پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۵۲ | ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
بایدهای رانندگی در شرایط سخت
۱۱:۵۲ | ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
اجاره خودرو

بایدهای رانندگی در شرایط سخت

پرشین خودرو: رانندگی در شرایط غیرعادی مانند بارندگی، یخبندان و سرما قواعد مربوط به خود را دارد که با شرایط عادی متفاوت بوده که احتیاط و همراه داشتن تجهیزات ایمنی را الزامی می‌سازد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از پایگاه خبری پلیس، رانندگی در شرایط غیر عادی مانند مواقع بارندگی، یخبندان و سرما قواعد مربوط به خود را دارد که با شرایط عادی متفاوت بوده که احتیاط و همراه داشتن تجهیزات ایمنی را الزامی می‌سازد.

1- پیش از شروع به رانندگی، کمربند ایمنی را ببندید و در طول رانندگی همیشه آن را بسته نگه دارید.

2- آهسته برانید، سرعت های پیشنهادی در جاده برای شرایط ایده آل است و رانندگی با سرعت کم، بهترین اقدام پیشگیرانه از حادثه و اتفاق ناگوار در جاده های لغزنده است، اغلب تصادف ها به علت سرعت زیاد و دید ناکافی در شرایط نامساعد جوی رخ می دهد.

3- هوشیار باشید، رؤیت یخ های سیاه دشوار است، ممکن است سطح جاده شبیه آسفالت، براق و تازه به نظر برسد اما کف خیابان در زمستان باید خاکستری روشن باشد.

4- هنگام نزدیک شدن به تقاطع های برفی و یخ زده سرعت تان را کم کنید.

5- اگر هوا نامساعد است، حتی الامکان زمان سفر را تغییر دهید.

6- با روشن کردن چراغ های کوچک حرکت کنید، نور این چراغ ها برای روز مناسب و موجب می شود خودرویتان دیده شود.

7- فاصله تان را با خودروی جلویی بیشتر کنید، زمان توقف در یک جاده یخ زده دو برابر زمان توقف در جاده خشک است، برای مثال در سرعت 60 کیلومتر در ساعت خودرو پس از حدود 45 متر به طور کامل متوقف می شود که این مقدار در جاده لغزنده با سطح یخی به 80 متر هم می رسد.

8- از سمت راست حرکت کنید هنگام سبقت یا تغییر مسیر از علایم هشدار دهنده استفاده کنید.

9- خودرو را با حرکات آرام و دقیق کنترل کنید، تغییر مسیر سریع و متناوب هنگام ترمز یا گاز می تواند موجب سر خوردن و لغزیدن خودرو شود.

10- به تابلوهای راهنمای جاده توجه داشته باشید و در صورت نزدیک شدن به پل سرعت را کم کنید، پل های فلزی و بتونی حتی وقتی یخ روی سطح آسفالت وجود ندارد ممکن است یخ زده و لغزنده باشد، چون پل ها در معرض هوای سردتر هستند و زودتر از سطح جاده لغزنده می شوند.

11- اگر شرایط جوی نامناسب است سعی کنید پیش از اینکه جاده بسته شود از آن خارج شوید.

12- به وسایل نقلیه برف‌روب و شن ریز نزدیک نشوید.

13- پیش از وقوع حوادث جوی چگونگی نصب زنجیر چرخ را یاد بگیرید و تمرین کنید.

14- قبل از حرکت زنجیر چرخ را ببندید تا موجب انسداد معابر و ایجاد خطر برای خودرو و سایرین نباشید.

15- از مناسب بودن اندازه زنجیر چرخ با لاستیک خودروی خود اطمینان حاصل کنید.

16- پس از نصب زنجیر چرخ کمی به جلو برانید تا زنجیر به خوبی روی لاستیک قرار گیرد و مجدداً آن را کنترل نماید.

17- در حالی که زنجیر چرخ بسته اید نباید با سرعت بیش از 50 کیلومتر در ساعت برانید افزایش و کاهش ناگهانی سرعت همراه با زنجیر چرخ بسیار نامطلوب است.

18- با وجود زنجیر چرخ هم ممکن است خودروی شما لیز بخورد؛ بنابراین احتیاط کنید و با دقت برانید.

اقداماتی که در صورت گرفتار شدن در برف باید انجام دهید:

1- خونسردی خود را حفظ کنید.

2- از تماس زیاد با سرما پرهیز کنید، هوای سرد می تواند استرس بیشتری به قلب وارد کرده و خطراتی برایتان ایجاد کند.

3- هنگام طوفان و کولاک در خودرو بمانید برای آوردن نیروی کمکی خودرو را تر ک نکنید، مگر این که ساختمانی مناسب در آن نزدیکی مشاهده شود که بتوانید در آن پناه بگیرید. مراقب باشید، به خاطر بارش برف فاصله ها واقعی به نظر نمی آیند، ممکن است ظاهراً ساختمانی نزدیک بنظر برسد ولی برای پیاده روی در برف شدید خیلی دور باشد.

4- چراغ های خودرو را روشن کنید، قرار دادن یک لباس یا پارچه روشن روی آنتن رادیو موجب می شود تا در روز بهتر دیده شوید.

5- هنگام پارک کردن خودرو در روزهای سرد و برفی از ترمز دستی استفاده نکنید، چون احتمال دارد لنت های ترمز یخ زده و به دیسک بچسبد و چرخ ها قفل کرده و به هنگام حرکت مجدد باعث بروز مشکل و به مرور زمان باعث فرسودگی سریع لنت ها بشود.

به هنگام حرکت در جاده برفی با توجه به اینکه لنت ها تا حدودی گرم است ( بخاطر ترمز گرفتن مکرر) سطح آنها مرطوب و خیس است و بهنگام توقف و سرد شدن لنت ها، رطوبت و آب موجود بر سطح آنها یخ می زند.

در این هنگام ( موقع توقف) اگر از ترمز دستی استفاده کنید لنت ها یخ زده و به دیسک خواهد چسبید. برای پیشگیری از این اتفاق احتمالی بهنگام توقف و پارک کردن خودرو از دنده استفاده کنید و اگر در سرازیری توقف کرده اید برای اطمینان بیشتر جلوی لاستیکها آجر یا سنگ قرار دهید.

اگر ناگهان با مانعی در چند متری خود مواجه شدید و متوجه عملکرد ضعیف ترمز شدید، می توانید نیم دور فرمان را بگردانید و با کشیدن ترمز دستی و سپس به سرعت معکوس کردن و چرخانیدن فرمان به مقدار همان نیم دور در جهت عکس بدون تغییر مسیر خود، ماشین را با زاویه حدود 30 درجه کنترل کنید این کار مسیر ایستادن را تا 20درصد کوتاهتر می کند.

هنگام حرکت با دنده عقب در برف و یخ در صورت سر خوردن خودرو، ترمز نگیرید در این حالت سریعا ماشین را در دنده سنگین (یک) قرار دهید و کلاچ را تا وسط نگه دارید و بوسیله عمل نیم کلاچ و درگیر کردن دنده ها خودرو را متوقف کنید.

اگر در جاده برفی یا بارانی ترمز بریده باشید، به علت لغزنده بودن سطح جاده خیلی آرام از ترمز دستی استفاده کنید، چون اگر ترمز دستی بطور سریع کشیده شود یا ترمز دستی بریده می شود و یا چرخ ها نیز بواسطه لغزنده بودن جاده قفل خواهد کرد.

در صورتی که به هر دلیل در هوای سرد برای مدت طولانی برای تعمیر خودرو متوقف شدید برای جلوگیری از یخ زدن و خشک شدن دست ها می توانید مقدار کمی گریس به دست های خود بمالید گریس بصورت عایق میان هوای بیرون و دست شما عمل کرده و به گرم ماندن دست هایتان کمک خواهد کرد.

از شمع و کبریت هایی که به همراه دارید استفاده کنید، شمع را روشن کرده و آن را در ظرفی قرار دهید و در مکان مناسبی بگذارید، این شمع باعث گرم شدن ماشین خواهد شد و از همه مهمتر اینکه شما را از بالا رفتن گاز منوکسید کربن موجود در داخل ماشین مطلع می کند. اگر شمع ها شروع به سوسو زدن کرده و خاموش شوند، فورا هوای داخل ماشین را تخلیه کنید چرا که گاز منوکسیدکربن فضای داخل خودرو را پر کرده است.

منبع: فارس

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
رانندگی
نظر بینندگان
!
!
!