شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۳۴ | ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
افزایش واردات بنزین در پساتحریم
۱۲:۳۴ | ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
اجاره خودرو
بلومبرگ گزارش داد

افزایش واردات بنزین در پساتحریم

پرشین خودرو: فعالان بازار انرژی پیش بینی کردند در سال نخست اجرای توافق هسته ای واردات بنزین ایران 20 درصد افزایش یابد و خرید سوخت این کشور از خارج به حدود یک میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از بلومبرگ، ایران در سال نخست پس از لغو تحریم ها به واردات حدود 20 درصد بنزین بیشتر برای تامین تقاضای داخلی خود نیاز خواهد داشت و خرید سوخت این کشور از خارج به حدود یک میلیارد دلار خواهد رسید.

تحلیلگران موسسه های گلوبال فکتس انرژی، آی اچ اس و انرژی اسپکتس می گویند، اگر تحریم ها آنگونه که انتظار می رود در اوایل سال 2016 برداشته شود، ایران با دارا بودن پنجمین ذخایر بزرگ نفت جهان ممکن است نیاز به خرید روزانه حدود 50 هزار بشکه بنزین داشته باشد.

با توجه به اینکه پالایشگاه های این کشور در حال فعالیت با تمام ظرفیت خود هستند و حداقل برای یک سال آینده قادر به افزایش تولید خود نیستند، ایران اکنون روزانه 41 هزار بشکه بنزین وارد می کند که حدود 9 درصد بنزین مصرفی این کشور است.

قبل از تشدید تحریم ها، ایران بزرگترین خریدار بنزین در منطقه خلیج فارس بود و به گفته 2 تاجر بازار خاورمیانه که نخواستند نامشان فاش شود، این کشور ممکن است نیاز به واردات مقدار بیشتری بنزین (به میزان 70 هزار بشکه در روز) داشته باشد. تجار نسبت به بهره برداری ایران از پالایشگاه های جدیدش در موعد تعیین شده ابراز تردید کردند و گفتند، این کشور حداقل برای دو تا سه سال دیگر به واردات بنزین وابسته خواهد بود.

ویکتور شام، از موسسه آی اچ اس گفت: «به محض اینکه تحریم ها برداشته شود و اقتصاد داخلی در ایران بهبود پیدا کند، احتمالا تقاضا بالا خواهد رفت و این موجب افزایش واردات خواهد شد... مشاهده گشایش در بازار ایران برای پالایشگاه های موجودی که هدفشان صادرات است، خبر خوبی خواهد بود.»

بر اساس محاسبه ای که بر مبنای خرید احتمالی روزانه 50 هزار بشکه ای و قیمت های منطقه ای انجام شده، ایران در سال آینده باید حدود یک میلیارد دلار بنزین وارد کند.

بر اساس آمارهای ابتکار داده ای مشترک سازمان ها، واردات بنزین ایران از بیش از 10 هزار بشکه در روز در قبل از سال 2010، در سال 2012 به حدود صفر رسید. تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا عامل اصلی کاهش واردات بنزین ایران بود.

به گفته شاهرخ خسروانی، معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش نفت ایران، ایران در حال حاضر کمتر از نیمی از مقدار بنزینی را که قبل از تحریم ها وارد می کرد، وارد می کند.

شام افزود، ایران ممکن است پس از لغو تحریم ها میزان واردات بنزین خود را به 50 تا 75 هزاربشکه در روز افزایش دهد. ریچارد مالینسون، تحلیلگر موسسه انرژی اسپکتس پیش بینی کرد که واردات بنزین ایران به 30 تا 50 هزار بشکه در روز برسد. سالار مرادی، تحلیلگر موسسه اف جی ای نیز پیش بینی کرده که واردات بنزین به حدود 50 هزار بشکه در روز برسد.

مقامات شرکت ملی نفت ایران که بر تجارت فرآورده های نفتی و صنعت پالایشگاهی ایران نظارت دارند، به درخواست ها برای اظهارنظر در این خصوص پاسخی نداده اند.

فریدون فشارکی، رئیس موسسه اف جی ای روز 6 اکتبر در کنفرانسی درلندن گفت، با توجه به برنامه ریزی توسعه ظرفیت پالایشگاه های ایران برای تولید سوخت بیشتر، ایران تا پایان سال 2016، بنزین بیشتری تولید خواهد کرد.

ایران در حال ساخت یک پالایشگاه 360 هزار بشکه ای با نام ستاره خلیج فارس است که به گفته شرکت ملی نفت ایران، این کشور را به صادر کننده بنزین تبدیل خواهد کرد. این پالایشگاه که در بندرعباس واقع شده، قرار بود امسال به بهره برداری برسد. رسانه های ایرانی روز 7 سپتامبر گزارش دادند این پالایشگاه قرار است در ابتدای سال 2016 شروع به کار کند.

مرادی از موسسه اف جی ای پیش بینی کرد که فاز نخست این پالایشگاه در پایان سال آینده شروع به کار کند و 2 فاز باقیمانده تا پایان سال 2017 به بهره برداری برسد.

مرادی افزود، با شروع به کار پالایشگاه ستاره خلیج فارس، «توازن بنزین در ایران تغییر خواهد کرد.»

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بنزین
نظر بینندگان
!
!
!