دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۰ | ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
خیابان‌ها دیگر گنجایش وسیله نقلیه ندارند
۱۰:۰۰ | ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
اجاره خودرو

خیابان‌ها دیگر گنجایش وسیله نقلیه ندارند

پرشین خودرو: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: 40 درصد از کشته‌ها در تصادفات درون‌شهری همدان مربوط به موتورسواران است که متاسفانه پنج درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، سردار تقی مهری چهارشنبه 27 آبان در ششمین نشست معاونان حمل و نقل و ترافیک و رؤسای پلیس راهور کلان‌شهرها در همدان، افزود: در تصادفات درون‌شهری همدان 40 درصد از کشته‌ها مربوط به عابران پیاده بوده که میانگین کشوری در این زمینه 44 درصد است و این نشان می‌دهد رعایت مقررات در شهرهای همدان وضع مناسبی دارد.

وی در ادامه یکی از معضلات شهرنشینی را ترافیک خواند و اظهار کرد: گرچه وسائط نقلیه باعث آسانی رفت‌وآمد می‌شود اما در کنار آن چالش‌های متعددی از نظر سلامتی و پدیده‌های اجتماعی برای انسان‌ها به وجود آورده و امروزه کلان‌شهرها و حتی شهرهای کوچک نیز شاهد بعضی از این مشکلات هستند.

سردار مهری با بیان اینکه سه عامل انسان، خودور و جاده نقش کلیدی و اساسی در ترافیک دارند، تصریح کرد: عواملی مانند قوانین و مقررات و حیطه جغرافیایی نیز در این امر بی‌تاثیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تبعات منفی اجتماعی در ترافیک وجود دارد که باید به خوبی بررسی شوند و در دنیا هیچ کشوری نیست که با مشکل ترافیک مواجه نباشد.

وی با تاکید بر استفاده از بررسی‌های علمی در رفع مشکل ترافیک اظهار کرد: اقدامات سنتی در شهرها دیگر جوابگوی این مشکلات نیست چرا که هر روز که می‌گذرد شاهد افزایش خودرو و بهره‌گیری از وسایل نقلیه‌هایی مانند موتور سیکلت هستیم.

سردار مهری در ادامه با اشاره به تعداد خودورهای موجود در کشور گفت: در حال حاضر بیش از 17 میلیون خودرو و 11 میلیون موتور سیکلت در کشور وجود دارد که هر ساله بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

وی با اشاره به رشد و افزایش تعداد وسائط نقلیه متناسب با زیرساخت‌های شهرها اظهار کرد: رسیدن به این تناسب نیازمند اقدامات علمی در شورای شهر، وزارت کشور و راه‌وشهرسازی بوده و همه دستگاه‌ها و متولیان باید در این زمینه وارد شوند.

وی اظهار کرد: همه ما در قبال ترافیک مسئول هستیم و باید با برنامه حرکت کنیم و با توجه به اینکه در آستانه برنامه ششم قرار داریم و از سال آینده اجرای آن آغاز می‌شود باید هر کاری می‌کنیم براساس برنامه ششم توسعه انجام گیرد.

مهری تصریح کرد: باید به اهداف چشم‌انداز 20 ساله ابلاغ شده از سوی سیاست‌های آن توسط مقام معظم رهبری به همه دست‌اندرکاران، قوای سه‌گانه و مجمع تشخیص مصلحت نظام و برنامه ششم توسعه و برنامه‌های بعدی تدوین شده در راستای رسیدن به اهداف چشم‌انداز، دست یابیم.

وی عنوان کرد: ما امروز نمی‌توانیم بدون برنامه شاخص‌گذاری کنیم چرا که برای شاخص‌ها نیاز به رصد و بررسی همه عوامل بوده و بنابراین بر مشکلات در زمینه حمل و نقل نیز نمی‌توانیم چیره شویم.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از خیابان‌ها ظرفیت و گنجایش لازم را ندارند، تصریح کرد: در بیشتر کلان‌شهرها با یک بارندگی با مشکل ترافیکی مواجه می‌شویم که این معضل نشان‌دهنده مشکل ترافیکی و تصادفات نیست بلکه نشان‌دهنده این مساله بوده که خیابان‌ها گنجایش وسایل نقلیه را ندارند و با افزایش وسیله نقلیه مشکلات شهرها به سبب نبود زیرساخت‌های متناسب، افزایش یافته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اضافه کرد: در نشست پنجم تصمیمات خوبی در این زمینه گرفته شد که هر دستگاهی باید به سهم خود پیگیر رفع این موانع و مشکلات باشد تا بتوانیم این معضل را با هم‌اندیشی و اقدامات مشترک برطرف کنیم.

سردار مهری در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر اجرای قوانین و مقررات نیازمند هماهنگی و تعامل بین دستگاه‌های متولی است و زمانی‌که قوانین متمرکز و مدیریت یکپارچه شد باید برنامه‌های متناسب با آن را اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه باید همه دستگاه‌ها این اقدام مشترک را انجام دهند، تصریح کرد: بسیاری از طرح‌ها در حوزه ترافیک نیازمند تامین منابع مالی بوده و درآمد دستگاه‌ها برابر قانون از بابت جریمه‌ها مشخص است که باید توسط دستگاه‌ها پیگیری لازم برای گرفتن آنها صورت گیرد.

سردار مهری افزود: پلیس تابع قانون در این زمینه بوده و این اعتبارات نیز باید در بخش حمل و نقل هزینه شود که به تفکیک هر شهر اگر درآمدی حاصل شد، باید در اختیار مسئولان استانی قرار گیرد تا در راستای رفع مشکلات ترافیکی هزینه شود.

سردار مهری بهره‌گیری از تجهیزات روز را امر ضروری دانست و اظهار کرد: ما چاره‌ای جز بهره‌گیری از تجهیزات و فناوری‌های جدید که در همه کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، نداریم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی دو کشور هلند و سوئد را به عنوان الگو در زمینه استفاده از ITS و کاهش تعداد کشته‌ها معرفی کرده تا سایر کشورها از آن الگوبرداری کنند.

وی با بیان اینکه ما در حوزه حمل و نقل چاره‌ای جز استفاده از تجربیات دیگران نداریم، افزود: همچنین باید با تمرکز بر تجهیزات و امکانات فناوری پیشرفته معضل ترافیک را مرتفع کنیم.

وی در ادامه با اشاره به آلودگی‌های وسائط نقلیه اظهار کرد: یکی از آلودگی‌های وسائط نقلیه مربوط به سوخت است که باید استانداردها را در این زمینه ارتقاء دهیم همچنین گام‌های موثری در راستای استانداردسازی فنی خودروها برداریم.

سردار مهری با تاکید بر تجدیدنظر بر موتورسیکلت‌ها در کلان‌شهرها تصریح کرد: بعضی از موتور سیکلت‌ها 6 برابر خودروها آلودگی ایجاد می‌کنند که باید ساختار موتور سیکلت‌ها در کلان‌شهرها تغییر کند، نمی‌توانیم در شرایطی که در دو دهه گذشته از موتور سیکلت استفاده می‌کردند در درون شهرها بهره گیریم.

وی در بخش دیگری با اشاره به کاهش تلفات در سال‌های اخیر گفت: در سال 84، 27 هزار و 800 کشته ناشی از تلفات رانندگی به 16 هزار و 800 نفر در پایان سال 93 رسیده که نشان می‌دهد رعایت قوانین و مقررات بهبود یافته اما هنوز کافی نیست.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی افزود: 16 هزار و 800 کشته در سال عدد بزرگی برای کشور محسوب می‌شود و باید از ابزار قانونی، فرهنگی و آموزش برای کاهش تلفات استفاده شود.

سردار مهری یادآور شد: آموزش برای همه کسانی که کاربر ترافیک هستند در رأس امور بوده و به طور قطع می‌توانیم بخشی از این معضل را کاهش دهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز در سطح کشور 10 میلیون همیار پلیس، پلیس‌یار نوجوان و جوان، 15 هزار نفر دهیار به عنوان راهوران معلم و و تعدادی از فرهنگیان به عنوان فرهنگ‌یار ترافیک با پلیس همکاری دارند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
پلیس راهور
نظر بینندگان
!
!
!