد. این موارد به اعتقاد اینجانب می تواند نقش کلیدی و تاثیرگذار در ارتقاء کیفیت صنعت خودرو داشته باشد و در این حوزه ها تلاش و پیگیری بیشتری باید صورت پذیرد.

نظر بینندگان
!
!
!