سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
پرشین خودرو
چرا پژو ایران خودرو را تهدید می کند؟
۱۷:۰۸ | ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
ایرانسل 2

چرا پژو ایران خودرو را تهدید می کند؟

پرشین خودرو: مدیران پژو پس از طولانی شدن مذاکرات با ایران خودرو مدتی است روی به تهدید برای افشای برخی اطلاعات آورده اند . اما دلیل این تهدید ها چیست و مدیران پژو چه موارادی را بر علیه ایران خودرو در دست دارند .

به گزارش «پرشین خودرو»، مدیران پژو پس از طولانی شدن مذاکرات با ایران خودرو مدتی است روی به تهدید برای افشای برخی اطلاعات آورده اند . اما دلیل این تهدید ها چیست و مدیران پژو چه موارادی را بر علیه ایران خودرو در دست دارند.

هم اکنون شرکت رنو قصد دارد همکاری خود با ایران خودرو را در سطح وسیعی افزایش می دهد برنامه ریزی برای تولید پلت فرم جدید رنو در ایران خودرو و تولید محصولاتی مانند کیلیو و کپچر در کنار افزایش تولید تندر 90 و احتمالا مذاکرات برای تولید خودرو ارزان قیمت کویید شرکت پژو را بسیار حساس کرده است .
از طرف دیگر مذاکرات ایران خودرو با فولکس واگن و فیات هم از دیگر علت های نگرانی شرکت پژو است.

گرفتن غرامت توسط ایران خودرو و فشار برای سرمایه گذاری توسط پژو در ایران و گرفتن امتیاز برای صادرات هم روند مذاکرات را برای شرکت پژو سخت کرده است . این شرکت در گذشته بدون کوچکترین سرمایه گذاری با ایران خودرو همکاری می کرد و برای این شرکت سخت است که به شرایط جدید ایران خودرو تن دهد .

اما پژویی ها چه اهرم فشاری در برابر ایران خودرویی ها دارند. گویا تولید بدون مجوز پژو 206 بعد از قطع همکاری ایران خودرو و پژو از مواردی است که پژو می تواند بر علیه ایران خودرو در دادگاه های بین اللملی طرح دعوا کند .

با این اهرم فشار شرکت پژو امید دارد بتواند مذاکراتش را با ایران خودرو تا سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به فرانسه در آینده نزدیک به جایی برساند که قرار داد این شرکت با طرف ایرانی تا آن زمان به مرحله نهایی برسد.

شرکت پژو سیتروئن در طرحش برای ایران هدف گذاری کرده است که در طرحی مشترک بین ایران خودرو و سایپا محصولاتش را تولید کند .

در این بار آلن لگوگک سخنگوی گروه چژو سیتروئن در گفتگو با اقتصاد نیوز گفته است برداشته شدن تحریم های اقتصادی ما را قادر می کند دوباره به بازار ایران باز گردیم ما بازیگر اصلی و تاریخی در صنعت خودرو ایران هستیم و قصد داریم این بار با یک سرمایه گذاری مشترک با طرف ایرانی خود وارد بازار ایران شویم . این سرمایه گذاری اجازه انتقال بهتر تکنولوژی برای تولید خودرو و ساخت داخل کردن این محصولات را در ایران خواهد داد.

این پروژه همچنین می تواند سبب یک جهش در تکنولوژی خودرو هایی که در ایران تولید می شود باشد و ایران را یک مرحله به سمت مدرن تر شدن خودرو های تولیدی اش کمک کند.

این پروژه به شریک ایرانی ما این امکان را می دهد تا از یک پلت فرم پیشرفته با موتوری و مشخصات فنی بسیار به روز استفاده کند که این عامل سبب کاهش آلودگی هوا و امن تر شدن خودرو ها در ایران خواهد شد .

همچنین در این همکاری و سرمایه گذاری مشترک سهم زیادی هم برای صادرات خودرو در ایران مد نظر قرار گرفته است . همکاری با قطعه سازان ایران از دیگر مواردی است که در این همکاری مورد توجه قرار گرفته است .

بر اساس آخرین اطلاعات ایران خودرو تولید کننده اصلی ترین قطعات پلت فرم pf1 در ایران خواهد بود و این قطعات از طریق ایران خودرو به سایپا برای تولید خودرو سیتروئن الیزه تحویل داده خواهد شد. با این استراتژی دو شرکت ایران خودرو و سایپا می تواند بر روی یک پلت فرم تیراژ تولید خودرو را تا بالای 200 هزار دستگاه افزایش دهند. که این روش ساخت قطعات این خودرو ها را در ایران اقتصادی می کند. گذشته از تولید محصولات پژو و سیتروئن در شرکت ایران خودرو و سایپا، این دو شرکت اجازه طراحی خودرو های خود بر روی این پلت فرم را هم دارند .

در چند سال اخیر گروه پژو سیتروئن شکل گرفته است این گروه سعی می کند در استراتژی خود بر روی پلت فرم های مشترک خودرو های متفاوت با نشان های پژو و سیتروئن را تولید کند .

پژو سیتروئن حالا این استراتژی خود را در ایران تکرار خواهد کرد و محصولات خود با پلت فرم مشترک را با آرم پژو در ایران خودرو و با آرم سیتروئن در سایپا تولید می کند .

به گزارش اقتصادنیوز، خودرو سیتروئن سیتروئن C-الیزه جدید با موتور 1.6 لیتری با قدرت 114 اسب بخار و جعبه دنده 5 سرعته دستی و یا CVT عرضه می شود.از نقاط اشتراک پژو 301 و سیتروئن الیزه آن است که هر دو خودرو در چین تولید می شوند .

سه محصولی که پژو سعی دارد ابتدا به صورت وارداتی در بازار ایران وارد کند خودروهای پژو 208، پژو 301 و پژو 2008 هستند. هر سه خودرو با اینکه کلاس متفاوتی دارند اما روی یک پلت فرم توسعه یافته‌اند و احتمالا اگر این محصولات در ایران تولید شوند از موتور 110 اسب بخاری کنونی (tu5 ) که در پژو 206 تیپ 5 استفاده می‌شود بهره خواهند برد.

پژو 301 و پلت فرم آن احتمالا جایگزین پژو 405 و پلت فرم آن در ایران خودرو خواهد شد. الیزه همین وظیفه را برای پر کردن جای خالی زانتیا در سایپا بر عهده دارد .
پژو 301 محصول ارزان قیمت شرکت پژو در کلاس سی محسوب می شود که در ایران با موتور 1600 سی سی بنزنی با 110 اسب بخار عرضه خواهد شد . برخی منابع خبری قیمت احتمالی این خودرو را بالای 60 میلیون تومان اعلام کرده اند این در حالی است که قیمت این خودرو در بازار جهانی حدود 10 هزار یورو است .

رقیب سر سخت پژو 301 در بازار جهانی و ایران، تندر 90 است . خصوصیت فنی دو خودرو بسیار شبیه یکدیگر است بنظر می رسد نسبت به تندر 90 تولیدی در ایران، پژو 301 قیافه بهتری دارد. البته اگر این محصول با قیمت بالای 60 میلیون تومان عرضه شود مشتریانش در برابر تندر 90 کمتر خواهد بود . قیمت تندر 90 فول هم اکنون در بازار 44 میلیون تومان است.

پژو 2008 که دیگر محصول پژو در ایران خواهد بود یک کراس اوور محسوب می شود . کراس اوور ها خودروهای ما بین شاسی بلند و خودروهای سواری هستند که معمولا بر روی پلت فرم خودروهای سواری توسعه پیدا کرده اند .

رقیب احتمالی این محصول در بازار ایران احتمالا محصول دیگری از ایران خودرو یعنی رنو کپچر خواهد بود. این کراس اوور رنو هم قرار است پس از توافق هسته ای در ایران خودرو ساخته شود .

مهمترین خصویت 2008 اشتراکات در پلت فرم با پژو 301 است .پژو با استفاده از پلت فرم 301 خودرو 2008 را توسعه داده است. این موضوع کمک می کند تا ایران خودرو راحت تر این خودرو را داخلی سازی کند چرا که اگر در ابتدا پژو 301 در ایران داخلی سازی شود به دلیل اشتراکات فراوان می توان 2008 را راحت تر در ایران داخلی سازی کرد . از رقیبان احتمالی این خودرو در آینده می توان به رنو کبچر و سوزوکی گرند ویتارا (محصولات ایران خودرو ) رنو داستر و کلئوس (محصولات پارس خودرو )و کیا اسپورتیج و هیوندای توسان اشاره کرد.

موتور این خودرو هم مانند پژو 301 حدود 110 اسب بخار قدرت دارد و از نوع 1600 سی سی است .این موتور توسعه یافته موتور تیپ 5 پژو 206 است البته احتمال دارد برای افزایش داخلی سازی از موتور پژو 206 تیپ 5 در پژ 2008 و 301 تولیدی در ایران استفاده شود . قیمت احتمالی پژو 2008 بالای 90 میلیون تومان تخمین زده می شود.

قیمت الیزه هم بین 60 تا 80 میلیون تومان خواهد بود . در برابر این محصولات جدید، رنو دیگر خودرو ساز فرانسوی هم قصد دارد رنو سیمبل را در ایران تولید کند البته بزرگترین حسن محصولات رنو به پژو و سیتروئن قیمت پایین تر آن ها خواهد بود.

قرار داد جدید با پژو و ابهامات پیش رو

نگاه به گذشته رابطه پژو چند نکته مهم را روشن می کند گفته می شود پژو درباره صادارت پژو 405 و پژو 206 تا کنون زیر وعده هایش زده است از طرفی در مواردی مانند صادارت به بازار روسیه جلوی ایران خودرو را هم گرفته است .

ایران خودرو در اواسط دهه 80 شمسی شروع به صادرات پژو 206 به برخی بازار ها از جمله روسیه کرد قیمت ارزان تر سبب شد بازار به سمت محصولات ایران خودرو روی بیاورد که این عامل سبب عصبانی شدن مدیران پژو شد و در نهایت پژو جلوی صادرات ایران خودرو را گرفت .

در مورد داخلی سازی هم این شرکت زیر وعده هایش زده و در برخی موارد نقشه های ناقص به طرف ایرانی برای داخلی سازی داده است . در آخرین مورد ،طبق قرارداد قبلی ایران‌ خودرو و پژو قرار بود میزان داخلی سازی پژو 206 طی سه سال به بیش از 85 درصد برسد، اما این موضوع عملی نشد و در نهایت پس از گذشت هشت سال، میزان داخلی‌سازی پژو 206 به 65 درصد رسید.

در مورد کیفیت هم مقایسه ای بین فرآیندی که رنو انجام داده و پژو در ایران اجرا کرده نشان می دهد پژو درباره کیفیت چندان سخت گیر نبوده است .
در بحران آتش سوزی پژو 405 هم رد پای عدم وظیفه شناس بودن مسئولان پژو و کارخانه تولید کننده فرانسوی مشخص شده بود . پس از آتش سوزی های سریالی پژو 405 ها ، گزارش شده بود که اشكال اصلی از ریل سوخت بوده است .

این قطعه مستقیما از شركت ولئو فرانسه تامین می‌شد، ولی به دلیل آن كه مدت زیادی از تولید پژو 405 در كشور فرانسه (1988) می‌گذشت، قالب آن فرسوده شده بودند و قطعه به صورت درست تولید نمی‌شد. این قطعه در محل اتصال با شلنگ سوخت به دلیل از بین رفتن حالت آب‌بندی سبب نشت بنزین و ریختن بر روی موتورو آتش سوزی خودرو می شد .

نکته بسیار مهم درباره رابطه با پژو آن است که این شرکت در گذشته نشان داده است با لغو قرار داد یکطرفه خود با ایران ، شریک چندان مطمئنی نیست .

منبع: اقتصاد نیوز

اجاره خودرو
kerman2
برچسب ها:
ایران خودرو
نظر بینندگان
حق شناس
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۸/۲۱
چرا پژو نیاید یا رنو و.. نیایند، کدام دولت در دنیا اجازه میدهد که از جیب ملت خودروی 10000 دلاری را 60 میلیون تومان بفروشند یا بدتر از آن به خارجی بگویند که باید محصول خود را گرانتر بفروشی!!! کجایند کارشناسانی باغیرت و مدعی که در مقابل این حق کشی بایستند؟!!!
ساده لوح
vote
۱
vote
۱۳۹۴/۰۸/۱۲
فرانسه بدترین کشور برای همکاری در تمام زمینه هاست پزو هم گل سر سبد این بدترینها امیدوارم پزو نیاید چون در صورت ورود اتفاقات خیلی بدتر از سابق پیش می اید.
!
!
!