پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۲۳ | ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
خط ویژه، «ویژه» می ماند؟
۱۰:۲۳ | ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
اجاره خودرو

خط ویژه، «ویژه» می ماند؟

پرشین خودرو: بی تردید یکی از اقدامات موثر و ماندگار شهرداری تهران طی چند سال اخیر جداسازی خط های ویژه از خیابان های عریض شهر بوده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، چه بسا خیلی ها اعتقاد دارند این اقدامات باید خیلی زودتر از اینها انجام می شد چه آنجا که در اغلب شهرهای دنیا دیگر این تنها اتوبان ها هستند که 2 طرفه است و در خیابان هایی با عرض کمتر از 45 متر تردد تنها به صورت یک طرفه صورت می گیرد.

این اما همه ماجرا در خطوط ویژه نیست. خطوط ویژه که برای تردد اتوبوس هایB.R.T، آمبولانس، پلیس، خودروهای امدادی و خودروهای سیاسی در نظر گرفته شده است اینک یکی دو مهمان ناخوانده دیگر نیز دارد؛ برخی خودروهای اشخاص خاص و موتور سیکلت ها.

این دومی اما به این راحتی ها نیست که فقط از آن به عنوان یک معضل اجتماعی نام ببریم. فقط و تنها فقط در سال گذشته بیش از 10 شهروند در این خطوط ویژه به خاطر بی مبالاتی موتور سواران جان خود را از دست دادند، بیش از 60 نفر دچار مجروحیت شدید شدند و حدود 80 نفر هم با موتور سواران برخورد کردند که سرپایی درمان شدند. وقتی این آمار را یکی از شهروندان بخواند قطعا برای رد شدن از عرض خیابانی مانند جمهوری دیگر تنها به نبود اتوبوس اکتفا نمی کند و هر آن، گویا باید منتظر سر بر آوردن یک موتور سیکلت بر سر راه خود باشد.

البته مساله ای که همواره در کشور ما به وفور یافت می شود انجام یک کار و به اتمام رسیدن عملیات ساختمانی آن است و دیگر به موارد بعدی آن که همانا فرهنگ سازی و ایمنی بیشتر است کمترین توجهی صورت نمی گیرد. چه آنجا که پس از احداث خطوط ویژه که به غایت کار دشواری بود و خیلی ها در ابتدای امر مخالف جدا کردن قسمتی از خیابان های شهر به این منظور بودند دیگر گویا کسی به عواقب آن و احتمالا افرادی که چاره ای جز عبور کردن از این خطوط را ندارند نبوده است.

جسته گریخته مراقبت هایی صورت گرفته و پلیس راهور معمولا پس از بین رفتن یکی از شهروندان به خاطر عبور از خطوط ویژه نظارت ها را تشدید می بخشد اما اتفاقی که افتاده و ظاهرا به این راحتی ها قابل جمع کردن نیست تردد «آسوده خاطر» موتور سواران از خطوط ویژه است.

در این میان البته باز مانند همیشه نمی خواهیم انتظارات همیشگی و فهرستی بلند پایه از اقداماتی که می بایست دست اندرکاران امر داشته باشند ارائه دهیم که در پاسخ بعضی ها اظهار کنند اگر می خواهیم همه چیز از گران فروشی مغازه داران تا تخلف رانندگان را کنترل کنیم باید نیمی از جمعیت را به عنوان مامور استخدام کنیم.

این بار روی سخن به سمت برخی راننده های موتور سیکلت است که متاسفانه فهرستی بلند و البته عجیب از تخلفات گوناگون را در پرونده خود دارند. بی هیچ بحثی دیگر رانندگان وقتی مشاهده می کنند برخی موتور سیکلت رانان با خیالی آسوده و بدون حتی لحظه ای در ترافیک ماندن در خیابانی باز که هر از چند گاهی اتوبوسی یا خودروی آتش نشاتی عبور کند تردد کنند با خود می پندارند چرا ما باید دقایق طولانی در ترافیک بمانیم اما ...؟ این اقدام ناشایست هیچ تفاوتی با این ندارد که مدت طولانی در صف نانوایی برای دریافت یک تکه نان بایستیم سپس یک شهروند بی توجه به افراد پرشمار ایستاده در صف، بیاید و جلوی صف بایستد. قدر مسلم این صدای اعتراض دیگر شهروندان در صف ایستاده است که فضای غالب در محل می شود.

خوشتر است به حق خود که همانا تردد در خیابانی هایی است که عموم مردم در آن تردد می کنند بسنده کنیم تا شاید روزی روزگاری با تدابیری، مشکل کهنه ترافیک و کم بودن خیابان ها برای همیشه حل شود.

* محمد گلچین زاده

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
شهرداری
نظر بینندگان
!
!
!