سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۳:۲۷ | ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
قفل فروش گازوئیل در بورس انرژی باز شد
۱۳:۲۷ | ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
اجاره خودرو

قفل فروش گازوئیل در بورس انرژی باز شد

پرشین خودرو: اولین عرضه موفق گازوئیل در رینگ صادراتی بورس انرژی انجام شد و یک محموله هزار تنی این فرآورده نفتی به مقصد افغانستان و از مبدا انبار نفت ساری مورد معامله قرار گرفت.

به گزارش «پرشین خودرو»، بعد از چندین عرضه ناموفق گازوئیل در رینگ صادراتی بورس انرژی، روز گذشته این فرآورده نفتی در این بورس به فروش رفت. محموله هزار تنی گازوئیل به مقصد افغانستان و از مبدا انبار نفت ساری با حداکثر قیمت پایه منفی 80 دلار حق بیمه (پریمیوم) عرضه شده بود و نهایتا با قیمت منفی 85 دلار حق بیمه (پریمیوم) معامله شد. فردا نیز قرار است دو محموله هزار تنی گازوئیل در رینگ صادراتی به مقصد پاکستان و از مبدا انبارهای نفت چابهار و زاهدان و یک محموله هزار تنی گازوئیل در رینگ صادراتی به مقصد ترکیه و از مبدا انبارهای نفت تبریز عرضه شود.

چند روز قبل، سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی در مصاحبه با خبرگزاری فارس ضمن ابراز امیدواری درباره این‌که از هفته آینده معامله گازوئیل در بورس انرژی با موفقیت انجام شود، گفته بود: عرضه گازوئیل از 3 هفته قبل با حجم 4 تا 5 هزار تنی در بورس انرژی آغاز شده، اما به دلیل وجود اختلاف 5 دلاری در حق بیمه (پریمیوم) عرضه ها هنوز منجر به معامله نشده است.

حسینی درباره مبنای قیمت گذاری گازوئیل در بورس انرژی هم اضافه کرده بود: قیمت گازوئیل بر مبنای حق بیمه (پریمیوم) محصول و نسبت به قیمت‌های سه ماهه و متغیرهای تاثیر گذار بر قیمت جهانی نفت خام تعیین می شود و در این زمینه نشریه platts ، مرجع اولیه قیمت‌ها در عرضه های بین المللی خواهد بود.

گفتنی است عرضه گازوئیل صادراتی در بورس انرژی از 12 مهرماه امسال آغاز شده است و این عرضه، مهم ترین اقدام وزارت نفت برای استفاده از توان بخش غیردولتی در صادرات این فرآورده نفتی در ماه های اخیر است. این اقدام نه تنها صادرات گازوئیل را افزایش می دهد، فرآیند قیمت‌ گذاری و فروش آن‌ را نیز شفاف می‌کند. در نتیجه، ابهامات موجود درباره رانت موجود در فروش گازوئیل به برخی افراد و شرکت های خاص با هدف صادرات این فرآورده‌ نفتی را از بین می برد و فضای سالم و شفافی برای حضور فعالانه بخش غیردولتی در این بخش فراهم می کند.

پیش‌بینی کارشناسان حاکی از آن است که طی 5 سال آینده، ظرفیت گازوئیل مازاد در کشور به روزانه حداقل 60 میلیون لیتر برسد. با توجه به این ظرفیت بالای صادرات گازوئیل، ضروری است سازوکار مطمئنی برای استفاده از توان بخش غیردولتی در صادرات پایدار این فرآورده نفتی پیش بینی شود که در این میان، بورس انرژی می تواند نقش مهمی را ایفا کند.

منبع: فارس

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
گازوئیل
نظر بینندگان
!
!
!