سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۱ | ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
تاکسی های خطی؛ عاصی از تاکسی شخصی
۱۰:۱۱ | ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
معضل همیشگی شهر چه زمان رفع خواهد شد؟

تاکسی های خطی؛ عاصی از تاکسی شخصی

پرشین خودرو: بحث ها بر سر مسافربرهای شخصی در کلانشهرهای کشور گویی تمامی ندارد.

به گزارش «پرشین خودرو»، نکته جالب این است که در بسیاری از موارد تاکسی های به تعبیر مدیران تاکسیرانی «غیر مجاز»، شاید نرخی بالاتر از حد تعیین شده هم اخذ نکنند اما درست مانند مغازه داران که از دستِ دست فروشان عاصی شده اند تاکسی زردهای تهرانی نیز با مسافربرهای شخصی به نوعی کنار نمی آیند.
این اصلا کنار نیامدن تاکسی های مجاز کار را بدان جا رسانده که در برخی خطوط تاکسیرانان خود وارد عمل شده و با هر نوع برخوردی چه دوستانه چه خشمگینانه این نکته را به دیگر مسافر برهای شخصی می رسانند که در این خط حق مسافر زدن ندارند.
نبود سازکارهای نظارتی مکفی، کمبود تاکسی در مجموع و البته هزینه های بالای زندگی روزمره در شهر شلوغ و پر هزینه ای مانند تهران از علل های فوران معضل تاکسی های شخصی در پایتخت کشور به حساب می آید. شاید بیشترین اعتراض ها از این باب به خاطر تضییع حقوق رانندگان تاکسی باشد چه آنجا که کمبود تاکسی، شهروندان را مجاب کرده برای مهار کردن معطلی های فراوان به خصوص در ساعات پر رفت و آمد شهر نانی به سفره این رانندگان تاکسی شخصی بگذارند.

اتفاقی نادر در دنیای تاکسیران ها
یکی از رانندگان تاکسی در جمهوری- ونک به خبرنگار «پرشین خودرو» می گوید: مسافرهای شخصی در این خط بسیار زیاد است که به عقیده من نوعی حق خوری به حساب می آید. آخر در کجای دنیا خودرویی بدون مجوز مبادرت به جا به جایی مسافر می کند؟
«خسرو داداشی» ادامه می دهد: ما اگر روزی نخواهیم مسافر بزنیم باید به سازمان مراجعه و مرخصی بگیریم چون برخی شهروندان تصور می کنند راننده تاکسی شدن بدون حساب و کتاب است درصورتی که اصلا چنین نیست و ماه به ماه باید مالیات بپردازیم.
این راننده قدیمی تاکسی در تهران همچنین بیان می کند: برای هر کاری سازمان تاکسیرانی باید در جریان قرار بگیرد و اینطور نیست که بدون نظارت کاری انجام شود. همین نظارت به عقیده من امنیت ایجاد می کند اما اینکه تاکسی های شخصی بدون پاسخ گویی به هیچ سازمان و ارگانی مبادرت به مسافر زدن کنند به عقیده من ناهنجاری و قانون شکنی به جامعه را دامن می زند.

کمبود تاکسی؛ دلیل استقبال شهروندان
در این میان اما برخی شهروندان می گویند حضور مسافربرهای شخصی، «کمبود» تاکسی در برخی ساعات شبانه روز را جبران می کند.
«امیرمحمد صبحانی نیا» به خبرنگار «پرشین خودرو» می گوید: در برخی ساعات واقعا تاکسی گیر نمی آید و چاره ای جز سوار شدن به خودروهای شخصی نمی ماند البته باید گفت برای بسیاری از شهروندان تفاوتی ندارد با خودروی شخصی به محل مورد نظر خود نقل مکان کنند یا با تاکسی های خطی مجاز.
وی ادامه می دهد: البته کار ناشایستی که توسط بسیاری از راننده های شخصی صورت می گیرد و البته شهروندان من جمله شخص خودم هم از این کار استقبال می کنند سوار شدن بر خودروهایی است که خارج از نوبت مسافر سوار می کنند.
این شهروند ساکن محله شادمان اظهار می کند: این واقعا تضییع حق رانندگانی است که در صف ایستاده اند تا نوبتشان فرا برسد و سپس مسافر خود را سوار کنند. شاید بخواهیم دلایلی از جمله شغل دوم را برای رانندگان تاکسی شخصی را علت و سوار شدن بر این قبیل خودروها بپنداریم اما اینکه به خاطر سریعتر به محل کار یا زندگی خود برسیم سوار این خودروها شویم اصلا کار جالبی نمی تواند باشد.

نصب دوربین هوشمند در پایانه های تاکسی
در این میان اما مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران می گوید مسافربرهای شخصی در خصوص ادامه دادن به کار خود ضرر خواهند کرد چرا که به محض ورود در محدوده تعیین شده جریمه خواهند شد.
میثم مظفر، ادامه می دهد: از ابتدای مهرماه سال جاری کد تخلف ویژه ای برای ورود خودروهای شخصی به پایانه‌های تاکسی در تهران اختصاص یافته است که به محض ورود به پایانه ها شناسایی و جریمه خواهند شد.
این مقام مسئول در سازمان تاکسیرانی تهران اظهار می کند: از ابتدای 6 ماهه دوم سال جاری ورود خودروهای شخصی به پایانه های تاکسیرانی بر اساس قانون «تخلف» محسوب شده و برای هر راننده خاطی 50 هزار تومان جریمه اعمال خواهد شد.
مظفر با بیان اینکه این قانون در40 پایانه تاکسیرانی شهر تهران اجرا می شود تصریح می کند: این پایانه ها مجهز به دوربین ها و آنتن هایی هستند که به محض ورود، پلاک هایی به غیر از پلاک تاکسی آنها را ثبت و از این طریق علاوه بر ثبت در مرکز کنترل و نظارت هوشمند سازمان تاکسیرانی، در سیستم پلیس راهور نیز ثبت و جریمه برای راننده اعمال می شود. البته لازم به ذکر است که این تخلف در گواهی نامه رانندگان متخلف به عنوان نمره منفی نیز درج می شود.
وی در همین رابطه می افزاید: به زودی و با نصب و تجهیز دوربین‌های ثبت تخلف در 8 پایانه باقی مانده سازمان تاکسیرانی ورود به این پایانه ها نیز ثبت و ورود خوردوهای شخصی به پایانه ها کنترل می شود.
رییس سازمان تاکسیرانی شهر تهران می افزاید: برخورد با مسافربران شخصی یکی از معضلاتی است که همواره تاکسیرانان و مسافران با آن درگیر بوده اند. با این اقدام پلیس راهور و اختصاص کد تخلفاتی برای ورود خودروهای شخصی به پایانه های تاکسی می توان امید داشت که گامی رو به جلو برای حل این معضل در پایتخت برداشته شده است.

خارج از نوبت سوار تاکسی نشویم
بی تردید همه می دانند معضل تاکسی های شخصی نه فقط مربوط به یک شهرستان و شهر یا استان که مربوط به همه جای کشور است. در این خصوص بارها ذکر شده این معضل جز با افزایش تعداد نیروهای نظارتی امکان پذیر نیست چه آنجا که اصلا برخی سازمان ها دیگر بدعادت شده اند و بابت هر کم کاری که البته شاید درست هم باشد تقصیرها را گردن بی پولی و نداشتن بودجه می اندازند.
قدر مسلم اگر کاری برای آسایش شهروندان صورت می گیرد باید از هر نظر تکمیل و درست باشد چرا که شهروندان بهانه نداشتن بودجه را چندان «توجیهی» تلقی نمی کنند. مساله دیگر البته خود شهروندان هم هستند.
در خلال تهیه گزارش یکی از شهروندان به موضوع جالبی اشاره کرد و آن هم خارج از نوبت سوار شدن برخی شهروندان بر تاکسی های شخصی است. مبرهن است که راننده های خطی مشخص شده معمولا سر نوبت خود در صف منتظر می مانند و اگر قرار باشد خودرویی خارج از نوبت مسافر بزند آن قطعا تاکسی های غیر مجاز هستند.
در این میان به واقع این شهروندان هستند که باید یاری کنند چه بسا سوار شدن بر خودروهایی که خارج از نوبت اقدام به سوار کردن مسافر می کنند همانا «تایید کردن» کار ناخوشایند آنهاست. باید توجه داشت رانندگان تنها می خواهند «لقمه نانی» به کف آرند و منت از حاتم طایی نبرند.

گزارش از محمد گلچین زاده

برچسب ها:
تاکسی
نظر بینندگان
!
!
!